Dnes je utorok, 02.jún 2020, meniny má: Xénia, Oxana
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Sto rokov japonskej krásy

január 20, 2016 - 17:24
Nádherné lesklé vlasy, hladká porcelánová pleť bez akýchkoľvek nedokonalostí či vrások, žiarivý úsmev, krásne a pôvabné telo. Japonsky obdivujú tak muži ako aj ženy v rôznych krajinách sveta a ich vzhľad si u mnohých vyslúžil pomenovanie „ideál ženskej krásy“. Ten prešiel za posledných sto rokov markantnou zmenou, od jednoduchosti a čistoty až k po šialené pestrofarebné účesy a líčenie podľa postavičiek z komiksov.

Spoločnosť CUT Video priniesla ďalší prierez ženskou krásou. Tentoraz si vybrali kolísku jednej z najstarších civilizácií sveta, Japonsko. Storočnú  zmien v ponímaní krásy japonských žien zostrihali do dvojminútového videa. Ako povedali výskumníčky Marina a Junko Taylor, ktoré pripravili podklady pre vznik spomínaného videa, „západné štýly a západné trendy majú v tejto dobe obrovský vplyv na japonskú krásu a módu. Nejde len o kopírovanie toho, čo vidia, ale aj o kombinovanie a miešanie štýlov, ktoré vytvára jedinečného Japonca.“ O to dôležitejšie je ukázať, že japonská kultúra mala vlastné špecifiká, hoci sa pomaly nahrádzajú kultúrnym mixom.

Začiatkom 20. storočia si Japonky vyčesávali vlasy na štýl „Edwardian pompadour“, s výrazným oblúkom vpredu a malým drdolom na vrchu hlavy.

Už o 10 rokov neskôr pomerne zložitý účes nahradila všadeprítomná trvalá. Nie však hocijaká. Dôležité bolo, aby zakrývala uši.

V tridsiatych rokoch začíname pozorovať vplyv západných kultúr. Klobúky s malou strieškou alebo bez nej boli obľúbené aj u hollywoodskych herečiek.

Štyridsiate roky 20. storočia sa niesli v znamení druhej svetovej vojny. Japonské ženy preto menej dbali na svoj vzhľad a do popredia sa dostala prirodzená krása.

Päťdesiate roky opäť ukázali, že moc Hollywoodu siaha aj na vzdialené kontinenty. Vplyv herečky Audrey Hepburnovej sa pretavil aj do japonskej krásy.

Po vojne zažívalo Japonsko ekonomický rozmach. Ženy nosili výrazné dlhé mihalnice, k čomu ich inšpirovala miestna speváčka Chiyo Okumura.

Sedemdesiate roky priniesli líčenie podľa typickej japonskej bábiky a rovnú ofinu.

O desať rokov nahradili uhladený účes voľne povievajúce vlasy zostrihané do postupna.

Deväťdesiate roky rozdelili japonské ženy na dve skupiny. Jedny preferovali ikonický vzhľad vhodný do tokijských klubov, druhé si formovali bujarí štýl ulice.

Na prelome tisícročí boli ženy opäť rozdelené do dvoch skupín. Buď sa snažili o čo najprirodzenejší vzhľad, alebo si vytvárali rafinované účesy podľa módnych časopisov.

Trend prirodzenosti pokračuje dodnes. Pre mnohé, najmä mladé Japonky, je však nudný, a preto si vytvárajú štýl Harajuku girl. Obliekajú si módu, ktorú si vytvoria a rovnako kreatívne je ich aj líčenie a vlasový styling.

Zuzana Čapčíková
Zdroj: CUT Video
Foto a video: YOUTUBE

- - Inzercia - -