Dnes je štvrtok, 25.apríl 2019, meniny má: Marek
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

,,SOM MAMA”: Šarmantná spoveď Kristíny Farkašovej

jún 19, 2014 - 14:48
Čo sa zmenilo v mojom živote za uplynulý rok? Čo je veľmi podstatná zmena – necítim sa konečne na záchode opustená. Už tam totiž nikdy nie som sama. A to nie je ani zďaleka všetko. Zmenilo sa úplne všetko.
Tak som si to nejako spočítala, napriek tomu, že dlhodobo dojčím, čo na môj mozog nemá práve pozitívny vplyv...a prišla som na to, že je to už rok, čo som mamou. Keďže som vždy chcela dve deti a som nesmierne praktická žena žijúca v uponáhľanej dobe, jedným pôrodom som si šupla rovno dve deti. Niekedy sa sama seba pýtam: “A nie je to málo?” Potom sa pozriem na hrudník a po spočítaní svojich pŕs (mám dvoje, čiže jeden pár) si poviem, že je to tak akurát. 
 
Som starý divadelný fanatik. Nakoľko som matka dojčiaca a moje deti majú namiesto plyšáčika moje prsia, jediná možnosť, ako ísť za kultúrou, je navštevovať verejné generálky. Tie sú pre dôchodcov a dojčiace matky. Minule som bola v divadle a v istom momente sa po javisku rozsypali jablká. Jablko – krásny symbol. Prd makový symbol. ...”keby som ich pozbierala, nemusela by som ísť ráno na trh a tým pádom by som mala čas na nákup plienok”. ...”toto nemôžeš myslieť váažne, Kristína!”, hovorím si:  “Si po roku v divadle!!!!!!” ...po piatich sekundách som začala vyrátavať, že na koľko dní by tie jablká vydržali. A následne na to, či ich zmixujem s banánom, alebo s hruškou. Veľký prd som mala z toho predstavenia! Ale zato ten príkrm na druhý deň! Kámo, ja som štyri tie jablká z javiska čórla! Pre deti všetko!
 
Materstvo je nie len o kultúre, ale aj o vzdelávaní. Ja sa vzdelávam a opakujem si svoje dávno nadobudnuté vedomosti. Robím to každodenne. Akurát si ešte občas mýlim zvuk ovce a kravy, ale to dám! Mám medzery v zvieratkách ako sob, los, vtákopysk a morský koník. Ešteže staršia sestra Ely a Matildy vydáva v záchvate smiechu zvuk ako moriak, lebo toho som vždy mala problém imitovať. Staršia sestra Matildy a Ely mi je veľmi nápomocná. Keby ste náhodou nevedeli, lasica robí “nazdar!”, aspoň teda väčšinu ľudí tak Lasica zdraví. 
 
Na materstve je krásne aj to, že žene sa prinavráti, a to aj v dobe makeupov, botoxov a silikónov, jej prirodzenosť. Matky sú krásne. Hlavne vnútorne. Čerstvá matka nenosí retiazky, či visiace náušnice. Respektíve nosí, ale to len v prípadoch, že je blbá, alebo nemá rada retiazky, svoje uši, či krk. Ja som blbá a preto, prosím, môjmu  mužovi odkážte, že mi pokojne môže kúpiť novú retiazku, že ju isto neodmietnem, nech sa toho nebojí. Prirodzenosť matky sa v mojom prípade ukazuje aj na zarastajúcom obočí (taká Frida Kahlo bola síce lesba, ale podľa obočia mala stopercentne niekoľko tajných detí) a minule som si dokonca stihla vydepilovať len jednu nohu. Ono...povedzme si otvorene. Pod tými teplákmi, to aj tak nie je vidieť. A muž sa vracia z práce až po tme. Jo! A matka nenosí tričká s veľými výstrihmi, lebo to zbytočne nabáda dieťa k pricucnutiu sa a takisto sukne sú veľmi nepohodlné, lebo matka má málo príležitostí pohybovať sa ako dáma. Inak aj prsia matky nadobúdajú počas materstva na vnútornej kráse – tzv. mliečna krása. Už tie dva výčlenky na hrudníku nie sú o čáročke vo výstrihu. Je to biofarma, špajza a mikrovlnka v jednom! Paráda. Ja si dokonca dovolím tvrdiť, že už môžem ísť pomaly pokojne aj večer do divadla. Ak bude to divadlo v okruhu 500metrov od nášho domu. To by som už v prípade ich náhleho nočného hladu mojich detí mala dohodiť prsom až do ich postieľok. Ak nie dnes, tak pozajtra už určite. Inak odporúčam, presťahovať sa tesne po pôrode, do mezonetového bytu. Samozrejme izba, kde spia deti, musí byť na poschodí. Vaša riťka bude eňoňuno. Pri dvojičkách eňonuňo eňoňuňo. Bože, ja som vnútorne taká nádherná a okrem toho mám fakt krásny zadok. 
 
