Dnes je nedeľa, 21.apríl 2019, meniny má: Ervín
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Tatry ako Božia túžba po kráse

september 11, 2015 - 15:44
Podľa legendy Tatry vznikli z Božej túžby po kráse. Keď sa Boh v siedmy deň stvorenia sveta pozrel na svoje dielo, mal pocit, že ho treba ešte trochu prikrášliť. Preto vyslal jedného zo svojich anjelov, aby nabral do vreca priehrštie krás a dotvoril nimi novučičký svet. Nebeskému letcovi sa do cesty postavilo vysoké horstvo a on krídlom zavadil o krajný žulový končiar a skrivil ho. Vrece sa roztrhlo a jeho krásny obsah popadal dolu do horskej pustatiny...
Takto začína svoju knihu fotografií a zaujímavých textov známy slovenský cestovateľ a fotograf Ján Lacika. Novinka TATRY má necelých 100 strán, ktoré však predstavujú naše veľhory v celej svojej kráse.
 
Ale vráťme sa k tej legende. Keď sa vrece roztrhlo, na skalnaté vrchy a doliny sa rozsypalo množstvo prírodných krás. Do krajiny, ktorá sa zazelenala sviežim lesom a kosodrevinou, sa rozutekali kamzíky, svište, medvede, jelene a mnoho inej horskej zveri. 
Vo vreci bolo i dosť osviežujúcej vody, ktorá sa premenila na čarovné jazerá a horské bystriny padajúce cez skaly v podobe úchvatných vodopádov. 
Skrivený vrch, ktorý zapríčinil nebeskú nehodu, dostal meno Kriváň a pohorie, ktorého je veľkou okrasou, ľudia nazvali Tatry. 
 
„Poďme spolu objavovať podmanivú krásu karpatského horstva, ktoré je právom považované za jeden z najväčších prírodných skvostov Európy,“ vyzýva autor knihy Ján Lacika. Novinka TATRY vás určite navnadí spoznávať ho na vlastné oči. 
V pohostinných Tatrách ste vždy vítaní.
 
 
A tak si hneď na prvých stranách môžete pozrieť vlak, ktorý v roku 1871 doviezol do tatier prvých turistov. V Tichej doline nájdete odtlačok trojprstého chodidla, ktorý je dôkazom existencie tatranského dinosaura.
 
 
Kniha je rozdelená na niekoľko častí – Tatry, príroda a človek. Štrbské Pleso a okolie. Starý Smokovec a okolie. Tatranská Lomnica a okolie. Jasná a okolie. A napokon Krajina pod Tatrami.
Nádherné fotografie, výstižné popisky, zaujímavé fakty a pikošky. 
Kniha TATRY je ako stvorená do kresla, keď sa večer doň usadíte unavený po náročnom dni, pri sebe teplý čaj, malá dobrota, vyložíte si nohy a listujete...
 
ZC, Zdroj a foto: BUX

- - Inzercia - -