Dnes je pondelok, 25.jún 2018, meniny má: Olívia, Tadeáš
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Zdigitalizovaná Popoluška a Kocúrik s čižmičkama

apríl 15, 2013 - 09:55
Rozprávky Popoluška, O kocúrikovi s čižmičkama, Janko Palček a Konvalinky sa od piatku 12. apríla 2013 nachádzajú v zdigitalizovanej podobe na stránke Slovenskej národnej knižnice (SNK).

 

SNK rozprávky zdigitalizovala a sprístupnila v rámci národného projektu Digitálna knižnica a digitálny archív. Prvé tri rozprávky vydal pod pseudonymom M. Beňovský František Otto Matzenauer v rokoch 1885 - 1888. Rozprávky boli preložené a spracované na motívy svetoznámych rozprávok bratov Grimmovcov. Zbierku rozprávok Konvalinky v roku 1888 preložil František Macvejda z originálu od Hansa Christiana Andersena.
„Po fenomenálnom úspechu sprístupnenia starých vydaní Dobšinského diel, ktoré si stiahli tisíce používateľov z mnohých krajín všetkých svetadielov, národná knižnica sprístupňuje autentické vydania rozprávok, ktoré čítali slovenské deti v 19. storočí. Aj toto považujeme za cestu zvyšovania záujmu o knihy a čítanie zo strany najmladšej generácie, ktorá sa môže k príbehom, ktoré formovali generácie ich prarodičov, dostať prostredníctvom moderných informačných technológií," uviedla generálna riaditeľka SNK Katarína Krištofová.
 
Na stránke národného projektu SNK sa od 12. apríla 2013 nachádzajú tieto diela:
- M. Beňovský – Popoluška Zábavná rozprávočka pre dobré dietky
- M. Beňovský – O kocúrikovi s čižmičkama Slovenská národnia povesť z Horehronia, milej mládeži k obveseleniu a za odmenu dobrých mravov
- M. Beňovský – Janko Paľček Zábavná rozprávočka pre dobré dietky
- Fr. Macvejda – Konvalinky Vybrané poviedky H. C. Andersena pre milú našu mlaď a jej priateľov
 
SNK bude v zverejňovaní zdigitalizovaných diel, na ktoré sa už nevzťahuje autorskoprávna ochrana, pokračovať pravidelne aj naďalej. Voľne sprístupňovať zdigitalizované diela bez súhlasu nositeľa autorských práv je možné, až keď sa stanú z pohľadu autorských práv voľnými, t.j. po uplynutí 70 rokov od smrti ich autorov.
 
Ide o ďalšie pre verejnosť prístupné diela zdigitalizované v rámci národného projektu Digitálna knižnica a digitálny archív, ktorý je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF) v rámci Prioritnej osi 2 Operačného programu Informatizácia spoločnosti.
 
Zdroj a foto: SNK, www.dikda.eu
 

- - Inzercia - -