Dnes je utorok, 21.január 2020, meniny má: Vincent
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Škodí móda zdraviu?

apríl 06, 2011 - 11:30
Dejepis nikdy nebol vaša silná stránka, napriek tomu sa však jednej postave predsa len podarilo udržať vo vašej pämati? Ak je ňou francúzska kráľovná Mária Antoinetta, je dosť pravdepodobné, že to nebude pre jej štátnické zásluhy, ale kvôli tomu, že tak podľahla módnemu diktátu, ktorý žiadal štíhle pásy, až si nechala vybrať spodné rebrá. Bláznovstvo, počujeme vás spravodlivo sa rozhorčovať. Otázka je, či aj samy raz neskončíme v historických análoch a niekto o pár storočí nebude krútiť hlavou nad tým, ako sme hazardovali so svojím zdravím my. Alebo dnešná móda zdraviu neškodí?

Tak to by bolo v histórii po prvý raz, pretože pre krásu sa doteraz viac či menej trpelo vždy. Úzke šnurovačky, korzety s nebezpečnými kosticami, pred chladom nechrániace mušelínové krinolíny... V roku 1654 britský lekár John Bulwer varoval ženy, ktoré sa sťahujú, že „otvárajú dvere zahnívaniu svojho tela a dôkazom toho bude páchnuci dych“. Nepomohlo, dámy sa zjavne viac ako tohto drobného kozmetického problému báli toho, že budú považované za obézne. A sťahovalo sa ostošesť ďalej. Takže aj o dvesto rokov bolo ešte nad čím dvíhať varovný prst. V roku 1846 to skúšal Američan Orson Fowler a ženám sa snažil vyhovoriť šnurovačky, ktorými si stláčajú vnútorné orgány, a tým spomaľujú a oslabujú životné funkcie. Preto trpeli bolesťami hlavy a omdlievali. Ale ženy sa opäť nedali a dokonca aj toto označili za módne. Dáma má byť predsa krehká a éterická a dôkazom jej éterickosti bolo, že ju kedykoľvek mohlo sklátiť k zemi. Bolo predsa také romantické prebrať sa v náručí nejakého sympatického džentlmena, no nie?

Móda ako diagnóza

V porovnaní s dnešnými diétami á la jeden mesiačik mandarínky denne však boli korzety a šnurovačky v podstate neškodné. Záľuba v postavách v tvare vychrtlých vešiakov sa dokonca prepracovala do zoznamu psychiatrických diagnóz ako anorexia. Ale nebol to prvý výstrelok módy, ktorý upútal pozornosť lekárov. Prvenstvo drží takzvaná mušelínová choroba. Toto meno si vyslúžil zápal vaječníkov, ktorý si ženy spôsobovali nosením tenkých šiat z takmer priesvitného mušelínu. Tým sa zoznam zatiaľ končí alebo už sa o záujem lekárov uchádza ďalšia módna vychytávka? Zdá sa, že sme nepoučiteľné a správna je druhá možnosť. Podľa istého prieskumu totiž až 37 percent žien pokojne nosí topánky, ktoré im nesedia, sú pre ne nepohodlné a koledujú si nimi o zdravotné problémy. V inom prieskume zase väčšina opýtaných žien priznala, že si už kúpili šaty, ktoré im boli zjavne malé. Každá z nás má tak podľa štatistík v šatníku priemerne dvanásť šiat, ktoré  nám nesedia. Rozhodli ste sa urobiť tomu rázny koniec? Tak čítajte ďalej. Nech viete, čo z obchodu radšej nenosiť.

Ihličky alebo balerínky?

Rozhodli sme sa preveriť pár horúcich kandidátov. Desaťcentimetrové ihličky, momentálne letiace balerínky, sťahovacie nohavičky, farba na vlasy... Čo si o nich myslí praktická lekárka MUDr. Iveta Plšeková?

Topánky na vysokom opätku

Tie to majú celkom vážne nahnuté. Chodením na opätku vyššom ako 3 cm dochádza k zmene sklonu nohy, prenosu váhy tela a k záťaži chrbtice. Vysoké opätky tiež prispievajú k deformitám prstov, najmä palcov, na ktoré je prenášaná väčšia váha.

Balerínky a plážové žabky

Pre niekoho je to možno paradoxné, ale úplne ploché topánky nie sú vhodné a môžu robiť ťažkosti. Ideálne sú mierne zvýšené opätky. Ale platí aj to, že každá noha je iná a treba sa o ňu od detstva starať, aby sa vytvarovala správna klenba nohy.

Podprsenka s kosticami

Pravdupovediac, nemajú ďaleko od korzetov z minulosti, na telo pôsobia podobne a spôsobujú mu podobné problémy: sťahujú hrudník, stláčajú prsia a mliečne žľazy, dokonca i lymfatické žľazy v podpazuší. Lymfa tak nemôže prúdiť, hromadí sa v prsiach, kde robí problémy.

Tango nohavičky

Spodná bielizeň je nielen okrasou a módou, ale plní aj hygienickú  úlohu. Má byť pohodlná, a najmä vzdušná. Najvhodnejšia je bavlnená. Osobne si myslím, že klasická bielizeň je najlepšia, hoci príležitostne proti tango nohavičkám nemám nič. Treba však dbať na správne číslo. Keď sú malé, nepríjemne derú citlivú pokožku medzi konečníkom a pošvou a navyše môžu pôsobiť doslova ako dopravný prostriedok pre mikróby.  

Sťahovacia spodná bielizeň

Sem-tam na nejakú príležitosť, napríklad na ples či inú spoločenskú udalosť, to nerobí problém. Sťahovanie však nie je z dlhodobého hľadiska dobré, sťažuje prekrvenie a odplavovanie odpadových látok.

Pančuchové nohavice

Tie u mňa prechádzajú bez problémov. Nemyslím si totiž, že existuje priama súvislosť medzi pančuchami a gynekologickými zápalmi. Naopak, ženy ktoré podceňujú chlad a nenosia pančuchy, v chladných mesiacoch si koledujú o problém.

Farba na vlasy

Nie som proti, len pripomínam, že nápisy na škatuľkách s farbou na vlasy, ktoré odporúčajú otestovať si farbu na koži, tam nie sú len tak. S tým, ako rastie v populácii počet alergikov, sa totiž častejšie objavujú aj alergie na farby.

Tetovanie

Klasické tetovanie je invazívny zákrok do tela. Prináša so sebou riziko infekcií a prenosných chorôb ako hepatitída typu B či C. Za vhodnú náhradu však považujem henu.

Kedy je v tom móda nevinne?

Púder vysušuje pleť

V minulosti používané púdre možno spôsobovali rýchlu dehydratáciu, našťastie, v dnešnej dobe väčšina púdrov obsahuje aj minerály, ktoré obnovia žiarivosť a jas pokožky.

Umývaním sa vlasy mastia

Dnes už nie. Ak používate jemnejšie šampóny a vlasy nedrhnete dvakrát.

Po holení sú chĺpky hustejšie

Nie, len preto, že sú chĺpky šikmo zastrihnuté žiletkou, sa zdá, že sú silnejšie a tmavšie.

Autor: KATARÍNA ALBERTY ONDREJKOVÁ
Foto: Thinkstock, Shutterstock

- - Inzercia - -