Dnes je štvrtok, 19.september 2019, meniny má: Konštantín
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Peter Stašák: Spievam kvôli ženám

júl 30, 2010 - 11:23
Medzi šesťdesiatnikov sa v uplynulých dňoch zaradil aj spevák PETER STAŠÁK, ktorého poniektorí nazývajú aj slovenský Tom Jones. Zvučný hlas schopný naživo zaspievať v ktorúkoľvek dennú i nočnú hodinu ocenil i maestro Karel Gott, ktorý mu osobne prišiel zaspievať do obľúbenej kaviarne Slávia v Košiciach, no potešil ho aj vlastnoručne namaľovaným obrazom. „Mne k minuloročnej sedemdesiatke všetci želali, aby som sa dožil stovky, preto Petrovi želám zdravie a dobrý hlas aspoň do stotri rokov,“ povedal Gott, na čo jubilant reagoval: „Keď ťa pozvem na moju stovku, opováž sa neprísť!“

Kedy a kde ste sa stretli a osobne zoznámili s Karlom Gottom?
Karla Gotta som evidoval od jeho začiatkov. Taký hlas sa nedá prepočuť, ani ignorovať. Napriek tomu, že obaja brázdime nielen českú a slovenskú krajinu koncertami, osobne sme sa stretli po prvý raz až v septembri minulého roka v New Yorku, kde som vystúpil na jeho koncerte – bol som „darček“ k jeho sedemdesiatke. Zorganizoval to majiteľ reštaurácie Zlatá Praha v New Yorku Jirko Suchánek, ktorý má slabosť pre naše hlasy. Už predtým dal Karlovi moje cédečko najkrajších svetoznámych evergreenov, takže nebol som pre neho celkom neznámy.

Tam ste sa dohodli i na účinkovaní tohto exkluzívneho hosťa v relácii Kaviareň Slávia?
Áno, a potom sme už len zlaďovali termín. Priznám sa, „ťahal“ som to na jún, kedy som oslávil šesťdesiatku. Tak som si aj ja pripravil darček. Hoci som mal narodeniny ja, podarilo sa mi aj Karla prekvapiť, pretože v čase jeho návštevy sa práve konala výstava jeho obrazov v jednom z hotelov.  Tu nenechali nič na náhodu a cítili sme sa ako skutočné hviezdy – do reštaurácie sme kráčali po natiahnutom červenom koberci. Aj obed, ktorý sme chceli obaja zaplatiť, bol napokon na účet hotela. Nie sme lakomci, ale potešilo nás to...

Baví vás ešte stále koncertovať? Prezraďte, koľko máte vystúpení v mesiaci?
Spievanie a koncertovanie a s tým spojené cestovanie doslova milujem a drží ma pri živote, preto sa mi šesť krížikov na mojom chrbte zdá, akoby patrili niekomu inému. Veľmi rád chodím za svojimi poslucháčmi na Slovensku, ale aj do Rakúska či krajín bývalej Juhoslávie, kde mám veľa kamarátov muzikantov a spevákov. Vystúpenia vnímam ako stretnutia s kamarátmi, pretože počas jazdenia po republike sa v každom meste stali z fanúšikov aj priatelia. Mesačne mám dvanásť až pätnásť koncertov, čo je v mojom veku úžasné.

Vaše publikum tvoria vraj prevažne ženy...
Samozrejme, veď kvôli nim som sa stal spevákom. A v živote mám na ne šťastie. Okrem manželky mám dve dcéry, ktoré ma obdarovali každá jedným vnukom a starší Petrík so mnou naspieval aj dueto. Som šťastný, keď vidím v publiku ženy smiať sa, spievať so mnou alebo si aj poplakať pri mojich pesničkách. Poteší ma, samozrejme, keď dokážu na koncerty pritiahnuť aj svojich chlapov. Zabavíme sa spolu pri autogramiádach alebo keď sa nemusím presúvať ešte po koncerte domov či do iného mesta, aj pri dobrom vínku.

Ste plný sily a vitality, uvažovali ste už, ako a kedy skončíte so spievaním?
Môj sen je, aby som spieval ešte v osemdesiatke. Mám aj konkrétnu predstavu, že po koncerte ma fanúšička odprevadí do hotela a povie mi: „Peter, dobrý si bol!“ Čo bude nasledovať, si netrúfam odhadnúť, ale toto by som chcel zažiť. (smiech)

Autor: ANKA ÖLVECKÁ
Foto: autorka

- - Inzercia - -