Dnes je utorok, 16.júl 2019, meniny má: Drahomír
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Starostlivosť o popraskanú kožu na nohách

september 14, 2011 - 11:50
Aj keď sa môže zdať, že letu už takmer odzvonilo, tropické horúčavy, ktoré koncom augusta udreli v plnej sile, nám ešte nedovolia odložiť letné veci na spodok skrine. Naďalej nosíme ľahké oblečenie a sandálky a samozrejme, tie si vyžadujú upravené nohy. Že by ste ich radšej schovali? Popraskané päty sú častým problémom, ktorý sa intenzívnejšie vyskytuje najmä teraz, po lete. Môže za to suchý vzduch a prach, ktorému sú odhalené nohy v teplom období vystavené. Riešenie prináša iba pravidelná starostlivosť.
Popraskané päty, stvrdnutá a olupujúca sa koža nie je len estetický problém, ak sa zanedbá starostlivosť, môžu na päte vzniknúť hlboké  prasklinky, ktoré spôsobia, že pri chodení budeme pociťovať  bolesť, akoby sme chodili po horúcich kameňoch.  A tak skôr ako sa tieto problémy vyskytnú, mali by sme staviť na prevenciu a o naše nohy sa starať pravidelne. Ak nenavštevujete pedikérku, môžete si pomôcť aj samy.
Pravidelná starostlivosť
Raz za mesiac doprajte svojim nohám teplý kúpeľ a do vody pridajte aj kúpeľnú soľ. Nohy máčajte aspoň dvadsať minút, aby pokožka dokonale zmäkla. Potom zoberte pemzu alebo pilník na päty a krúživými pohybmi  odstráňte zhrubnutú pokožku, aby boli nohy na dotyk hladké. Nezabudnite opemzovať celé chodidlo, nielen pätu. Na záver nohy ošetrite mastným krémom.


Na tvrdú kožu, tvrdé riešenie
Ak ste starostlivosť o nohy zanedbali alebo len máte hrubú a suchú kožu na chodidlách geneticky danú, pripravte si pre nohy rovnaký kúpeľ, avšak kožu odstráňte žiletkou.
V drogérii alebo v lekárni predávajú špeciálnu  žiletku určenú na domácu pedikúru. So žiletkou narábajte opatrne, aby ste si nespôsobili zranenia. Ak nemáte prax, kožu oškrabujte zľahka a v tenších vrstvách, aby ste si nezarezali hlbšie. Ak by ste začali pociťovať jemné pálenie alebo hocijaký náznak bolesti, nepokračujte. Nerovnosti zahladíme pemzou alebo pilníkom. Na záver natrieme nohy hrubšou  vrstvou vazelíny alebo iným mastným krémom a natiahneme na ne staré ponožky, aby krém pôsobil čo najdlhšie. Je dobré, ak si túto kúru robíme večer, aby sme nechali krém pôsobiť celú noc až do rána. Premastenie bude intenzívnejšie, ak si nohy obalíme ešte aj do fólie alebo igelitového vrecka.  Už na druhý deň môžeme vidieť zjavné zlepšenie. Ale aj tak je potrebné, aby sme si takto nohy ošetrovali aspoň raz do mesiaca.


Krém náš každodenný
Okrem mesačnej kúry by sme mali nohy premasťovať pravidelne, a to aspoň raz denne. Ideálne večer pred telkou. V obchodoch sa dajú kúpiť aj špeciálne krémy na popraskané päty. Poproste vašu drahú polovičku, či by vám nožičky nenatrela  a pokojne k tomu môže pridať aj dvadsaťminútovú masáž chodidiel. Krém sa tak dokonale votrie a navyše sa chodidlá po celom dni aj  prekrvia. Ak sa budeme o nohy takto pravidelne starať, onedlho už žiletku nebudeme potrebovať a úplne si vystačíme s pemzou či pilníkom.Pozor na mykózu
Môže sa stať, že sa na pätách, ale pokojne aj iba na jednej tvoria prasklinky, a to aj napriek tomu, že sa o ne pravidelne staráme. A navyše nás aj svrbia a pália. Príčinou môže byť pleseň alebo baktéria. Chytiť sme ju mohli kdekoľvek na verejnom kúpalisku či v sprchách, ale postačia na to aj cudzie prezuvky. Aj keď na trhu dostať množstvo prípravkov na mykózu, odporúčame vám, aby ste zašli za odborníkom. Baktérií je totiž niekoľko druhov a len systémom pokus – omyl si dokážete samy naordinovať správnu liečbu.
Päť krokov ku krásnym pätám
  • Pravidelne, aspoň raz za mesiac si urobte pedikúru
  • Každý večer pred spaním si po umytí zubov natrite aj nohy.
  • Z času na čas nohám doprajte premasťujúci zábal. Nohy natrite mastným krémom, zabaľte do igelitu, natiahnite ponožky a nechajte pôsobiť cez noc.
  • Len čo zaznamenáte, že máte nohy suchšie, popraskané, prípadne vás svrbia, preverte si, či nejde o mykózu.
  • Ak máte nepriedušnú obuv, snažte sa počas dňa (v práci, v škole a pod.) topánky prezúvať.


KRISTI KLEIMAN
Foto: thinkstock

- - Inzercia - -