Dnes je sobota, 06.jún 2020, meniny má: Norbert
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

V jednoduchosti je krása!

január 17, 2011 - 13:57
Plesová sezóna je už v plnom prúde, a tak mnohé dámy už riešia, čo na seba. Trendy v spoločenských róbach sa síce nemenia tak striktne, ako v prípade bežnej módy, no štylistka Zuzana Kanisová STAR-u prezradila, s akým strihom, farbou či látkou šiat v roku 2011 zaručene zahviezdite.

Plesom v Opere sa na Slovensku uplynulú sobotu začala nová plesová sezóna. Predovšetkým ženy sa chcú na takejto veľkolepej spoločenskej udalosti predviesť v tom najlepšom svetle, čo môžu docieliť najmä správnou voľbou večernej toalety. „To, čo sluší štíhlej vysokej postave, nemusí pristať nižšej dáme plných tvarov. Všeobecne by šaty mali vytvárať peknú harmonickú siluetu a lichotiť nositeľke,“ priblížila dámam najvhodnejšiu voľbu plesovej róby známa štylistka Zuzana Kanisová.

Na výber je viacero možností
Zrejme každá žena sa pri výbere šiat na takú pompéznu udalosť, akou ples nepochybne je, nerozhoduje výlučne podľa aktuálnych trendov, ale tiež podľa typu svojej postavy a osobnosti. Odborníčka na odievanie je ale v prvom rade presvedčená o tom, že ženy by to s niekdajšou pompéznosťou radšej nemali preháňať. „V porovnaní s minulými rokmi by som povedala, že večerná móda je veľmi jemná, ušľachtilá a ženská,“ myslí si Zuzana Kanisová, ktorá STAR-u priblížila aj detaily, na ktoré by nositeľka šiat mala prihliadať. „Súčasná spoločenská móda je veľmi veľkorysá, pretože sa nosí množstvo štýlov a typov šiat. Čo sa týka strihov, už niekoľko sezón sú populárne šaty na jedno rameno, či už rovného strihu so splývavou siluetou, alebo s objemnejšou spodnou časťou,“ pokračuje štylistka, ktorá si tiež myslí, že ženy absolútne nič nepokazia ani v prípade, že zvolia šaty s vystuženou sťahujúcou hornou časťou a padavou sukňou, ktorá môže navyše pomôcť k lepšiemu tvaru postavy. „Všeobecne sa dá povedať, že veľké róby majú svoje miesto vo večernej móde rovnako ako minimalistické jednoduché šaty. Z farieb sú stále vychytené púdrová, telová, špinavoružová, biela, bledofialová, teda skôr odtiene tlmené,“ dozvedáme sa, no vzápätí nás uistila v tom, že medzi každoročnú klasiku stále patrí čierna, červená, zlatá a strieborná farba. Z látok však dominuje najmä hodváb, šifón, organza, čipka a satén. „Veľmi pekný efekt na šatách vytvoria aplikácie z drobných kameňov, korálikov a kryštálov, ktoré často plnia aj úlohu šperkov,“ popísala ďalej dvorná štylistka moderátorky Adely Banášovej. A čo by si dámy mohli pre túto sezónu absolútne odpustiť? „Neprípustné je asi silné slovo, ale do pozadia ustúpili ťažké materiály ako napríklad taft, zamat či flitre.“

Najdostupnejšie riešenie

Mnoho žien pri zaobstarávaní plesovej róby trápi viac než jej farba či strih to, ako si ju zaobstarajú čo najlacnejšie. Aj na túto otázku má slečna Kanisová osvedčenú odpoveď. „Kúpa večerných šiat je finančne pomerne náročná, o to viac, že sa obliekajú väčšinou iba raz. Najjednoduchšou cestou je zájsť do požičovne a šaty si požičať. Veľmi pekné sa dajú nájsť u Maji Andrašovanovej,“ okamžite reaguje žiadaná expertka na módne trendy, ktorá ale dáva do popredia tiež bežné predajne s oblečením, kde sa v dnešnej dobe vraj dá už tiež celkom dobre vybrať. „Postrehla som, že v súčasnosti aj bežné mainstreamové značky ako Mango, H&M a  Debenhams ponúkajú dlhé spoločenské šaty, ktorých kúpa rozpočet nezruinuje. Odvážne dámy, ktoré vedia šiť, si jednoduchý model môžu pokojne samy vytvoriť, aspoň budú mať istotu, že v daných šatách budú jediné,“ vyzdvihuje originalitu, ktorej sa medze nekladú ani v prípade, že ide o ples.

Okrem róby však netreba zabúdať na účes, ktorý je po šatách druhým najvýraznejším doplnkom. Aj tento rok sa podľa Zuzany treba držať starého známeho hesla, že čím jednoduchšie šaty žena zvolí, tým náročnejší účes si môže dovoliť a naopak. „Odľahčený trend však víťazí aj v účesoch, ktoré by mali byť jednoduché, prirodzenejšie, nie zalakované nakulmované monštrá,“ pousmiala sa v závere rozhovoru Zuzana Kanisová, ktorej sa najviac páči šatník spoločenských šiat takých hviezd ako Jennifer Aniston, Eva Mendez, Demi Moore, Anne Hathaway, Charlize Theron či Gwyneth Paltrow.Autor: Red
Foto: Red

- - Inzercia - -