Dnes je piatok, 22.február 2019, meniny má: Etela
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Patrik „Rytmus“ Vrbovský: Dvadsať rokov, a stále ho to baví

september 28, 2011 - 16:02
Ťažko momentálne nájsť medzi slovenskými interpretmi niekoho úspešnejšieho ako Patrika „Rytmusa“ Vrbovského (34). Úspech však pritom nikdy nebol pre neho na prvom mieste. „Prvých pätnásť rokov som to robil preto, že ma to baví,“ povedal raper, pre ktorého bola hudba dlhé roky skutočne len koníčkom.
Ešte pred tým než prepadol rapu, mladý Patrik začínal ako breaker pod taktovkou tanečníkov ako Fredy Ayisi či Laci Strike. Napokon však u neho zvíťazil rap. Gény získal po svojom biologickom otcovi, hoci s ním nevyrastal. „Otec pochádza z hudobníckej rodiny, takže to mám v sebe. A k hudbe ma priviedlo to, že som ju počúval, stala sa takým mojím vykúpením z reality. Vždy keď počujem hudbu, som šťastný,“ prezradil o sebe.
Autority neznášal
V začiatkoch rapoval v angličtine a hovoril si Pa3k Metamorfolord. Neskôr prešiel do slovenčiny a čoskoro sa stal najlepším freestylerom na Slovensku. V roku 1994 dokonca vyhral freestylovú súťaž Bitka slov. David zo Senca ho neskôr pozval na svoj projekt Zvuk ulice a postupne si získaval rešpekt svojím osobitým štýlom rapovania. „Žil som v paneláku, chodil som po vonku s chalanmi a žil ako hocikto iný. Aj som športoval, škola ma nikdy moc nebavila. Neznášal som, keď ma niekto do niečoho nútil. Dosť som robil opačne, najmä ak mi niečo prikazovala nejaká autorita. Vždy som mal k tomu odpor. Ale nebol som nejako, že extra problémový totálne. To nie,“ vyjadril sa neskôr k svojej mladosti.
Neskôr prišlo medzi ním a Davidom k nezhodám, preto zo skupiny odišiel a dal sa na sólovú dráhu. V tomto období spolupracoval so zoskupeniami ako Názov Stavby a Trosky. K zlomu došlo pred desiatimi rokmi, keď spoznal Ega a Dj Aneša, ktorí už spolupracovali v minulosti. Toto stretnutie zrodilo nové hviezdy.
Hudba je život
Trio začínalo pod názvom Déjavu, ale neskôr sa premenovali na Kontrafakt. Do širšieho povedomia sa dostali v roku 2003, keď vydali maxisingel Dáva mi/ Dobré veci/ Moja rola. Dáva mi malo dokonca úspech aj v Poľsku a odvysielala ho nemecká hudobná stanica Viva. V nasledujúcom roku prišlo ich debutové CD E.R.A., ktoré sa predávalo ako teplé rožky. O ďalšie dva roky už Patrik vydal svoj prvý sólový album Bengoro. „Kapela Kontrafakt je moja domovská. Ja sám za seba som Rytmus. Ale ak si niekto myslí, že má na viac, tak si urobí svoj projekt. Čiže ja som urobil sólový projekt a mal som úspech,“ zhodnotil vtedy. No zrejme najviac sa zatiaľ do povedomia verejnosti dostal s posledným albumom Kráľ, z ktorého zneli hity ako Príbeh v každom rádiu. Bez ohľadu na to, či kontroverzného hudobníka ľudia mali alebo nemali radi, jeho meno poznal každý. Niet teda divu, že dostal ponuku vyskúšať si rolu porotcu v SuperStar, ktorá jeho status hviezdy už len potvrdila. Zároveň však spomalila jeho prípravy na ďalší album Fenomén, ktorý mal pôvodne vyjsť ešte pred prázdninami. Ani ním sa však Rytmusova kariéra rozhodne nekončí. „Hudba je môj život. Je jedno či rap, ale pri hudbe budem stále,“ povedal. „A som rád, že to môžem robiť, že nemám nad sebou žiadneho šéfa a že čím viac na sebe makám, tým viac zarobím. Hovorím o peniazoch, lebo tento život sa točí okolo peňazí. Čím viac peňazí, tým viac voľnosti a môžem si robiť čo ma baví a čo chcem,“ dodal.
Recept na úspech podľa Rytmusa
Rob si svoje a choď si svojou cestou. Makať a nerobiť to v prvom rade pre úspech, ale preto, že ťa to baví. To je v prvom rade. A byť totálne kritický, totálne premýšľať nad ľuďmi, že či to robíš dobre pre tých ľudí, takže sa zaujímať o to, aké sú reakcie. Prvých pätnásť rokov som to robil preto, že ma to bavilo a vôbec som nemyslel na to, či z toho niekedy budem mať peniaze alebo či budem v televízii. Lebo ja si myslím, že to ľudí nezaujíma, treba ľudí presvedčiť o tom, aby si ťa vyhľadal ten fanúšik aj bez médií. A vtedy to máš vyhraté.
Autor: Mária Šidlová
Foto: ČTK, TV JOJ, FB

- - Inzercia - -