Dnes je pondelok, 22.apríl 2019, meniny má: Slavomír
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Tajomstvo Budhovho úsmevu

november 01, 2010 - 11:51
„Ušetril som si patrónčeky, mám o čom písať,“ tvrdí cestovateľ Boris Filan a dôkazom je aj novinka, druhá kniha v Edícii Svet gombička „Tajomstvo Budhovho úsmevu“. Opäť je to starý dobrý Filan - jedinečný rozprávač, originálne postrehy a plastické opisy. Tentoraz precestoval ostrov Srí Lanka.
Tajomstvo Budhovho úsmevu je veľká a nezabudnuteľná cesta po Srí Lanke. Pozrieme sa na Kataragamu, festival krvi a bolesti. Vypravíme sa do praveku. Zúčastníme sa na najväčšej slávnosti v celej Ázii - Esala Perahera na počesť Budhovho zubu. Filan je skvelý rozprávač a dokazuje to už od prvých riadkov. Pobaví príhodou o Srílančanoch, ktorí sú srdeční, milí a typická srílanská informácia znie: „ako kedy“. Odpoveď na otázku „Kedy by som mal prísť?“ je „Ako kedy.“ Alebo vás zaujíma, kedy sa koná veľký sloní sprievod. Odpoveď je jasná – „Ako kedy!“

Filan si neváha pouťahovať aj zo seba, či už scénkou z reštaurácie Refresh alebo z hotelovej izby, kde vysvetľoval mladíkovi z personálu pôvod spojenia Hajaj Búvaj. „Dostal taký záchvat smiechu, že sme ho museli kriesiť. Chytilo ho to naplno, súčasne sa smial aj plakal, slzy mu striekali pol metra od očí,“ píše Filan.

Žiadna cesta sa podľa neho nezaobíde bez okamihov, keď to, čo vás poháňalo a posilňovalo, sa zrazu vyšmykne a zradí vás to. Po tom nečakanom ožobráčení vôle musíme nájsť ešte niečo, čo je za bodom nula. Niečo ešte nevšednejšie, čo si krajina starostlivo skrýva a stráži. Možno je to jednoducho tá pôvodná čistá zvedavosť... viera, ktorú sme kedysi strácali a nachádzali v hre na slepú babu so životom.

Edícia Svet gombička je nielen o krajinách a dobrodružstvách, ale najmä o ľuďoch, neopakovateľných stretnutiach a netradičných skúsenostiach. Filan dokáže vypichnúť zaujímavosti a detaily, ktoré si mnohí z nás ani nevšimnú a podá ich tak, že sa musíte uškŕňať. Filan je nielen lovcom nevšedných zážitkov, ale aj nádherných fotografií. Má ich veľké množstvo a tie, ktoré sa nedostali do jeho kníh, publikuje na portáli www.svetgombicka.sk,  kde ponúka aj zaujímavé videá zo svojich ciest a množstvo ďalších informácií.

Zalistujte si v knihe „Tajomstvo Budhovho úsmevu“.

Ikar

- - Inzercia - -