Dnes je piatok, 19.apríl 2019, meniny má: Jela
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Zdravie máme len jedno

september 11, 2014 - 14:45
Dnes v našich nákupných košíkoch končia z veľkej časti trvanlivé a rozlične chemicky upravované potraviny s obsahom konzervačných látok, emulgátorov, farbív, aróm, zahusťovadiel, zvýrazňovačov chuti, jednoducho éčok, ktorými sa pri priemyselnom spracovaní potravín väčšinou nešetrí.
Možno ste v situácii, že nemáte peňazí nazvyš, čo sa odráža aj na kvalite nakupovaných potravín. Stále však máte možnosť vyberať si kvalitnejšie potraviny za rozumné ceny. Musíte sa ich však najprv naučiť vyberať, venovať tomu čas a nájsť pre seba schodné varianty. 
A práve v tom vám pomôže novinka Nakupujte hlavou, varte srdcom od skúsenej autorky Jarmily Mandžukovej. Už na 26.strane vyzýva – Poďte so mnou nakupovať hlavou a variť srdcom, takže ukáže vám, že nue je mäso ako mäso. Aká je pravda o kurčatách, či sú morské ryby skutočne kľúčom k zdraviu a aké „poklady“ nájdete ukryté v údeninách. 
 
Zaujíma vás, čo nakupujte a čo jete? Ako sa vyhnúť chemickým konzervantom, nezdravým éčkam či umelým farbivám? A čo hovoríte na náhradné sladidlá – osladia vám naozaj život alebo vám „pekne osladia“ vaše zdravie?, ako sa zvykne vravieť. 
Napríklad taký zrak, ktorý považujeme za najdôležitejší zmysel. Podľa odborníkov existuje oveľa viac potravín, ktoré majú priaznivý vplyv na oči, ako len vychvaľovaná mrkva...a zasa naopak, nie každý prípravok alebo potravina, ktorú marketéri označujú za „zraku prospešnú“ je naozaj pre vaše oči dobrá. Upozorňuje na to portál Moješošovky.sk, kde sa v Zaujímavostiach dočítate o Potravinách pre zdravé oči. 
„Rozhodne sa nenechajte nalákať na rôzne tyčinky či nápoje, ktoré sľubujú „lepší zrak“ alebo „čistejšie videnie“. Je to len trik obchodníkov – radšej si pozorne prečítajte zloženie potraviny a zdravým sedliackym rozumom posúďte, či to naozaj môže byť pravda.“
A toto platí pri všetkých potravinách a výrobkoch. Žiaľ, zloženie potravín uvedené na etikete obalu, zdravotný prínos, rôzne značky kvality, ekologickosť výrobku alebo recyklovateľnosť obalu výrobku sleduje len malé percento zákazníkov. Zmeňte to a začnite si to všímať. Urobte ešte viac pre svoje zdravie. Pomôže vám v tom kniha Jarmily Mandžukovej Nakupujte hlavou, varte srdcom. 
 
Zdroj a foto: Mgr. Milan Buno

- - Inzercia - -