Dnes je piatok, 26.apríl 2019, meniny má: Jaroslava
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

V zime za exotikou, dobrodružstvom, oddychom a luxusom

november 02, 2013 - 11:15

KUBA – „Ostrov slobody“

Tropické slnko a nádherné pláže, 20 kilometrov dlhé Varadero s bielym a jemným pieskom. Najväčší karibský ostrov, ktorý ponúka viac ako stovku pláži. Obkolesuje ho 1 500 malých ostrovov a ostrovčekov známych ako „cayos“. Mnohé z nich sú prírodnými rezerváciami. Obľúbený je malý ostrov Cayo Santa Maria (13 x 2 km), ktorý sa nachádza pri severnom pobreží Kuby a patrí do súostrovia Jardines del Rey, biosférickej rezervácie Unesco. S hlavnou pevninou je spojený 48 kilometrov dlhou diaľnicou. Pláže a hotely sa nachádzajú na severnom pobreží ostrova. Najväčším lákadlom je nádherná pláž, rozdelená na šesť častí s celkovou dĺžkou 11 kilometrov.  Kuba, to sú aj rozsiahle pastviny, tabakové plantáže či plantáže s cukrovou trstinou, impozantné vápencové horské útvary, zelené Cordilleras a čarovné koloniálne mestá ako Santa Clara, pitoreskný Trinidad, kakaová Baracoa, živé Santiago de Cuba a, samozrejme, nádherné pláže na Varadere, ktoré obmýva Atlantický oceán.  Kuba, to sú vždy rozosmiate tváre miestnych obyvateľov a boky vlniace sa v rytme kubánskej salsy, hojdacie kreslá a kvety na verandách. Pitoreskný svet ranných pochodov pionierov, množstvo starých amerických áut a stopercentná zamestnanosť – spomienka na časy nedávno minulé. Neopakovateľné zážitky, ktoré tu už zajtra nemusia byť. 

Tip: Ideálna kombinácia dovolenky na Kube je spojenie pobytu pri mori s dvojdňovým poznávaním starej a novej Havany s návštevou námestia Plaza de la Catedral, Plaza de las Armas, obľúbených Hemingwayových barov La Floridita a Bodequita del Medio, kde miešajú najlepšie Daiquiri, svetoznáme námestie Malecón s vyhliadkou na pevnosť El Moro alebo múzea rumu či továrne na výrobu cigár.


BALI – Ostrov bohov

Magický ostrov sopečného pôvodu je súčasťou indonézskeho súostrovia s viac ako 13 600 ostrovmi a jedným z najobľúbenejších ostrovov Indonézie. Táto exotická ostrovná ríša je pestrou zmesou najrozličnejších prírodných zaujímavostí, ľudí, náboženstiev a kultúr a preto je taká impozantná a plná kontrastov. Bali sú sýtozelené ryžové polia, dlhé, palmami lemované  pláže, ale aj v hlbokej džungli zašité dedinky a bujná tropická vegetácia. Zaujímavé sú vulkány, často až 3 000 metrov vysoké a posvätné, pričom miestni veria, že sú sídlom bohov. Viera v bohov a  duchov má na Bali silnú tradíciu a dodnes je zobrazovaná v početných tradičných ceremóniách, fascinujúcich predstaveniach a tancoch. Na každom kroku nájdete sochy božstiev, očaria vás tradície, kultúra a pamiatky. Takú atmosféru vytvoria len tisícročia. Aj keď je Bali označované často ako ostrov bohov a démonov, každý návštevník ho cíti skôr ako ostrov sviatkov, slávností a radosti zo života. A toto všetko robí z ostrova ideálne miesto pre dobrodruhov a turistov, ktorí nechcú stráviť dovolenku len ležaním na pláži v rezorte. Kúpanie na plážach ostrova Bali je ovplyvnené silným prílivom a odlivom, ktoré sú časovo závislé od mesačných fáz a menia sa každých šesť hodín. Obľúbené turistické stredisko Nusa Dua je jedným z najmodernejších a najatraktívnejších. Sú tu najluxusnejšie hotely s príslušnou infraštruktúrou, nákupná štvrť Bali Collection, ako aj jedno z najkrajších golfových ihrísk. Ďalej polostrov pokračuje na severovýchod do dediny Tanjung Benoa, ktoré sa v posledných rokoch rozvinulo na atraktívne turistické stredisko so šarmantnými hotelmi, malými obchodíkmi a typickými reštauráciami.

Tip: Legenda hovorí, že prví námorníci z Európy sa po vylodení na ostrove Bali odmietli vrátiť späť na loď a pokračovať v plavbe. Ak sa vám na Bali páči, predĺžte si pobyt na ostrove Lombok. Ponúka prekrásne biele pláže a oddych na najvyššej úrovni. Mimo hotelových rezortov prekvapí prekrásnou prírodou a pôvodným rázom ostrova. A možno stretnete aj Sasakov, pôvodných obyvateľov Lomboku.


