Dnes je nedeľa, 21.apríl 2019, meniny má: Ervín
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Špinavé umenie

apríl 27, 2015 - 13:08
Príroda je čoraz viac znečisťovaná odpadkami, ktoré nezodpovední ľudia odhadzujú do mora či na prechádzkach lúkami a lesmi. Alejandro Duran, multimediálny umelec pracujúci v New Yorku, sa rozhodol, že vyčistí jedno neobyčajné miesto od špiny a neskôr z nazbieraného materiálu vyrobí umelecké fotografie.
Štyridsaťjedenročný umelec pôvodom z Mexika vytvoril projekt Washed Up, v rámci ktorého čistí pobrežie najdlhšej mexickej tropickej prírodnej rezervácie Sian Ka’an. Táto rezervácia je chránená nielen mexickými zákonmi, ale nachádza sa aj na zozname svetového dedičstva UNESCO. Napriek snahe zachrániť prírodné krásy tohto miesta sem more priplaví odpad päťdesiatich národov zo šiestich kontinentov. Práve preto sa Alejandro Duran rozhodol, že poukáže na „otázku znečistenia plastmi.“ Vybral si na to netradičný spôsob. Pobrežie najprv zbaví odpadkov, neskôr z nich vytvára podobu riek, koreňov stromov, jazier a ovocia. Celé svoje úsilie nafotí a vzniknutý kontrast prezentuje na výstavách i na internete.
 
 
„Použil som tieto medzinárodné trosky na vytvorenie farebných, špecifických sôch. Zjednotil som ruky človeka a prírody. Niekedy som objekty rozmiestnil tak, ako by to urobili vlny, inokedy plasty odrážajú tvar rias, koreňov, riek, ovocia, čo odráža infiltráciu plastov do prírodného prostredia.“ Povedal Alejandro Duran o projekte Washed Up na svojej webovej stránke, pričom dodáva, že ide o viac ako o vytváranie surreálnych a vymyslených krajín. „Tieto inštalácie odzrkadľujú realitu súčasných ťažkostí životného prostredia. Výsledná séria fotografií opisuje novú formu kolonizácie spôsobenú konzumným spôsobom života, keď dokonca ani nerozvinuté krajiny nie sú v bezpečí pred ďalekosiahlymi dopadmi na ich kultúru.“
 
 
Alejandro sa svojím projektom snaží apelovať na ľudí, aby si vážili životné prostredie, aby sa každý v určitej miere podieľal na jeho ochrane a to najmä zmenou konzumného spôsobu života a zlepšením vzťahu k prírode.
 
Zuzana Čapčíková
Zdroj a foto: Alejandro Duran

- - Inzercia - -