Dnes je utorok, 16.júl 2019, meniny má: Drahomír
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Vyberte si svadobné šaty podľa tohtoročných trendov

január 24, 2016 - 17:13
Svetoznámi módni návrhári pripravujú na jar a na jeseň nové kolekcie svadobných šiat a udávajú tak trendy na nadchádzajúci rok. Hoci mnohým nevestám nezáleží na tom, čo je aktuálne v móde, a žiadajú si jednoduché nadčasové šaty, nájdu sa aj také, ktoré vyhľadávajú presný opak. Svoje o tom vedia aj majiteľky dvoch svadobných salónov, ktoré sa zúčastnili výstavy Svadobné dni a beauté 2016.

Aký majú Slovenky vzťah k módnym trendom, pokiaľ ide o svadobné šaty?

„Tak tá stará klasika je aktuálna stále. Slovensko je predsa len do istej miery konzervatívna krajina, ale pochopiteľne, že potrebujeme aj novinky. Tie sme pripravili pre nevesty, ktoré chcú byť extravagantnejšie alebo výnimočné. My razíme tú teóriu, že každá nevesta by mala byť svojská, jedinečná, nemali by sa podobať jedna na druhú, preto aj nevesty, ktoré požadujú niečo iné, odlišné, možno extravagantné, čo sa vymyká bežnému priemeru, u nás nájdu, čo hľadajú.“ Povedala majiteľka svadobného salónu Anna Garden Anna Kollárová.

Pre rok 2016 budú typické aplikácie na transparentnom podklade, a to buď na rukávoch, na chrbte alebo vo výstrihu. Z materiálov sú populárne tyly, ktoré sa používajú aj na transparentnú časť šiat. „Tento tyl je elastický a našívajú sa naň spomínané aplikácie. Zo základných strihov tento rok prevláda áčkový strih a v obľube zostávajú aj znížené pásy a široké tylové sukne, a obľúbené sú ľahučké materiály – tyly, mušelíny, čipky.“ Dodala Anna Kollárová.

Súhlasí s ňou aj Diana Černá, majiteľka svadobného salónu Diamond. „Momentálne sú najtrendovejšie hladké tylové sukne a tento rok dominujú čipkové zvršky, či už vo forme ramienok, alebo čipka zahaľuje chrbát, celé ruky alebo dekolt v kombinácii s ramienkami. Je to veľmi romantické, nežné a ženské.“

Podľa skúseností pracovníčok svadobných salónov si Slovenky uvedomujú, že v jednoduchosti je krása, no vo svoj svadobný deň sa chcú cítiť ako princezné. Väčšina z nich teda dáva prednosť bohato riaseným sukniam zloženým z viacerých vrstiev a nesmie chýbať dlhá vlečka.

„Nevesty, ktoré trošku viac prihliadajú k trendom, volia jednoduchosť, ale vyhraňuje sa nám druhý extrém, a síce nevesty, ktoré chcú veľmi pompézne šaty. Tak pompézne šaty sme za 25 rokov nikdy nenakupovali ako sme pripravili na tento rok.“ Prezradila Anna Kollárová.

Nájsť v množstve svadobných salónov tie správne šaty, ktoré sadnú ako uliate a sú aj cenovo prijateľné, pre nevesty nie je vždy ľahké. Majiteľka svadobného salónu Diamond sa s nami podelila o svoju skúsenosť s nevestou, ktorá predtým, než našla dokonalé šaty, navštívila neuveriteľných 47 salónov. „Sú však aj také, ktoré prídu a vyberú si na prvýkrát. Zvyčajne prídu s konkrétnou predstavou, no mnohé sú rady, že im môže niekto poradiť.“ Uviedla Diana Černá.

Pri výbere svadobných šiat je dôležité brať do úvahy typ postavy. „Na vysokých nevestách so štíhlou postavou vyzerajú najlepšie šaty toho princeznovského strihu. Pre moletky je veľmi vhodný strih zúžené áčko, obtiahnutý pás, mierne aj boky, prípadne môžu byť boky obtiahnuté len do polovice a potom už len rovná áčková sukňa. Vtedy tá postava vyzerá veľmi súmerne a skôr majú šaty tendenciu nevestu predĺžiť, nie rozšíriť.“ Poradila Diana Černá.

Akým šatám by ste dali prednosť vy?

Zuzana Čapčíková
Foto: Zuzana Čapčíková, Samuel Bányi

- - Inzercia - -