Dnes je pondelok, 22.apríl 2019, meniny má: Slavomír
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Svadobné oznámenia, výzdoba a obrúčky: Čo je v móde tento rok?

január 22, 2016 - 23:23
Každá nevesta túži po tom, aby bol svadobný deň jedným z najkrajších v jej živote. Šaty, účes, líčenie, chutná torta a dobrá zábava k tomu, to všetko si vyžaduje týždne až mesiace príprav. Svadobná výstava je vynikajúcou inšpiráciou pre nevesty, ktoré sa zaujímajú aktuálne trendy, no omnoho potrebnejšia je pre tie, ktoré ešte nevedia, čo si z bohatej ponuky svadobných výrobkov vybrať. Výstava Svadobné dni a beauté 2016 prilákala mnohé z nich. Niet divu, v nitrianskom Agrokomplexe sa stretlo až 64 vystavovateľov, ktorí boli pripravený splniť ich sen o rozprávkovej svadbe.

Obrúčky

„Stále je v móde aj jednoduchosť, ale čoraz viac sa dostávajú do popredia obrúčky s pravými briliantmi.“ povedali predstavitelia spoločnosti Laura Gold.

Napriek tomu, že firmy majú v ponuke niekedy až 800 typov obrúčok, Slováci sa začali zaujímať o prstienky na mieru. Podľa svojich predstáv si prispôsobujú nielen veľkosť, ale aj použitý materiál, povrchovú úpravu, šírku prsteňa i kamienky. Väčšina slovenských párov ešte stále siaha po zlate, napríklad v Laura Gold je najobľúbenejšie biele zlato v kombinácii s inými materiálmi, no do popredia sa dostáva aj platina.

Svadobná výzdoba

Dôležitou súčasťou svadobnej hostiny je aj výzdoba sály. V súčasnosti je najmódnejšou farbou púdrovo ružová v kombinácii s flitrami, teda dominuje lesklá a zároveň jemná výzdoba. Ďalej farba marsala, zemitá červená, ktorá sa stala farbou roka 2015, ani tento rok nestráca na popularite. „Nevesty po nej siahajú v kombinácii so striebornou.“ Prezradila aranžérka Júlia Müllerová. Trojicu najobľúbenejších farieb uzatvára purpurová, ktorá je pomaly na ústupe.

Minulý rok si nevesty vo zvýšenej miere žiadali trvácne látkové kytice, ktoré im mohli ich jedinečný deň pripomínať ešte dlhé roky po svadbe. Tento rok sa vrátil trend živých rezaných kvetov. Čo sa svadobných kytíc týka, už niekoľko rokov sa teší popularite kytica typu biedermeier, teda okrúhla, respektíve polkruhová kytica. Obľúbené sú odtiene ružovej alebo v kombinácia mnohých žiarivých farieb. „Takéto viacfarebné kytice najlepšie vyniknú na svadobných fotografiách.“ Povedala Müllerová.

Pre jarné svadby sú typické kytice vo forme zväzkov kvetov, napríklad tulipánov, či lúčne kvety. V lete sú najobľúbenejšie ruže rôznych farieb. Špeciálnym druhom svadobných kytíc sú tzv. stabilizované kytice. „Kvety sú počas rastu napúšťané chemickou látkou, ktorá spomalí ich starnutie. Takáto kytica vydrží 4 – 5 rokov bez toho, aby sme sa o ňu starali.“ Uviedla aranžérka.

K svadobnej hostine neodmysliteľne patrí aj zábava. Mnohé páry si nechávajú vyrobiť balónovú výzdobu z balóny bez potlače, ale aj s potlačou. Podľa skúseností Jaroslava Kováča z Kováč servis sú medzi mladomanželmi veľmi obľúbené balónové srdcia, ale aj fóliové balóny v tvare ženícha a nevesty. Výnimkou nie sú ani balónové steny a brány, ktoré sa umiestňujú pred vchody do tanečnej sály.

Mladomanželia si objednávajú balóny s nápismi Just Married (práve zosobášení) a obľubujú aj tie s motívom holubíc. Nájdu sa aj takí, ktorí chcú mať na balónoch vlastné mená, no ich cena je vyššia ako pri hromadne vyrábaných balónoch a máloktorá firma ich dodá v malom množstve.

Holubice sú obľúbenou súčasťou mnohých väčších svadieb. Mladomanželia ich zvyčajne vypúšťajú do sveta po obrade v kostole. Ak nechcete kupovať živé vtáky, svadobní dekoratéri majú alternatívu. Nafukovacie holubice, ktoré po naplnení héliom vzlietnu k oblohe. V tomto prípade ich nemusí vypustiť len ženích s nevestou, ale všetci prítomní svadobčania.

„Slováci si veľmi potrpia na párty doplnky. Vedia sa zabávať a oslavovať a keď ide o významnú príležitosť, akou svadba nepochybne je, za párty doplnky radi priplatia. Najobľúbenejšie sú asi vystreľovacie konfety, napríklad lupene ruží, ktoré v pravej chvíli zasypú nevestu aj ženícha.“ Uviedol Jaroslav kováč.

Popularita stúpa aj čokoládovým fontánam. „Keďže skoro každý človek má rád sladké, čokoládová fontána je obľúbená medzi deťmi aj dospelými. Podľa mňa je obľúbená hlavne preto, že sa do nej nepoužíva obyčajná čokoláda, ale kvalitná, napríklad belgická. O to výnimočnejšia je tá slávnostná chvíľa, že si svadobčania pochutia aj na jedinečnej čokoláde, ktorá slávnostnú chvíľu ešte viac zdôrazní.“ Dodal.

Svadobné oznámenia

„Za 20 rokov, čo robíme svadobné oznámenia, sa ich vzhľad tak zmenil, že v minulosti sme si dnešnú podobu oznámení nedokázali predstaviť. Využívajú sa luxusné technológie tlače, doplnky ako napríklad kamienky, brošne, stuhy, vyrezávanie oznámení laserom. Operácie potrebné na výrobu jedného oznámenia sa zvýšili, sú veľmi prácne a časovo náročné, od čoho sa odvíja aj cena svadobných oznámení.“ Povedal na úvod majiteľ spoločnosti CardCreation.

Priemerná cena svadobných oznámení sa na jeden kus v porovnaní s minulosťou zdvojnásobila. Z farieb sú momentálne najpopulárnejšie strieborná, odtiene zlatej, cyklámenová, ktorá bola veľmi obľúbenou farbou aj minulý rok, a ružová. Z oznámení sa nevytrácajú ani klasické farby ako sú biela a krémová. Nevyhnutnou súčasťou svadobných oznámení sú aj obálky, či už oznámenia doručujete osobne alebo posielate poštou.

Trendom sa stáva aj pridávanie osobných detailov na svadobné oznámenia. „Fotografia, iniciály, pečate, niečo zvláštne, jedinečné, alebo si snúbenci navrhnú vlastné oznámenie, ktoré my len graficky upravíme."

Zuzana Čapčíková
Foto: Zuzana Čapčíková, Samuel Bányi
Ilustračná foto: shutterstock

- - Inzercia - -