Dnes je utorok, 16.júl 2019, meniny má: Drahomír
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Sto rokov filipínskej krásy

máj 26, 2015 - 20:30
Napriek tomu, že Filipíny ležia v juhovýchodnej Ázii, kultúra na ostrovoch je ovplyvnená západom. Môžu za to španielski a americkí kolonisti, ktorí štát ležiaci v Juhočínskom mori ovládali až do konca druhej svetovej vojny. Zmeny, ktoré zmietali ázijskú krajinu sa prejavili aj v líčení. Spoločnosť CUT priniesla ďalší prierez ženskou krásou za sto rokov do krátkeho videa.
Pôvodní obyvatelia Filipín boli po filipínsko-americkej vojne kontrolovaní americkou vládou.
 
 
Miestne ženy si ako znak svojej kultúry ponechali kmeňové tetovania a nenosili žiaden make-up.
 
 
Od dvadsiatych rokov 20. storočia sa ostrovná krajina čoraz viac menila pod vplyvom americkej kultúry. Filipínska ekonomika pomaly rástla a ženy si mohli dopriať aj bohatšie zdobené šaty. Stále si zanechali svoju prirodzenú krásu s minimálnym využitím make-upu, aj keď niektoré používali púder na zosvetlenie pokožky, ktorá bola považovaná za symbol zdravia.
 
 
Tridsiate roky priniesli na Filipíny karnevaly. Za ideál krásy boli považované americké herečky z filmového plátna.
 
 
Počas druhej svetovej vojny Filipíny okupovalo Japonsko, čo viedlo k tomu, že sa aj ženy pridali do partizánskeho povstania. Zohnať make-up v dobe boja bolo veľmi ťažké. Červený rúž na perách bojovníčok však bol poznávacím znamením pre nepriateľov, že majú čo do činenia s povstalkyňami z Huk Rebellion.
 
 
Po vojne sa filmový priemysel presadil aj na Filipínach a hlavnú úlohu v nich mali krásne, upravené ženy. V 60. rokoch sa na Filipíny prisťahovalo množstvo amerických vojakov, a tak miestne ženy ovplyvnila kultúrna ikona Jackie Kennedyová. Vyčesané vlasy mali odhaliť pravé čaro Filipínok.
 
 
Filipínska krása sa čoraz viac miešala s americkým ideálom. Do popredia sa dostalo výrazné líčenie a tupírovanie vlasov. Takto upravené vlasy dopĺňali vzorované čelenky. 
 
 
Koncom dvadsiateho storočia, pod vládou Corazona Aquina, sa na Filipíny dostala demokracia, a miestne ženy sa vrátili k jednoduchosti svojho vzhľadu. Napriek stagnujúcej ekonomike podľahli čaru bižutérie.
 
 
Na prelome milénií filipínsku kultúru ovplyvnila kórejská kultúra. Ženy si udržiavali dlhé vlasy a obľubovali dymové líčenie očí, až napokon prešli k jemným vlnám vo vlasoch a prirodzenému líčeniu.
 
Zuzana Čapčíková
Foto a video: YOUTUBE - CUT

- - Inzercia - -