Dnes je utorok, 22.január 2019, meniny má: Zora
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Pochovali najstaršieho Habsburga

júl 25, 2011 - 13:56
„Som a vždy zostanem Európanom, moje korene sú tu, pri Dunaji,“ povedal počas návštevy kaštieľa v Holíči, ktorý za čias Márie Terézie slúžil ako letné sídlo rodu Habsburgovcov, ich najstarší žijúci potomok, syn posledného rakúskeho cisára a uhorského kráľa Karola Otto von Habsburg.
Ešte pred  štyridsiatimi rokmi však považovali za škandál už len jeho prítomnosť v Rakúsku. Po 1. svetovej vojne rakúsky ústavný zákon totiž zrušil všetky panovnícke práva habsburskej dynastie a všetkých potomkov vyhostili z Rakúska. Až v roku 1972 došlo vo Viedni k historickému podaniu rúk medzi kancelárom Brunom Kreiským a korunným princom Ottom von Habsburgom, ktorý by bol, ak by nebola padla monarchia, cisárom. Aj vo vysokom veku bol vo vynikajúcej forme a stále aktívny. Okrem iného napísal vyše tridsať kníh o politike a histórii, no najviac sa zaslúžil o zjednotenie Európy. Pred dvoma týždňami však dotĺklo jeho srdce naposledy a v sobotu sa vo Viedni svet rozlúčil s 98-ročným Otom von Habsburgom, ktorého prezývali aj Otto von Európa, keďže bol dlhoročným prezidentom Paneurópskej únie. Po sebe zanechal dvoch synov, päť dcér a vyše dvadsať vnúčat.


Najsympatickejším párom Zuzana Ťapáková a Vilo Rozboril
Generálna riaditeľka TV Markíza Zuzana Ťapáková a jej partner moderátor Vilo Rozboril zvíťazili v našej ankete na www.zenskyweb.sk a stali sa Najsympatickejším párom galavečera Slovenka roka 2011. Čitatelia nášho internetového portálu tomuto páru poslali najviac hlasov spomedzi dvadsiatich párov, ktoré sme zaradili do našej ankety. Víťazom blahoželáme!

Východniari, využite šancu!
Obyvatelia východnej časti našej krajiny majú opäť možnosť pomôcť svojmu mestu, obci či škole. Akciová spoločnosť Pivovary Topvar v rámci 8. ročníka projektu Občianska voľba Pivovaru Šariš v tomto roku východnému Slovensku daruje takmer 17-tisíc eur. O finančné granty na zaujímavé projekty v oblasti ekológie, zdravotnej starostlivosti, športu, kultúry a vzdelávania môžu zabojovať mimovládne organizácie z okresov Prešov, Sabinov, Vranov nad Topľou a Bardejov.
„V minulosti sa výzva stretla s veľkým ohlasom. Preto sme rozhodli tento rok urobiť malé zmeny, aby sme podporili čo najväčší počet dobrých nápadov. Maximálna výška podpory jedného projektu je 3-tisíc eur, čo dáva šancu väčšiemu počtu uchádzačov o grant,“ uviedla Miriam Šramová, manažérka korporátnych vzťahov spoločnosti Pivovary Topvar.
O príspevky môžu mimovládne organizácie požiadať vyplnením formulára v Komunitnej nadácii Veľký Šariš alebo na webovej stránke www.pivovarytopvar.sk do 23. septembra tohto roka. V prvom kole bude kvalitu projektov hodnotiť rada reprezentantov pri Komunitnej nadácii Veľký Šariš, ktorá do finále posunie 10 až 11 projektov. „Väčšiu šancu majú projekty, na ktorých sa ľudia budú aj aktívne podieľať. Napríklad si vlastnoručne postavia detské ihrisko alebo upravia park. Peniaze z grantu použijú iba na materiál,“ vysvetlila Štefánia Lenzová, správkyňa Komunitnej nadácie Veľký Šariš. O tom, kto dostane peniaze, však nakoniec rozhodnú občania hlasovaním.
Za uplynulých sedem ročníkov spoločnosť prostredníctvom Občianskej voľby Pivovaru Šariš podporila 57 projektov v celkovej hodnote takmer 157-tisíc eur.

Turecká žila haluškami
Turecká, malá obec v srdci stredného Slovenska, žila toto leto už po sedemnásty raz majstrovstvami Slovenska vo varení a jedení bryndzových halušiek. Súťažné družstvá z celého Slovenska predviedli nielen svoje tajné recepty a zručnosť, ako pripraviť čo najlepšie halušky a ohúriť tak prísnu a veci znalú porotu, ale zároveň si museli pripraviť aj svoje žalúdky na čo najrýchlejšie zjedenie toho, čo si sami navarili. V minulosti si sem prišli zasúťažiť dokonca aj družstvá z Maďarska, Českej republiky, Veľkej Británie či z afrického Laosu. Tento rok sa FEST Halušky Turecká 2011 niesol v znamení len slovenských družstiev. Podujatie podporil aj podnikateľ Marián Gajdoš, ktorý obci dáva bryndzu a žinčicu, tie obec následne predáva a získava tak finančné zdroje do obecnej pokladnice. Podujatie moderoval  Justin Topolský, ktorému pri ochutnávaní „plodov práce“ súťažných družstiev asistovala aj šéfredaktorka www.zenskyweb.sk Katarína Kližanová Rýsová.


ALENA HORVÁTHOVÁ-ČISÁRIKOVÁ,OLIVER ONDRÁŠ
Foto: Tony Štefunko, autor, archív 

- - Inzercia - -