Dnes je pondelok, 25.máj 2020, meniny má: Urban
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Vysaďte si s nami obľúbené dvojročky

august 16, 2014 - 20:19
Aj keď sa teraz môžeme kochať rozkvitnutou záplavou letničiek, nemali by sme zabudnúť, že aj na budúci rok sa chceme tešiť z vlastných kvetov. Nastal ten správny čas nájsť vhodné miesto a vysiať semienka obľúbených dvojročných rastliniek.
Dvojročné rastliny sú tie, ktoré sa v jednom roku vysejú, do jesene sa ešte čiastočne vyvinú, prezimujú a až v nasledujúcom roku vykvitnú, vytvoria semená a väčšinou odumrú. V prvom roku si vytvárajú prízemnú ružicu listov a zároveň si zásobné látky uložia do koreňa, podzemku alebo hľuzy, ktoré sú v zemi. Na nasledujúcu jar ich využijú na rýchly rast. 
 
Jednotenie a presádzanie
Ak nepotrebujeme na vysadenie vypestovať veľa rastlín, postačí, keď semená vyjednotíme priamo na výsevnom záhone a ponecháme ich tam rásť až do jesene. Koncom septembra ich presadíme na okrasný záhon, kde na budúci rok zakvitnú. Presádzame opatrne a dbáme, aby mladé rastliny nepreschli, preto ich pred premiestňovaním poriadne zalejeme. Rastliny by sa mali na konečné stanovište vysadiť tak, aby sa do príchodu zimy mohli dobre zakoreniť. 
 
TIP: Ak ešte nemáme voľný záhon, vysadíme predpestované rastliny do menších črepníkov, kde bez problémov pokračujú vo vývine. Pri neskorej výsadbe ich do záhrady zasadíme aj s celým črepníkovým balom. 
 
Náprstník 
Je to neprehliadnuteľný kvet, dorastá až do výšky 150 cm a kvitne takmer celé leto. Stonku má obsypanú strapcami bielych, ružových, žltých či purpurových kvetov, ktoré kvitnú od mája do augusta, niekedy aj v septembri. Darí sa mu v priepustnej pôde s prídavkom vápenca na slnečných miestach.
 
Klinček bradatý
Je to nenáročná rastlina, ktorá patrí do každej záhrady. Má 25 až 60 cm vysoké stonky s jednoduchými alebo plnými kvetmi, ktoré vytvárajú bohatý okolík. Dlho vydržia aj vo váze. Keď v júni rozkvitnú rozmanitými farbami, zaplavia záhradu príjemnou vôňou.
 
Viac sa dočítate v SLOVENKE!
 
Pripravila: BEATA VRZGULOVÁ
Foto: Thinkstock a archív K. K.

- - Inzercia - -