Dnes je piatok, 19.apríl 2019, meniny má: Jela
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

VODNÝ SLALOM-OH: Martikán na piatej olympiáde s piatou medailou

júl 31, 2012 - 19:16
Michal Martikán sa ani zo svojej piatej olympiády nevracia s prázdnymi rukami. V nádhernom areáli Lee Valley White Water Centre v Broxbourne, kde sa konali vodnoslalomárske súťaže v rámci Hier XXX. olympiády v Londýne, skončil vo finále C1 tretí a po dvoch zlatých medailách z Atlanty 1996 a Pekingu 2008 a dvoch strieborných zo Sydney 2000 a Atén 2004 pribudol do jeho nesmierne vzácnej zbierky bronz.

"Tam niekde hlboko vnútri som určite šťastný, ale trochu sa na povrch derie určité sklamanie. Pred olympiádou som neskrýval, že chcem zlato," nedával veľmi najavo svoje emócie jediný vodný slalomár svetovej histórie s piatimi olympijskými kovmi vo vitríne.

Semifinálová jazda sa mu veľmi nevydarila. Hneď na prvej bránke mal nedovolený dotyk a s dvoma trestnými sekundami sa vo výsledkovej listine zaradil na 4. miesto spoločne so Španielom Anderom Elosegim. Keď však prišiel do cieľa finálovej jazdy, mal pred ním náskok vyše štyroch sekúnd. "Po dojazde do cieľa som vedel, že tá jazda nebola celkom ideálna, bolo tam pár drobných chybičiek a na tejto pádlovacej trati sa to muselo prejaviť. Najmä spodná časť trate bola technicky veľmi jednoduchá, bránky boli postavené na takých miestach, kde sa veľmi menila voda. Niekomu mohla pomôcť, inému nie. V hornej polovici mi voda pomohla, respektíve bola taká, že som tam nemusel robiť veľké korekcie. Dole to však bolo zasa naopak," vrátil sa Michal Martikán k svojmu finálovému vystúpeniu.

Po dojazde bol teda suverénne prvý, dosiahnutý čas bol veľmi kvalitný. V semifinále nikto nešiel tak rýchlo. "Vedel som, že som išiel čisto, tešil som sa. Vedel som však, že na štarte sú ešte traja súperi a uvedomoval som si aj tie chyby, ktoré som urobil. Čakal som, či to vyjde. Taký je vodný slalom, mne to dnes nevyšlo," skonštatoval 33-ročný rodák z Liptovského Mikuláša.

Bronzová medaila je nesporným úspechom. Maximalistu, akým Michal Martikán je, však nemohla celkom uspokojiť. "Určite ju nemôžem dať pred nejakú zlatú medailu, ktorú mám v zbierke... A pred striebornú by to rovnako nešlo," zaihral tak trochu ironický úsmev na jeho tvári pri odpovedi na otázku, kam zaradí v hierarchii úspechov toto svoje pódiové umiestnenie.

Tretíkrát sa pod bielou vlajkou s piatimi kruhmi musel skloniť pred svojím tradičným rivalom Francúzom Tonym Estanguetom, ktorý si v Broxbourne vybojoval tretie olympijské zlato. "Zablahoželal som mu k jeho skvelej jazde. Nebolo, o čom by som s ním debatoval," prezradil svoju komunikáciu s ním.

Druhé miesto Siderisa Tasiadisa v drese Nemecka preňho nebolo žiadnym prekvapením. "Je to tohtoročný majster Európy. Tá trať mu sadla. On aj Tony Estanguet sú pretekári, ktorým vyhovuje, keď treba veľa pádlovať. Vedia na tom jazdiť, už to mnohokrát potvrdili," skompletizoval hodnotenie svojich súperov.

Medailová trojica zvyšku štartového poľa poriadne odskočila. Kým prvých dvoch v konečnom poradí delilo 1,02 s a rozdiel medzi striebrom a bronzom bol iba 22 stotín sekundy, štvrtý Elosegi zaostal za víťazným Estanguetom už o viac ako päť a pol sekundy.

Michal Martikán sa určite ešte nechystá odložiť pádlo a loď niekam do kúta. Naopak, hneď po pretekoch potvrdil, že bude vo svojej kariére pokračovať. Rozhodnutie o tom, či to potiahne až do ďalšej olympiády, ktorá sa v roku 2016 uskutoční v brazílskom Riu de Janeiro, však necháva otvorené. "Je to ešte ďaleko. Keďže však už mám čosi za sebou, viem, že to ubehne veľmi rýchlo. Určite sa zatiaľ nechystám skončiť so športom, ktorý považujem za najkrajší olympijský. Budem sa snažiť prebojovať aj do Ria a bojovať tam o zlatú medailu," predsa len Michal Martikán skonkretizoval svoje ciele.

Autor: SITA
Foto: AP Photo/Kirsty Wigglesworth

- - Inzercia - -