Dnes je piatok, 26.apríl 2019, meniny má: Jaroslava
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Základná škola someliérstva

apríl 03, 2014 - 19:20
Výber a podávanie vína z bohatej ponuky je umenie, ktorému sa dá učiť celé roky... Vy sa môžete predviesť ako perfektný hostiteľ, ktorý sa vyzná. O ponúkaných vínach by ste mali niečo vedieť, takže by nebolo na škodu mať ich odskúšané alebo naštudované.
Víno by mal vybrať a vždy najskôr prvý ochutnať hostiteľ. Samozrejme, ak chce vybrať hosť, mal by dostať prednosť. 
Ak je pravdepodobné, že sa otvorí viac fliaš vína, malo by sa postupovať od najľahších k najťažším, od bielych cez ružové k červeným.
Aby čo najlepšie vynikli prednosti a chute vína, treba dbať na teplotu, pri ktorej sa servírujú. Biele a tokajské vína by mali byť vychladené na 8 – 14 °C, ružové a šumivé sa servírujú ešte chladnejšie (6 – 8 °C) a červené by mali mať izbovú teplotu (16 – 20 °C). Tiež platí, že mladé vína sa podávajú vychladenejšie v porovnaní so staršími ročníkmi a archívnymi vínami.
Perfektný hostiteľ otvára fľašu vinárskou vývrtkou, ktorá má malý nožík na odstránenie obalu z korku. Potom zatočíme vývrtku do korku tak, aby vonku ostalo jeden a pol obrátky, o hrdlo fľaše oprieme na to určenú časť vývrtky a opatrne ťaháme. Pri otváraní by nemal vzniknúť žiadny zvuk ani puk. Skontrolujeme korok – ak je na ňom pleseň alebo usadeniny, víno bude pokazené.
Otvorené fľaše, ktoré by si mali zachovať nižšiu teplotu, uložíme do vhodnej nádoby, napríklad do vedierka s ľadom alebo hlinenej nádoby na víno. Staršie červené vína je lepšie nalievať z dekantéra a pred ochutnaním nechať viac odvetrať.
 
 
Víno nalievame vždy iba do prázdnych pohárov, nedopitý pohár znamená, že hosť si viac neprosí. Lejeme pomaly, decentne a bontón káže, že etiketa na fľaši by mala byť otočená smerom k hosťovi.
Pri nalievaní platí aj tzv. tretinové pravidlo: ak servírujeme víno vo veľkých čašiach alebo ak servírujeme veľmi staré a veľmi vzácne víno, nalieva sa iba do tretiny pohára a častejšie sa dolieva.
Šumivé vína a sekty patria do vysokých úzkych pohárov, aby sa v nich dlhšie udržali bublinky a vynikli tak senzorické aj chuťové vlastnosti vína. Chuť a aróma tichých bielych vín sa najlepšie prejavia v pohároch tvaru tulipána na dlhšej stopke, kým poháre na červené víno majú stopku kratšiu a kalich je guľatejší a objemnejší.
Bontón káže nechytať pohár za vrchnú časť, ale iba za stopku. Dôvodov je viacero: ochytaný pohár nedá vyniknúť farbe tak, ako si zaslúži, a ak držíme v dlaniach pohár s vínom, ktoré najlepšie chutí vychladené, zbytočne ho zohrievame a ukracujeme sa o zážitok.
 
Viac sa dočítate v aprílovom vydaní Praktickej Slovenky!
 
Foto: SITA, Andrej Kližan
 
 
 
Podobné články:
 
 

- - Inzercia - -