Dnes je sobota, 20.apríl 2019, meniny má: Marcel
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Zdravotné problémy na dovolenke

júl 01, 2010 - 16:44
Každý z nás sa v tomto ročnom období teší na to, že konečne vypadne zo zabehnutého stereotypu a každodenného stresu. Dovolenka a prázdniny sú balzamom pre našu dušu aj telo, každá voľná chvíľa je vzácnejšia ako inokedy. Čo však robiť, keď tesne pred vysnívanou dovolenkou alebo priamo počas nej budeme mať nepríjemný úraz alebo ochorieme?
Počas dovolenky a cez prázdniny dochádza často k úrazom. Veľa cestujeme rozličnými dopravnými prostriedkami – automobilom,  na bicykli a iných – a väčšinou vykonávame činnosti, v ktorých nie sme takí šikovní. Osobitnú skupinu tvoria rekreační športovci, ktorí sa počas dovolenky usilujú dohnať to, čo po celý rok zanedbávali. Nedostatočne trénovaný organizmus potom nezvláda požiadavky, ktoré naň kladieme. K najčastejším úrazom patria pomliaždeniny, vyvrtnutia, natiahnuté šľachy a svaly, zlomeniny, tržné a rezné rany. Každý úraz sprevádza zápal a opuch, ktoré dokážu skomplikovať a predĺžiť samotnú liečbu.

Ak dôjde k úrazu, na prvom mieste je správne ošetrenie podľa jeho povahy a zásad prvej pomoci. Ak úraz vyžaduje lekárske ošetrenie, netreba to odkladať. Máme však pre vás typ, ktorý pomohol už mnohým ľuďom. Na urýchlenie procesu hojenia je vhodné použiť niektoré enzýmové lieky, najznámejší je Wobenzym. Proteolytické enzýmy, ktoré obsahujú, pôsobia proti opuchom a zápalom. Vďaka tejto ich vlastnosti možno výrazne skrátiť čas liečenia po úrazoch a operáciách. A rýchlejšie hojenie je dôležité práve počas dovoleniek, keď je pre nás čas cennejší ako kedykoľvek inokedy.

Pozor pri opaľovaní!
Dlho a často opakovanou radou je, že by sme sa nemali vystavovať slnečným lúčom bez účinnej ochrany. Napriek tomu však rok čo rok čaká mnohých turistov namiesto očakávaného príťažlivého opálenia nepríjemný zážitok s popáleninami rôzneho stupňa. K nim sa často pridružujú opuchy, ktorými organizmus reaguje na namerné dávky  slnečného žiarenia. Aj v tomto prípade popri rozličných krémoch a mastičkách pomôžu enzýmy. Urýchlia liečbu aj takýchto opuchov a zápalu kože. Zápal  sa rýchlejšie hojí aj preto, že zabránime vzniku veľkého opuchu, enzýmy znižujú aj bolesť v postihnutej oblasti.

Dovolenka je náporom na obranyschopnosť organizmus
Namáhavé cestovanie, pobyt v cudzom prostredí, zvýšená telesná záťaž, to všetko predstavuje veľký nápor pre náš imunitný systém a oslabuje ho. Oslabuje ho aj dlhší pobyt v studenej vode či zmený teplôt spôsobené klimatizáciou, ale aj chladnejšie večery prehýrené s priateľmi a známymi do skorých ranných hodín. Pri oslabenej imunite sa netreba čudovať, že nás vo chváľach voľna a zdanlivej pohody skláti angína, chrípka alebo zápal nosohltanu, hoci sme boli dovtedy po celý rok zdraví. Preto je dôležité už vopred posilňnovať obranyschopnosť organizmu – otužovaním, vitamínmi, čerstvým ovocím, zdravou životosprávou a chýbať by nemali ani enzýmy. Tie riadia našu imunitu. Je preto dobré mať ich poruke aj na cestách počas dovolenky.           

Autor: R
Foto: Shutterstock

- - Inzercia - -