Dnes je štvrtok, 20.jún 2019, meniny má: Valéria
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

TURECKO: Turkyniam svitá nádej, manželia ich nebudú smieť biť

marec 06, 2012 - 14:01
V Medzinárodný deň žien, ktorý sa slávi 8. marca, prerokuje turecký parlament po prvý raz zákon, ktorý bude zakazovať manželom a príbuzným biť ženy a používať proti nim násilie, či dokonca ich vraždiť.


Verejná debata, ktorá predchádzala návrhu zákona, však odrážala rozdielne postoje k problému. "Naši muži nepáchajú bezdôvodné vraždy," tvrdil pre turecké médiá Hasan Yagar, penzionovaný policajt.
"Turecké ženy samy provokujú mužov k ich zavraždeniu, čím ich zbavia budúcnosti," tvrdí Yagar.
Podľa údajov tureckých ľudskoprávnych organizácií v roku 2011 zavraždili manželia a príbuzní 256 žien. Napriek verejným diskusiám a odsudzujúcim vyjadreniam politikov zostáva počet zavraždených žien konštantný. Podľa štatistík zomrie každých 36 hodín jedna žena na následky domáceho násilia. Ministerka pre otázky rodiny Fatma Sahinová chce v parlamente docieliť zákaz domáceho násilia na ženách, ktoré vedie často až k ich zabitiu. Problémom sú však konzervatívni poslanci vládnej strany AKP, ktorí majú k návrhu zákona výhrady.
Cieľom zákona, ktorý pripravila Sahinová spolu s predstaviteľmi ľudskoprávnych organizácií, je dať tureckým ženám nové práva. Manželov páchajúcich na manželkách násilie bude na jeho základe možné ľahšie trestne postihovať, vyhodiť ich zo spoločného bytu či domu, prinútiť ich finančne podporovať manželky a navštevovať psychologickú poradňu, ktorá ich zbaví násilného správania voči ženám.
Ženy majú teraz možnosť hľadať osobnú ochranu na ministerstve pre rodiny ako aj na prokuratúre. Môžu tiež zabrániť predaju spoločného domu manželom, čo donedávna bolo možné, uviedol v utorok rakúsky denník Der Standard. 


Autor: Sita
Foto: Sita/Rodrigo Abd

- - Inzercia - -