Dnes je piatok, 26.apríl 2019, meniny má: Jaroslava
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Zdravé sadenice jahôd za tri mesiace

február 22, 2014 - 08:49
Vypestujte si s nami odolné a kvalitné priesady jahôd zo semien. Práve vo februári je na to najvhodnejší čas. Koncom mája už budú sadeničky vhodné na vysadenie do záhrady. Bonus navyše: na takto vypestované priesady sa neprenesú žiadne choroby či vírusy z materskej rastliny.
 
Pri vegetatívnom rozmnožovaní pomocou „šľahúňov“ z materských dospelých jahôd sa vírusy prenášajú aj na nové sadenice. Vošky ich potom úspešne prenášajú z jednej rastliny na druhú, až ochorie celý záhon. Ak nechcete aj tento rok tŕpnuť, či sa dočkáte zdravej úrody, kúpte si balíček vhodných semien. Na trhu sú odrody Delician, Grandian, Temptation alebo Rujana.
Vyberte si odrodu jahôd, ktoré sa najviac hodia do vašej záhrady, berte do úvahy  polohu, nadmorskú výšku, kvalitu pôdy, slnečný svit a podobne. Zadovážte si kvalitný substrát bez škodlivých zárodkov na pestovanie sadeníc zo semien. Počítajte s tým, že zdravú a vyvinutú sadenicu vypestujete zo semienka približne za tri mesiace.
 
Ako na to?
Do plytkých nádob vsypte drenážnu vrstvu a zeminu, ktorú jemne premokrite. Semienka redšie uložte pomocou pinzety na vrch substrátu. Len veľmi jemne zatlačte, lebo na klíčenie potrebujú dostatok svetla. 
Nádoby  so semienkami poukladajte na parapetnú dosku alebo do skleníka a zabezpečte, aby mali dostatok tepla, asi 20 stupňov, nie menej. Ďalším dôležitým faktorom vyklíčenia je stále vlhký substrát. Polievanie si môžete uľahčiť, ak nádoby prekryjete  fóliou alebo sklom. Semenáčiky budú spočiatku rásť veľmi pomaly, rast sa urýchli, keď sa objavia prvé tri pravé listy.
3
Keď vyklíčia, odstráňte prekrytie. Nezabudnite zavlažovať. Pripravte sa na dvojnásobné presádzanie: prvý raz presaďte po 4 až 6 týždňoch, podľa toho, či už sú mladé rastlinky dostatočne pevné. Opatrne presaďte každú do zvláštneho umelohmotného črepníka. Ponechajte na parapete alebo v skleníku.
 
Sadenica jahody
 
4
Ďalšie presádzanie bude už do voľnej pôdy. Keď bude mať sadenička šesť až desať pravých lístkov, môže ísť na záhon. To bude asi po troch mesiacoch od vysiatia. Stále dbajte na to, aby mali dostatok vlahy a slnka. Nevysádzajte ich však pred 15. májom. Pred sadením pôdu prekyprite, saďte do sponu  približne 40 x 40 cm. Pravidelne im odstraňujte šľahúne. 
5
Aby rastlinky dostatočne spevneli, mali by ste sa vzdať prvých kvetov. Jednoducho ich „vyštiknite“. Nemajte obavy, spevnená sadenica vyženie nové kvety a aj tento rok dá koncom leta sladké jahody. Bohatšiu úrodu však očakávajte až na budúci rok v júli, pri stále rodiacich druhoch až do jesene. 
6
Priesady môžete vysadiť aj do balkónových debničiek do priepustného substrátu bohatého na humus. Zabezpečte im dostatok vlahy a slnka. Keďže niektoré sadenice môžu mať aj sterilné, teda nerodiace kvety, sledujte, aby aspoň jedna sadenica v každej debničke mala kvety tvoriace peľ.
 
Viac sa dočítate v SLOVENKE!
 
Autor: BEATA VRZGULOVÁ
Foto: Thinkstock
 

- - Inzercia - -