Dnes je štvrtok, 24.január 2019, meniny má: Timotej
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Môj seriálový idol: Jozef Vajda

jún 25, 2010 - 09:58
Jozef Vajda (55) je už 35 rokov na hereckej scéne. Na fanúšičky a reakcie ľudí je zvyknutý a je mu to príjemné. Nevie si predstaviť, že by robil čokoľvek iné. Svoje rozhodnutie stať sa hercom považuje za to najlepšie.
Za tie roky ste si zahrali široké spektrum postáv. Prirástla vám nejaká obzvlášť k srdcu?
Tak určite, pre mňa najobľúbenejšia z tých, čo som v živote robil, bol Mecmurphy vo filme Prelet nad kukučím hniezdom, a to bezkonkurenčne vedie. Myslím, že sa mi ho dobre podarilo stvárniť, rád som ho hral, a keď ho sťahovali, tak som sa s ním ťažko lúčil.

V Ordinácii v ružovej záhrade účinkujete od jej začiatku. Postupne pribúdajú nové postavy, niektoré sa vytratili. Keby ste si mali spomenúť, s kým sa vám robilo najlepšie?

Sú to všetko moji kolegovia z divadelného javiska. Samozrejme, so Zdenkou Studenkovou už hrám 30 rokov. Dobre sa mi hrá s Tomášom Maštalírom. Tiež s Marošom Kramárom a Jankom Kronerom, to ani nehovorím. S ostatnými som tiež prichádzal v divadle do styku, aj keď nie možno až tak intenzívne, no s každým jedným som mal nejaký výstup alebo obraz. Vcelku sa mi v Ordinácii veľmi dobre spolupracuje s kolegami a od začiatku doteraz je to veľmi dobrý kolektív.

Dostali ste ponuky aj z iných seriálov?
Tak ponuky na vedľajšie úlohy boli a zatiaľ mi stačí Ordinácia, a mám toho i tak dosť. Predstavenia v divadle a i mimo divadla. Neviem si predstaviť, že by som robil dva seriály naraz, a myslím, že to sa ani nedá zvládnuť.

Ako sa dá zladiť divadlo a natáčanie Ordinácie?
Všetko sa podriaďuje divadlu. Vo všetkých zmluvách je, že naše divadlo je prioritné a len čo príde k zmene, tak sa musí televízia prispôsobiť. Natáčania sú hektické, o piatej ráno vstávame a točíme do skúšky v divadle, a potom po skúške alebo predstavení sa znova vraciam na pľac. No vybrali sme si to, tak to musíme natočiť, inak to nejde a práve preto si neviem predstaviť, že by som robil ešte niečo ďalšie. Neviem, či by sa to dalo zvládnuť, teraz mám zhruba 10 – 15 filmovacích dní. A mám ešte aj sem-tam dabing alebo samostatné natáčanie filmu, a potom je to „o hubu“. Vždy je lepšie, keď človek nemá skúšobné obdobie, ja som teraz mal dve za sebou.

Na scéne účinkujete so svojou neterou. Mnohí by povedali, že vyzerá ako vaša skutočná dcéra...
Je to dcéra môjho brata a s ním sa veľmi podobáme. Ľudia zo začiatku reagovali, či je to naozaj moja dcéra. Blízki vedia, že je to moja neter a ostatným to v novinách bolo vysvetlené. Občas sa stretneme aj v divadle na javisku. Petra mala vždy sklon k spoločenským tancom, a keď som zistil, že ide na konzervatórium, tak som nemal žiadne výhrady, a uchytila sa, chvalabohu.

Myslím, že na vás reagujú prevažne ženy, alebo sa mýlim?

(Smiech) Na scéne som už 35 rokov a inscenácie sa robili aj predtým. Generácia päťdesiatnikov ma pozná už dávnejšie a i divadlo robím už pár rokov, veľa ľudí sa tu vystriedalo v javisku. Myslím, že s tým, že by ma niekto nepoznal, nemám problém. Sú kolegovia, ktorí tvrdia, aké je to nepríjemné, no ja si hovorím, čo je herec za herca, keď ho nikto nepozná. Popularita a herecké povolanie sa snúbi. Treba sa s tým naučiť žiť. Negatívne reakcie, chvalabohu, nemám. Viem, že sú aj takí ľudia, veď nemôže vás každý milovať

Lekári sa často sami diagnostikujú, žiadal vás už niekto (žena :)) o radu?

Stalo sa to, väčšinou je to myslené vtipne. Zdravia ma: Pán doktor... Beriem to tak, že to k tomu patrí. Väčšia zábava je, keď sa stretnem s lekármi a oni mi hovoria, že som ich kolega.

Máte ešte nejaký nesplnený herecký sen?
Naučil som sa neočakávať, aby mi potom nebolo ľúto. Žijem tu v danú chvíľu a čakám, či život prinesie nejakú krásnu príležitosť, a vtedy sa teším. Keď človek veľa očakáva, často sa sklame. Teraz mám príležitostí dosť a som rád. Herectvo ma napĺňa a nemôžem sa sťažovať na nedostatok príležitostí.

Uvažovali ste niekedy, že by ste chceli robiť iné zamestnanie? A neboli hercom?
Priznám sa, že ma toto povolanie tak napĺňa, že keby som mal od začiatku robiť niečo iné, nechcel by som. Mimoriadne ma baví to, čo robím, trafil som sa do toho, čo robím, a to je pre mňa šťastie, lebo nie každému sa to podarí. Dosť veľkú časť života sme v práci, a keby som to mal robiť z povinnosti, bolo by to hrozné.

Určite do vás bola nejedna žena aj zamilovaná. Dostali ste veľa zaľúbených listov?

Toto povolanie znamená, že herec má svoje fanúšičky a ja ich mám, samozrejme, tiež. Treba to brať tak, že to súvisí s týmto povolaním a tieto veci nezneužívať, a nebyť z toho „hotový“. Je príjemné, keď má človek svoj fanklub. Samozrejme, že mi chodia zamilované listy, no ja vždy len slušne napíšem, že už mám vážnu známosť. Vždy len slušne odpíšem, pošlem fotku alebo podpis.

Autor: MÁRIA GYURÁNOVÁ
Foto: TV Markíza

- - Inzercia - -