Dnes je streda, 24.júl 2019, meniny má: Vladimír
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Tim Burton uviedol svoju výstavu

marec 27, 2014 - 16:53
Slávny režisér dnes v metropole Českej republiky predstavil výstavu Tim Burton a jeho svet. Zúčastnil sa jej osobne.
Expozíciu Tim Burton a jeho svet prišiel do Prahy osobne uviesť americký filmový režisér, známy snímkami ako Nožnicovoruký Edward (1990), Mŕtva nevesta Tima Burtona (2005) či Charlie a továreň na čokoládu (2005). Výstavu v Dome u Kamenného zvonu pre verejnosť otvoria už v piatok. "Keď som navštívil Prahu, povedal som si, aké je to nádherné mesto, ktoré priamo vyzýva k prechádzkam a objavovaniu. Má skvelú energiu, ktorá inšpiruje a okrem toho si tu cenia bábky. To sa mi páči," uviedol Tim Burton. 
 
Výstava čerpá z umelcovho súkromného archívu a okrem iného ponúka približne 150 diel, ktoré neboli nikdy predstavené verejnosti, a to vrátane štyroch bábok umiestnených v špeciálnych bublinách z krištáľového skla. Práve prostredníctvom skla chceli organizátori výstavy prepojiť jedinečné umenie Tima Burtona s českou sklárskou tradíciou. Návštevníci sa však môžu tešiť aj na stovky rôznych kresieb, malieb, koláží a známych postavičiek z filmov, na ktorých sa talentovaný režisér podieľal. 
 
Tim Burton s manželkou Helenou Bonham Carterovou
 
Expozíciu sprevádza aj atmosférická hudba a efekty, ktoré špeciálne vybrali pre každú miestnosť. "Dom u Kamenného zvonu vyzerá akoby bol postavený priamo pre túto výstavu. Stačí, ak sa pozriete na labyrint malých intímnych galérií v niekoľkých poschodiach alebo na desivú studenú pivnicu, ktorá je perfektná na premietanie pôvodného krátkeho filmu Vincent z roku 1982. Zlúčenie rôznych architektonických prestavieb z priebehu histórie budovy zaujímavo odráža Timove vlastné kresby a postavy, ktoré často zlučujú figúry žien, mužov a rôznych bytostí," uviedla kurátorka výstavy Jenny He, ktorá pripravuje Burtonove expozície po celom svete. 
 
V priebehu konania výstavy Tim Burton a jeho svet sa uskutoční aj niekoľko sprievodných podujatí. Okrem interaktívnej tvorivej zóny na návštevníkov čakajú aj projekcie umelcových filmov, špeciálne výtvarné workshopy na témy ako Továreň na sny a čokoládu či Planéta bábok, a dokonca aj výtvarno-divadelné workshopy pod vedením Tanečného štúdia Light a umeleckého združenia Mamapapa. Pre odbornú verejnosť galéria pripravila dve tematické prednášky - Gotický incest Tima Burtona (16. apríl) a Tim Burton a Danny Elfman: Podivný pár, anatómia príšernej krásy: soundtracky Tima Burtona, ich príbehy a tajomstvá. Samotná expozícia bude pre verejnosť prístupná do 3. 
augusta 2014.
 
 
Pri príležitosti návštevy Tima Burtona v Prahe sa v utorok 25. marca v Obecnom dome uskutočnil aj špeciálny koncert. Skladateľ Danny Elfman, ktorý je držiteľom Grammy, bol štyrikrát nominovaný na Oscara a získal viac než tridsať ďalších ocenení, tu predstavil skladby, ktoré zložil pre Burtonove filmy. Známe melódie odzneli v podaní Českého národného symfonického orchestra pod vedením dirigenta Johna Mauceriho. 
 
Infoblok:
Tim Burton sa narodil 25. augusta 1958 v kalifornskom Burbanku. Do povedomia verejnosti sa dostal snímkou Pee-Weeho veľké dobrodružstvo (1985) a divákov si získal ďalšími inovatívne spracovanými filmami plnými bizarných nápadov a postáv ako Nožnicovoruký Edward (1990), Ed Wood (1994), Ospalá diera (1999), Veľká ryba (2003), Mŕtva nevesta Tima Burtona (2005), Sweeney Todd: Čertovský holič z Fleet Street (2007) i blockbustermi ako Batman (1989), Batman sa vracia (1999), Planéta opíc (2001), Charlie a továreň na čokoládu (2005) či Alica v krajine zázrakov (2010). Do kín však uviedol aj animák Frankenweenie a fantasy komédiu Temné tiene (2012). Burton často spolupracuje s Johnnym Deppom a svojou partnerkou Helenou Bonham Carter. Hudbu k takmer všetkým filmom, ktoré režíroval či produkoval, zveril Dannymu Elfmanovi. Za Mŕtvu nevestu Tima Burtona a Frankenweenieho má na konte nominácie na Oscara v kategórii Najlepší animovaný film.
 
Zdroj a foto: SITA

- - Inzercia - -