Dnes je piatok, 05.jún 2020, meniny má: Laura
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Dovolenka s deťmi: Na čo si dávať pozor?

august 10, 2018 - 12:54
Dovolenka s deťmi, najmä ak sú malé, je niekedy zložitejšia na organizáciu a na manažovanie než cesta okolo sveta. Netreba zabudnúť na tisíce maličkostí a vopred pamätať na všetky podrobnosti, predovšetkým však nerátajte s tým, že to bude oddych pre rodičov...

Základom je vybrať si správny typ dovolenky, našťastie, ponuky cestovných kancelárií pamätajú na rodiny s deťmi a ponúkajú rodinné dovolenky. Preto pri výbere sledujte predovšetkým charakter hotelového komplexu alebo strediska. Niektoré oblasti na Ibize, Mallorke či na Kréte sú známe tým, že ich vyhľadávajú mladí ľudia z celej Európy, aby tam od večera do rána flámovali a skôr, ako detské kútiky, tam nájdete večerné diskotéky. Rodina s deťmi sa nemusí dobre cítiť ani v strediskách, ktoré preferujú seniori, túžiaci po pokoji a tichu. Naopak, strediská pre deti majú tobogany, detské ihriská, detské bazény aj detských animátorov, ktorí počas dňa spestrujú deťom program a večer sa menia na au-pairky, aby ste si mohli oddýchnuť aj vy.

Pri batoľatách a starších deťoch do šesť rokov by vás mala zaujímať aj veľkosť izby. V niektorých komplexoch sú izby naozaj maličké a zabaviť v nich dieťa počas dňa, keď sa nedá byť na slnku alebo na terase, je veľmi ťažké. Rozhodne neľutujte peniaze a doplaťte si klimatizáciu v izbe, dieťa sa v noci lepšie a pokojnejšie vyspí. Rozhodne sa s malým dieťaťom vyhnite kempom, kde chýbajú sociálne zariadenia a teplá voda. Ak zvažujete, že zoberiete staršie deti na poznávací zájazd, skúsenosti z cestoviek hovoria, že pre deti tento typ dovolenky začína byť zaujímavý až od veku dvanásť rokov.

Akú stravu?

Ak cestujete s bábätkom, skúsenejší odporúčajú, aby ste zvolili radšej apartmán s vlastnou kuchyňou než hotel bez možnosti pripraviť jedlo, keď treba. Menšie deti bývajú pri hotelových ponukách vyberavé, často počas celého pobytu jedia len hranolčeky či ryžu. Napriek tomu je však lepšie zvoliť pri mladších deťoch radšej ponuku all inclusive, s možnosťou konzumácie jedla aj nápojov počas celého dňa, než polopenziu – deti sú predsa hladné stále a dôležité je tiež to, či dodržiavajú v horúčavách pitný režim. Vyjde vás to lacnejšie, než by ste mali niekde na ulici kupovať niečo malé na zahryznutie.

Autobusom radšej nie

Každý dopravný prostriedok má svoje plusy a mínusy. Azda len autobus má pri dlhších cestách s malými deťmi len samé mínusy – predstavte si, že budete musieť niekoľko hodín udržať hyperaktívne dieťa v uzavretom priestore, ospravedlňovať sa za jeho inak milé roztopašnosti spolucestujúcim, aj zastaviť na toaletu bude problém. Pri staršom dieťati zvážte možnosť dokúpiť ešte jedno miesto na sedenie, aby sa mu cestovalo pohodlnejšie.

Lietadlo je síce rýchlejšie, do európskych destinácií vás dopraví do troch hodín. Musíte však myslieť na to, že suchý vzduch v lietadle môže spôsobiť najmä malým deťom dehydratáciu, problémom býva aj tlak v ušiach – ten scestovaní rodičia odporúčajú zmierniť cumlíkom či fľašou počas pristávania a vzlietania. Nezabudnite, že dieťa do dvoch rokov nemá nárok na sedadlo, takže ho budete musieť celý let držať v náručí. Na palubu lietadla si nesmiete zobrať kočík, ten cestuje s batožinou. Napriek sprísneným bezpečnostným opatreniam si môžete na palubu lietadla zobrať detskú výživu, mlieko alebo nápoje v malých nádobkách. 

Výhodou cesty autom je, že môžete robiť prestávky podľa požiadaviek dieťaťa, dôležité je zvážiť, kedy sa vydať na cestu – či na noc, keď deti spia, alebo cez deň, keď môže byť obťažujúce teplo. Nezabudnite si pripraviť hry na celú cestu autom a robiť si prestávky najneskôr po troch hodinách cesty. Staršie deti môžete pripraviť na cestu aj tak, že im dáte za úlohu, aby si zabalili do batoha, čo chcú mať v lietadle alebo v aute – obľúbené hračky, omaľovanky, knižky, alebo prenosný DVD-prehrávač. Napriek dobrej príprave rodinnej dovolenky sa pripravte na to, že po jej skončení skonštatujete ako väčšina starostlivých mám, že bolo síce úžasne, ale najkrajší bol návrat domov.

Čo by mala obsahovať lekárnička?

– Smectu pri hnačkách 
– Čípky proti teplote a zápalu 
– Detský ochranný opaľovací krém, aj keď deťom do jedného roka sa opaľovanie absolútne neodporúča
– Antihistaminiká na alergiu zo slnka, vody, jedla, po uštipnutí hmyzom 
– Panthenol a kalciovú mastičku na podráždenú a spálenú pokožku
– Lieky proti kinetóze, nevoľnosti pri cestovaní
– Sirup proti kašľu
– Pastilky na cmúľanie, kloktadlo či sprej pri bolestiach hrdla
– Ušné kvapky 
– Očné kvapky pri pálení, svrbení, začervenaní z vody
– Prostriedok na dezinfekciu, náplaste a obväzy

- - Inzercia - -