Dnes je štvrtok, 25.apríl 2019, meniny má: Marek
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Účinná arteterapia

jún 17, 2010 - 15:51
Nedávno ma na bratislavských trhoch zaujal stánok, v ktorom žiarili krásne kresby na tričkách. Keď som sa opýtala, kto ich maľoval, prekvapila ma odpoveď – autisti. Tak som sa zoznámila s Lukášovou mačkou, Edinovým motýľom...

...a potom aj osobne s mladými šikovnými maliarmi v bratislavskom Autistickom centre Andreas. Na hodine arteterapie sme našli nad rozrobeným dielom sedemnásťročného Lukáša. Podáva mi ruku na pozdrav a vzápätí si s úsmevom sadá za pracovný stôl. Keď však sústredene lepí obaly z čajových vrecúšok a tvorí ďalšie svoje dielko bez toho, aby sa zapojil do našej debaty, zisťujeme, že náš svet ho vôbec nezaujíma. Lukáš trpí vývinovou poruchou, ktorá ho vťahuje do vnútorného, imaginárneho sveta. Presne ako Magda a Edin, s ktorými sa zoznámime neskôr, pretože v dielni je len Lukáš. Autisti v centre majú totiž presný harmonogram, na terapie chodí každý zvlášť, aby sa nestretli. Nesmú!

„Starostlivosť o autistických klientov je náročná v tom, že každý potrebuje terapeuta, ktorý sa stará len o neho. Jeden totiž nemusí znášať hluk, iný zase až príliš kričí, takže by sa navzájom nezniesli. Vyviedlo by ich to z rovnováhy, do ktorej sa ich snažíme našimi terapeutickými metódami priviesť,“ vysvetľuje riaditeľka Domova sociálnych služieb v Autistickom centre Andreas Hana Jajcayová, s ktorou prichádzame k dverám, za ktorými počuť zvláštny zvuk. Osemnásťročný Edin sa práve snaží urobiť niečo pre  životné prostredie.

„Recyklujeme umelohmotné fľaše a zároveň to pomáha našim klientom, aby sa sústredili na nejakú činnosť. Upútať pozornosť autistu je veľmi ťažké,“ hovorí Hana Jajcajová, ale po chvíli zisťujem, že to až také zložité nie je. Keď mi Edin podáva ruku, nechce ma pustiť. Dozvedám sa, že práve prechádza obdobím, keď sa mu začínajú páčiť nežnejšie polovičky, ale i to, že je veľmi spoločenský typ. „Každý autista je niečím osobitý a zvláštny. Niektorí komunikujú s okolím, niekedy často spôsobom, ktorý my vnímame ako spoločensky nevhodný, iní zase nepovedia za celý svoj život ani jedno slovo,“ vysvetľuje pani riaditeľka.

Má rád ľudí...
Hra farieb, dokonalé línie, ale aj neobyčajné až abstraktné prvky, no pritom veľmi detské postavičky a zvieratá sa na nás usmievajú z tričiek a šatiek, ktoré sa tvoria na hodinách arteterapie. „Nejde ani tak o vytvorenie umeleckého diela, ale prostredníctvom rozvíjania tvorivosti sa snažíme zmierniť ťažkosti klientov. Napríklad Edin rád používa farby a keďže nerozpráva, ale vydáva len zvuky, na základe farieb vieme rozpoznať, akú má náladu,“ vysvetľuje terapeutka Katarína Podlucká. Farby dokážu Edina upútať až na hodinu. Nebolo to tak vždy.

