Dnes je pondelok, 24.jún 2019, meniny má: Ján
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Zo skutočného primára seriálový herec

október 27, 2010 - 14:37
MARTINA PETRENKA poznajú mnohí ako primára I. gynekologicko-pôrodníckej kliniky Nemocnice sv. Cyrila a Metoda v Bratislave. Od roku 2007 je zástupcom prednostu. Málokto však o ňom vie, že v „markizáckom“ seriáli Ordinácia v ružovej záhrade nielen bdie nad tým, aby scenár zodpovedal po odbornej stránke realite, ale si pred kamerou aj zahrá pomocného gynekológa asistenta.
Je sobota a my vstupujeme do operačnej sály petržalskej nemocnice. Je plná ľudí v zelených plášťoch s čiapkami na hlavách, poniektorí majú na tvárach rúška. V strede sály je operačný stôl, za ním dýchací prístroj a na malom stolíku kopa chirurgických nástrojov. Pred stolom obrazovka, na ktorej práve prebieha laparoskopická operácia. Chvíľu máme problém zorientovať sa, či ide o skutočnosť. Všetko totiž pôsobí veľmi realisticky. Jedným z mužov v sále je seriálový primár gynekológie Marek Kalman alias herec Marek Majeský. Druhým mužom je skutočný primár Martin Petrenko, ktorý práve asistuje seriálovému primárovi pri gynekologickej operácii. Pán primár dáva televíznemu štábu posledné vysvetľujúce pokyny a o chvíľu sa naostro spúšťa klapka.

Skutočný pôrod počas nakrúcania
Gynekológ Martin Petrenko sa v decembri 2007 vrátil po pätnástich rokoch práce na brnianskej klinike na Slovensko. Tu začal pôsobiť ako primár na klinike petržalskej nemocnice, ktorej priestory využíval „markizácky“ štáb na nakrúcanie niektorých scén populárneho televízneho seriálu z lekárskeho prostredia Ordinácia v ružovej záhrade. „Nakrúcaniu v priestoroch našej kliniky som robil odborného garanta. Dostali sa mi tak do ruky scenáre, komunikoval som s tvorcami seriálu, hercami a štábom. Keďže v scenároch som niekedy našiel nie úplne profesionálne spracované informácie z odboru gynekológia a pôrodníctvo, začal som ich pripomienkovať, čo štáb ocenil. Vznikla medzi nami veľmi dobrá spolupráca,“ hovorí päťdesiatnik Martin Petrenko. So štábom spolupracuje na viacerých úrovniach – pripomienkuje scenáre, aby dialógy a scény pôsobili realisticky a nevyskytli sa v nich odborné chyby. Rovnako je prítomný pri nakrúcaní, kde pôsobí ako odborný dohľad.

„Kontrolujem nielen to, čo herci povedia, ale aj gestá a činnosti, ktoré tam predvádzajú. Viem, čo sa na operačnej sále deje v skutočnosti, a sledujem, aby to aj na diváka pôsobilo realisticky. Laický divák, ktorý nepozná situácie, si niektoré detaily neuvedomí, ale seriál pozerá množstvo lekárov, sestričiek a pacientov. Práve títo ľudia dávajú pozor na každý detail. Mojou úlohou je dohliadnuť, aby sa neudiala situácia, ktorá by sa v reálnom živote nestala,“ vysvetľuje. „Učím hercov, ako sa majú tváriť pri pôrode, cisárskom reze alebo operáciách, aké majú používať nástroje, aký adrenalín majú pociťovať,“ dodáva.

Pán primár sa práve pripravoval na scénu, v ktorej si zahral asistenta jedného zo seriálových gynekológov. Tomu držal pri operácii nástroje. Nemal pred kamerou trému? „Ako lekár a primár som zvyknutý pomerne často vystupovať v médiách a pred kamerou, takže trému som naozaj nepociťoval,“ zdôveril sa. Okrem svojich hereckých a „dozorných“ povinností si Martin Petrenko svedomito plnil aj úlohu skutočného primára – na vedľajšej pôrodnej sále dohliadal na pôrod mladej mamičky, ktorá privádzala na svet svoje prvé dieťatko. Narodila sa jej krásna dcérka Ria.

Asistoval Vajdovi, Kramárovi aj Maštalírovi
Primár Martin Petrenko si zahral druhého alebo tretieho doktora asistenta, ktorý drží páky, nielen pri Marekovi Majeskom, ale asistoval aj Jozefovi Vajdovi, Marošovi Kramárovi a Tomášovi Maštalírovi. „Pri filmovaní hlavnému lekárovi – operatérovi – hovorím, aby ma upozorňoval na moje chyby slovami, kolega, držte mi to takto alebo kolega, robte to takto, aby to bolo ako v reálnom živote. Takto sme si otočili úlohy a máme z toho celkom zábavu,“ smeje sa Martin Petrenko. Jeho vernými kritičkami sú jeho mamička Vierka a manželka Alicka, ktoré mu vždy hlásia, či v scéne na televíznej obrazovke obstál, alebo nie.  

Seriálový primár Marek Majeský o Martinovi Petrenkovi
Marekovi Majeskému, ktorý v seriáli hrá postavu primára gynekológie Mareka Kalmana, sa so skutočným primárom Martinom Petrenkom spolupracuje vynikajúco. „Zo začiatku, keď sme sa spoznávali, som mal pred pánom primárom veľký rešpekt a trému. Je to reálny primár, nie ako ja – vymyslený, akože primár. Keď človek príde do nemocnice a na vlastnej koži zažíva reálne prostredie, stretne reálneho primára, tak má pred ním bázeň a rešpekt,“ opisuje svoje prvé pocity herec Marek Majeský. Neskôr sa s pánom primárom skamarátili, potykali si a dnes sú dobrými priateľmi. „Časom sa to už človeku zdá prirodzenejšie a tréma odchádza. Keď sa počas nakrúcania niečo stane, pán primár ma vie podporiť alebo naviesť tak, že scénu nemusíme nakrúcať znova,“ dodáva Marek Majeský. Jeho otec je tiež lekár, chirurg – ortopéd. Marek síce vyrastal v lekárskom prostredí, ale gynekológia mu nie je ako medicínsky odbor až taká blízka.

Autor: KATARÍNA KLIŽANOVÁ RÝSOVÁ
Foto: Andrej Kližan- - Inzercia - -