Dnes je sobota, 20.júl 2019, meniny má: Iľja, Eliáš
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Trvalkový záhon – pýcha kvetinárky

marec 28, 2014 - 19:41
Určite máte v záhradke obľúbený kvet, prípadne nejaký obdivujete u susedov Ak je to trvalka, ktorú môžeme množiť delením trsov, práve teraz je na to najvhodnejší čas. Vyberte trvalkám vhodné miesto a pri dobrej starostlivosti vás budú tešiť ešte niekoľko rokov.
Trvalky sú kvety, ktoré na jednom mieste zostávajú bez presádzania viac rokov. Aj preto by sme si na  ich výsadbe mali dať záležať. Najskôr si dobre rozmyslite, aké trvalky sa vám páčia a ktorým druhom by sa vo vašej záhrade dobre darilo. Potom si vyberte miesta, kde ich plánujete zasadiť. Mali by ste myslieť aj na to, že najkrajší je kombinovaný trvalkový záhon –  kombinujte nielen farbu, ale aj výšku a hustotu rastlín.
 
Delenie trsov
Najjednoduchší spôsob rozmnožovania je delenie trsov. Najčastejšie  sa robí  na jar, menej  na jeseň, len výnimočne v lete. Trvalkové záhony je najlepšie zakladať na jar. Záhon treba pripraviť – odstránime z neho trávu či burinu. Na mieste, kam chceme preniesť trs, vykopeme dostatočne veľkú jamu, ktorú obohatíme humusom, kompostom a pomaly pôsobiacim hnojivom. Trs rozrastajúcej sa trvalky rozrežeme rýľom alebo nožom priamo v zemi, jednu časť vyberieme a prenesieme na vybrané miesto. Opatrne môžeme vybrať zo zeme aj celú rastlinu, skontrolovať korene a rozseknúť, rozrezať alebo ručne rozdeliť na menšie časti. Ak premiestňujeme koreňový bal, dbáme na to, aby jeho vrchná vrstva bola v rovnakej výške ako vrchná vrstva pôdy v záhone, rastliny nesmú byť v pôde „utopené“. Každá musí mať  dostatok koreňov a rastovo-vegetačnývrchol. Výdatnejšie zalievame  niekoľko týždňov, kým sa na novom stanovišti dostatočne nezakorení. Pri ďalšej starostlivosti môžeme pomedzi rastliny nasypať drvenú kôru, ktorá zadržiava vlahu a zároveň bráni rastu buriny. Dôležité sú aj vyväzovanie k opore, strihanie, hnojenie a okopávanie. 
 
Najobľúbenejšie trvalky, ktoré sa rozmnožujú delením trsov:
                                                             
 
Pivónia
 
Patrí medzi najvďačnejšie trvalky, kvitne začiatkom leta, má rada slnečné stanovište. Po presadení nasledujúci rok nekvitne.
 
 
 
 
Astilba
 
Vlhkomilná, mrazuvzdorná, dorastá až do výšky 1 m. Nízke kultivary sú vhodné do skaliek. Rozsádzame raz za tri roky. Pozor, aby počas letných horúčav nepreschla.
 
 
 
 
 
 
 
 
Turica
 
Je to chumáčovitá trvalka, úplne mrazuvzdorná. Kvitne od začiatku leta až do konca jesene, má rada humóznu pôdu, ktorá ani v lete nevysychá. Odkvitnuté hlavičky treba odstraňovať, tým sa podporí ďalšie kvitnutie.
 
 
Rudbekla
 
Kvitnú od leta až do neskorej jesene, dokonca ich nepoškodí ani slabý mráz. Bohatú násadu kvetov zabezpečíte pravidelným polievaním a hnojením najmä v lete. Keďže rudbekia nepatrí k dlhovekým trvalkám a z roka na rok sa jej kvitnutie oslabuje, po troch až štyroch rokoch si zadovážte nové rastlinky.
 
 
Viac sa dočítate v SLOVENKE!
 
Podobné články:
 
 
 
Pripravila: BEATA VRZGULOVÁ
Foto: Thinkstock
 

- - Inzercia - -