MALDIVY – Posledný raj na zemi

V jednom z posledných rajov na zemi potrebuje človek tri veci: loď, aby sa dostal na svoj vysnívaný ostrov, vnútorný pokoj, aby si ho mohol vychutnávať, a potápačské okuliare, aby ocenil jeho skutočné poklady. Takto kedysi dávno ktosi opísal čaro a jedinečnosť Maldivského súostrovia. Dvadsaťšesť atolov s približne 1 190 koralovými ostrovmi a ostrovčekmi, roztrúsenými okolo rovníka ako exotické perly na akvamarínovej hladine Indického oceánu. Zo severu na juh v dĺžke 830 km, z východu na západ v šírke 130 km. Obývaná je asi pätina z nich, rezorty vyrástli na 90 ostrovoch. Sú také malé, že mnohé z nich obídete zhruba za dvadsať minút.  Vďaka bujnej tropickej vegetácii, bielym piesočnatým plážam a krištáľovo čistej vode patria právom medzi vysnívané destinácie. Sen všetkých milovníkov kúpania, šnorchlovania, potápania, plachtenia. Naučia každého návštevníka s radosťou leňošiť, užívať si relax a oddych, vychutnávať si fascinujúci podmorský život, najkrajšie západy slnka na svete.  Ponúkajú ideálne podmienky pre milovníkov vodných športov. K životu na ostrove stačia okuliare, trubica a plutvy a môžete pozorovať korytnačky, chobotnice, malé druhy žralokov, murény, barakudy a tisíce ďalších druhov rýb a živočíchov. Pre náročnejších sú k dispozícii potápačské centrá s kompletným vybavením a profesionálnymi inštruktormi, ktorí ukážu, kde sú tie najzaujímavejšie potápačské miesta. Najväčším bohatstvom Maldív je jedinečná príroda, na ktorú sú miestni obyvatelia právom hrdí, správajú sa k nej veľmi ohľaduplne a to isté vyžadujú aj od turistov. Vďaka tomu sú lagúny stále plné koralov a rýb.

Tip: Pozorovať podmorský život, vychutnávať pritom kulinárske špeciality a popíjať šampanské možno na Conrad Maledives Rangali Island v jedinečnej reštaurácii, situovanej päť metrov pod hladinou mora. Ithaa Undersea Restaurant je jediná reštaurácia na svete postavená v štýle akvária a ponúka 360-stupňový výhľad na podmorský život. Vychutnať si menu v takomto netradičnom priestore je jedinečný zážitok na celý život.


MAURÍCIUS – Golfový raj

Indický oceán má tie najkrajšie farby, príboj v diaľke naráža na koralový útes, palmy sa ohýbajú v morskej bríze, v tyrkysovej lagúne kotvia rybárske člny a priezračne čistá voda obmýva pláž, kde čašníci nosia pestrofarebné kokteily a renomovaní kuchári pripravujú vybrané špeciality. Maurícius je jednoducho synonymom luxusu a elegancie. Na severe ostrova, medzi hlavným mestom Port Louis až po Cap Malhereux, sa  nachádzajú mnohé fantastické pláže ako Pointe aux Piments s obzvlášť krásnym podmorským svetom a Trou aux Biches. Ďalej na sever od pevninového výbežku do mora leží Grand Baie s mnohými reštauráciami, barmi, nákupnými možnosťami a bujarým nočným životom. Južná časť ostrova je veternejšia a ideálna pre surfistov. Belle Mare má bielu piesočnú pláž, ktorá sa ťahá niekoľko kilometrov až k malebnej rybárskej dedinke. Táto časť ostrova ponúka  fascinujúce prírodné krásy a dominujú tu skalnaté pobrežia, malé zálivy, lagúny či trstinové lány. Na západnom pobreží sa striedajú dlhé pláže so zelenými kopcami a malé, odľahlé dedinky s exkluzívnymi rezortmi. Najmä pláže medzi Flic en Flac a Le Morne patria k najkrajším na ostrove.

Tip: Nechajte stres za sebou a oddýchnite si na jednom z krásnych golfových greenov, pretože Maurícius je ideálnym miestom pre tento šarmantný šport. Golfové ihriská sa nachádzajú po celom ostrove a zahrať si tam možno na mnohých 18-jamkových či 9-jamkových ihriskách. Vášniví golfisti si môžu zahrať na najokázalejšom golfovom ihrisku na ostrove One & Only Le Touessrok Golf Course. Ihrisko je lemované plážami s bielym pieskom a s panoramatickými zelenými horami v pozadí.

Pripravila: Jana Zedníková
Foto: CK Satur

- - Inzercia - -