Kristína Farkašová s rodinou
 
Materstvo je plné dojemných momentov. Napríklad prvý hlasný smiech! Čakali sme naň dlho, robili opičky a nesmierne čudné veci. Človek sa na svojho partnera vo chvíľach, kedy sa snaží silou mocou rozosmiať dieťa, pozerá ako na debila, ale dá sa s tým žiť, dokonca svojho muža ešte stále veľmi ľúbim. A dieťa sa prvýkrát konečne zasmeje. Na pani fyzioterapeutku, ktorá s ním niekoľko mesiacov chodí cvičiť Vojtovu metódu a pri ktorej dieťa reve a jačí o dušu! Ok, rodič to rozdýcha a zase robí opičky... Veď sa dieťa zasmeje aj druhýkrát...uhm...druhý hlasný smiech patril odsávačke soplov pripojenej na vysávač. Zvuk vysávača, zelené sople a šťastný detský smiech. Dojímavé! Inak by som chcela patentovať objav: na odsávačke soplov sa dá pískať. Objavila to Matilda a odvetdy píska kade chodí...kade štvornožkuje. Čo sa týka ďalších krásnych chvíľ, ťažko sa mi popisujú, lebo keď sa napríklad Ela prvýkrat pretočila chrbátika na bruško, nevidela som to, lebo som Matildu vyberala zo smetného koša. Keď sa Matilda prvýkrát postavila, nevidela som to, lebo som utierala z dlážky Elinu grcku. Keď sa Ela konečne rozhodla štvornožkovať, nevidela som to, lebo som telefonovala s kamoškou a ohovárali sme ďalšiu kamošku...Jááj, to som sem napísala omylom, sorry. No, verím, že zažijem aspoň to, keď pôjdu prvýkrát do školy, alebo aspoň promócie! 
 
Byť matkou dvojičiek je naozaj krásne a ocenia to najmä schizofrenici. Uvedomila som si to aj minule, keď som si nabrala vodu do dvoch pohárov a k jogurtu si zobrala dve lyžičky. dvarát som spláchla na záchode (Áno, čakala som tam ako mimoň, kým sa znova napustí nádržka). Matky jednomatky majú pri lezúňovi podlahy len umyté. My máme mega tím Mopík a Leštička, čo je teda báječné nie len kvôli čistým podlahám ako takým, ale aj kvôli tomu, že treba potom často prať detské oblečenie. A keď sa deti pozerajú na zapnutú práčku, je možnosť vydepilovať si aj druhú nohu. 
 
Ela a Matilda! Prajem Vám všetko najlepšie k narodeninám a nechce sa mi veriť, že tí 1390 a 2050 gramoví človiečikovia ste naozaj Vy! Ďakujem za Vás nie len Ďurkovi, ktorý sa na vašej tvorbe podieľal (Nooo pri tvorbe Matildy moc nebol, keď sa tak na ňu pozerám), ale aj všetkým z nemocnice na Antolskej, ktorí sa dokážu postarať o predčasne narodené deti a ich jemne vydesených rodičov. Milujeme Vás najviac na svete a zrejme si Vás teda už necháme! Ale na tú retiazku si nasporíte z vreckového. 
 
Končím. Jedna pokakaná, až to na mňa z bodýčka čumí, druhá vykonáva dentálnu hygienu našej psici. Musím teda ísť...urobiť si kávu. 
 
Kristína Farkašová

- - Inzercia - -