„Syn bol kedysi agresívny, hyperaktívny, nezvládali sme ho, mal spôsoby ako nevychované dieťa. To sme si mysleli, až kým mu v štyroch rokoch nediagnostikovali autizmus,“ hovorí Edinova mama Eva Trnačevičová a dodáva, že jej syn je až príliš spoločenský a niekedy sa snaží nadviazať kontakty až nasilu, čo je jeden z prejavov autizmu. Okolie sa ho často preto obáva. Edin má však ľudí veľmi rád. Naučil sa aj svojským spôsobom vyjadrovať svoje potreby. „Keďže nerozpráva ako mnoho autistov, komunikuje pomocou kartičiek. Raz sme čistili bazén, vo vode bol chlór a my sme mu potrebovali vysvetliť, že sa nemôže kúpať. Na kartičku sme nakreslili bazén a oko, čo znamenalo, že sa môže len pozerať. Autisti niekedy veci vezmú doslovne, nerozumejú metaforám, a tak si Edin vo vode umyl oči,“ vysvetľuje riaditeľka zariadenia a dodáva, že sa snažia naučiť klientov na pravidelný režim, aby dokázali niektoré veci urobiť sami, ale je to dlhá a zložitá cesta.

Komunikuje spevom
Dvadsaťjedenročnej Magde hodiny arteterapie prospievajú v rozvíjaní komunikácie. Terapeutka hovorí, že má rada maľovanie, ale ak Magda nakreslí nejaký obrázok, potom dookola rozpráva, čo nakreslila. Komunikuje však spevom alebo sa s vami rozpráva ako postava z knihy, ktoré má veľmi rada, aj keď si ich sama nedokáže prečítať. Pri našom stretnutí mi podáva jednu z knižiek. Magdina mama, pani Mészárosová, mi však vysvetľuje, že jej dcéra mi knihu nedáva, ale chce, aby som jej z nej niečo prečítala. „Odmalička sme jej čítali a ona vedela všetky rozprávky naspamäť. Keď otvorím knihu na hociktorej strane a poviem jej prvé slovo vo vete, okamžite dokáže pokračovať,“ hovorí Magdina mama a vzápätí dodáva, že, žiaľ, táto vynikajúca pamäť nie je praktická pre dcérin život. Sama sa totiž neoblečie, neobuje a pri všetkom jej treba asistovať. V centre, ktoré navštevuje už niekoľko rokov, zvládne umývať riad po jedle a jej hyperaktivitu sa tiež snažia terapeuti upokojiť.

Najradšej kreslí a číta
Autizmus je vrodená vývinová porucha a spôsobuje ju poškodenie mozgu počas vnútromaternicového vývinu. Takýto jav rodič nedokáže ovplyvniť. Ani to, že je to nevyliečiteľná porucha. Tento fakt musela prijať aj Lukášova mama, ktorá však tvrdí, že ak sa s tým čím skôr rodič vyrovná, môže pomôcť svojmu dieťaťu. „Keď bol syn malý, neboli v Bratislave centrá pre autistov. Nevedeli sme, ako sa máme k nemu správať, aby nebol rozladený či nahnevaný,“ vysvetľuje Mária Vosátková a dodáva, že bola šťastná, keď našla autistické centrum, kde by mohli jej synovi pomôcť. Tu sa Lukáš prejavuje ako talentovaný maliar a kresby upútajú nielen jeho pozornosť, ale i okolia. Terapeutka Katarína Podlucká hovorí, že ak mu zadá tému, dokáže ju spracovať, ale najradšej maľuje zvieratá. „Syna som naučila pred dvomi rokmi čítať a u autistov je to veľký pokrok,“ vysvetľuje Lukášova mama a dodáva, že aj keď u syna vidieť zlepšenie, nikdy nebude môcť ostať bez dozoru ani sa sám o seba postarať.

Riaditeľka Hana Jajcajová hovorí, že informovanosť o autizme je stále malá a rodičia niekedy až neskoro zisťujú, že ich dieťa má problém. Preto je dôležité o jeho prejavoch informovať. Táto porucha totiž postihuje šesť až desať z desaťtisíc detí, približne trikrát viac sa vyskytuje u chlapcov než u dievčat. Ešte stále veľa ľudí považuje autistov za agresívnych, neovládateľných a nevzdelávateľných. A pritom, ak majú odborné vedenie, môžu sa mnohému naučiť.

Autor: ANNA BOČKOVÁ
Foto: Oles Cheresko

- - Inzercia - -