Dnes je nedeľa, 21.apríl 2019, meniny má: Ervín
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

Tretia pôstna nedeľa má názov Oculi

marec 22, 2014 - 08:45
V pamäti ľudí pretrváva aj ľudový názov tretej pôstnej nedele, ktorú v niektorých častiach Slovenska, ale najmä v Česku, poznajú pod názvom kýchavá.
Tretia pôstna nedeľa, ktorú budú kresťania sláviť 23. marca, nesie názov Oculi. Názov nedele je odvodený od latinského "Oculi mei semper ad Dominum... Moje oči sú upreté vždy na Hospodina". Ide o žalm zo Starého zákona.
 
V pamäti ľudí pretrváva aj ľudový názov tretej pôstnej nedele, ktorú v niektorých častiach Slovenska, ale najmä v Českej republike, poznajú pod názvom kýchavá. Zvláštny názov je odvodený od záznamov kroník zo 16. storočia. V tom čase zúrila v Európe morová epidémia a začiatok ochorenia sa prejavoval aj kýchaním. Ľudia si zo strachu, že ide o nebezpečnú infekčnú chorobu, zbožne navzájom želali zdravie. Keď sa čas obávanej nákazy pominul, kýchanie nadobudlo iný prognostický význam a premietlo sa do povery. Tá vraví, že kto počas tretej pôstnej nedele kýchne trikrát, bude sa tešiť dobrému zdraviu počas celého roka. Sú ľudia, ktorí pozorne rátajú počet kýchnutí, údajne, čím ich je viac, tým lepšie.
 
Zdroj a foto: SITA

- - Inzercia - -