Dnes je pondelok, 24.jún 2019, meniny má: Ján
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Vitamíny v tabletkách: Aký je ich skutočný účinok?

december 15, 2014 - 17:10
Podľa výskumov vedcov vitamíny a minerály v tabletkách sú neúčinné a namiesto nich odporúčajú pestrú biologicky aktívnu formu vitamínov z potravy. Sú teda syntetické vitamíny účinné?
Vitamíny v ovocí a zelenine
„S tým, že syntetické vitamíny sú neúčinné sa súhlasiť nedá,“ hovorí Ing. Adrián Doboly zo slovenskej biotechnologickej spoločnosti Natures. „Je vhodnejšie prijímať vitamíny vyskytujúce sa prirodzene v strave, no to by sme museli mať v našich jedálničkoch oveľa väčší podiel surového a hlavne čerstvého ovocia a zeleniny, pretože kvantita i kvalita vitamínov v nich časom klesá, niekedy až k nule.“ Dodáva.
Nielen v zime je v našich obchodoch problém kúpiť naozaj čerstvé ovocie a zeleninu. Zvonka síce vyzerajú sviežo a určite sú aj jedlé, ale že svoje najlepšie dni – a teda aj najvyššie možné dávky vitamínov, minerálov a stopových prvkov – majú dávno za sebou, zistíme, až keď ich doma očistíme a zahryzneme sa.
 
Výživové doplnky 
Účelom výživových doplnkov je najmä prevencia. Vhodne zvolené výživové doplnky a ich účinné zložky môžu výrazne podporiť aj proces liečby, môžu zmierniť ochorenie alebo dokonca tak povzbudiť organizmus, že nie je potrebná ďalšia farmakologická liečba. „Denne odoberám novinky zo sveta výskumu prírodných a potravinových zložiek a denne sa preukazujú nové účinky vitamínov v tabletkách, prípadne potvrdzujú staršie výskumy, ako aj napádajú a diskutujú už publikované výskumy.“ hovorí Doboly.
 
Rady ako zbytočne nemíňať 
Syntetické vitamíny sú vhodnou alternatívou, treba si však vyberať. Pri hľadaní údajov o vitamínoch a výživových doplnkoch využívajte hlavne oficiálne odborné stránky a weby, za obsah ktorých zodpovedajú lekári. Dnes je väčšina prípravkov predávaných v lekárňach zapísaná v on-line databáze farmaceutických prípravkov, a tá je na Slovensku každému voľne dostupná. Stačí tomu venovať trochu času a dozviete sa všetko o obsahu účinných aj pomocných látok.
 
Nie je tiež celkom jedno, kedy vitamíny a výživové doplnky užívame. Keďže to nie sú lieky, nemusia mať podľa legislatívy príbalový leták, kde bývajú tieto užitočné informácie uvedené. Na dosiahnutie optimálneho účinku je zvyčajne najvhodnejšie užívať látky podporujúce imunitu ráno a nalačno. Aby peniaze nevyšli nazmar je rozumné kupovať ich iba v tej lekárni, kde vie lekárnik poradiť, ako čo užívať.  
 
Raz darmo, keď chceme dobre žiť, musíme sa venovať sami sebe. Chce to čas na pohyb, čas na oddych, čas na prácu, čas na kvalitné nákupy a tiež čas na štúdium.
 
Zdroj: red
Foto: red, Thinkstock

- - Inzercia - -