Dnes je piatok, 19.apríl 2019, meniny má: Jela
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

V Lune sa kreativite medze nekladú

október 27, 2015 - 16:39
Kreatívny klub Luna v týchto dňoch oslavuje svoj prvý rok úspešného fungovania. Oslovili sme preto riaditeľku klubu PhDr. Líviu Matulovú Osvaldovú, aby zhodnotila doterajšiu činnosť, ale zároveň predstavila aj plány do budúcnosti.

Ako hodnotíte svoj rok v krásnych priestoroch v centre Starého Mesta?

Keď sme pred rokom začali pripravovať programy v Klube Luna, mali sme ambíciu, aby sa stal miestom stretávania sa aktívnych, kreatívnych ľudí, ktorí chcú zaujímavo tráviť čas, dozvedieť a naučiť sa všeličo nové. Za rok nášho pôsobenia v priestoroch na Ul. 29. augusta č. 34 sme každý mesiac pripravili 5 kreatívnych stretnutí  v cykle Zastav sa a tvor a dve prednášky s odborníkmi na témy z oblasti zdravia, životného štýlu, psychológie, práva a pod. V klube sme organizovali aj Vianoce s pečením medovníkov a trubičiek, pečenie chleba, zdobenie kraslíc, handmade salón a pod. Všetky aktivity sú senior friendly – priateľské k seniorom, pretože naším cieľom je, aby sa u nás stretávali všetky generácie.

Keďže do všetkého vnášate kreativitu a rozširujete ponuku, aké novinky prinášate?

Novinkami od septembra je nový cyklus Nauč sa a tvor, v ktorom raz do mesiaca pripravíme kurz tvorivých techník, na ktoré nestačia dve hodiny, ako je to v prípade cyklu Zastav sa a tvor. Prvý kurz Šperky z FIMA sa už uskutočnil a bol veľmi úspešný. Pokračovať budeme technikou powertex, dekorovaním sviečok a ďalšími.

Ďalšou novinkou je Staromestský salón – viacgeneračné stretnutia s významnými osobnosťami kultúrneho a spoločenského života Bratislavy. Rozširovať budeme aj prednáškový cyklus o ďalšie zaujímavé témy.

Blíži sa aj obdobie adventných vencov, ale aj tekvíc, ak zoberieme do úvahy Halloween, a ani sa nenazdáme, budú Vianoce. Čo všetko už pripravujete/vyrábate a čo do konca roka plánujete vyrobiť? 

Jeseň a predvianočné obdobie je ako stvorené na tvorivé aktivity. Podobne ako vlani, aj tento rok sme pripravili bohatý program súvisiaci s týmito sviatkami. Chystáme sa na tekvičkovanie a jesenné dekorácie, výrobu adventných vencov, dekorácií, vianočných ozdôb, zdobenie medovníkov a pod.

V klube si budú môcť návštevníci vyrobiť aj rôzne darčeky pre svojich blízkych. Myslíme aj na tých, ktorí by chceli svojich blízkych potešiť originálnymi handmade darčekmi, 12. decembra bude v Klube Luna vianočný predajný handmade salón. Výťažok použijeme na činnosť klubu, keďže sme občianske združenie, nemáme zatiaľ žiadne príspevky a dotácie,  celý chod klubu zabezpečujeme ako dobrovoľníčky.

Je LUNA prístupná len členom? Čo by mal návštevník dodržiavať a aké sú pravidlá?

Do Klubu Luna môže zavítať každý záujemca o programy, ktoré pripravujeme, ak sa prihlási – cez internet na info@klubluna.sk, telefonicky na čísle 0948 603 872 alebo osobne v sídle klubu.

Pre tých, ktorí chcú navštevovať klub pravidelnejšie, ponúkame výhodné klubové členstvo. Informácie o podmienkach členstva, našich aktivitách a programe nájdu záujemcovia na www.klubluna.sk. Sme aj na Facebooku.

Vieme, že so zháňaním materiálov je problém. Čo by si mal návštevník centra LUNA priniesť? 

Návštevníci nášho klubu si  nemusia priniesť vôbec nič (len dobrú náladu a chuť tvoriť), všetky materiály a pomôcky nachystáme my. Okrem materiálov, ktoré treba kúpiť, ako lepidlá, farby, štetce, mnohé veci sa snažíme aj recyklovať – poháre, fľašky, zvyšky látok, staré čipky, škatuľky a pod.

Čím sa odlišujete od iných podobných centier?

Klub Luna je špecifický tým, že je to miesto na viacgeneračné stretnutia, chodia k nám mladší aj starší, kreatívne viac aj menej zruční, záujemcovia o témy prednášok a besied, ale aj tí, čo chcú príjemne stráviť čas, inšpirovať sa k vlastnej tvorbe, stretnúť sa s priateľmi pri šálke kávy či dobrom čaji a domácom koláčiku.

Čo považujete za svoj najväčší úspech, z čoho máte najväčšiu radosť?

Teším sa z toho, že počet pravidelných aj nových návštevníkov klubu pribúda, že medzi  nimi vznikli priateľstvá, ktoré pokračujú aj mimo klubových priestorov, vlastné handmade výrobky, ktoré vytvorili v klube a robia radosť ich autorkám. Za rok fungovania sa vytvorila komunita, ktorá sa teší zo života.

Za úspech považujem aj to, že my, čo činnosť klubu ako dobrovoľníčky pripravujeme a organizujeme, sme nestratili elán a klub sa stal naším druhým domovom, do ktorého sa tešíme.

Máte ešte v rámci LUNY nesplnený sen, ktorý by ste radi pretvorili na skutočnosť?

Asi by som to nenazvala snom, skôr želaním, aby sme boli aj naďalej pre Bratislavčanov miestom, kde sa dá aktívne tráviť voľný čas a tvorivo relaxovať, veľa sa naučiť a dozvedieť, miestom, kde sa stretávajú zaujímaví ľudia a kde vládne pohoda.

Keďže som roky pôsobila vo firemnom vzdelávaní, mám aj „sen“, aby o naše aktivity pre svojich zamestnancov mali záujem aj bratislavské firmy.

red

- - Inzercia - -