Dnes je utorok, 20.august 2019, meniny má: Anabela, Liliana
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Žijem s rakovinou, som štastná!

september 17, 2014 - 12:09
Máte rakovinu. Tieto dve slová sú strašiakom pre každého jedného z nás. Rakovina rovná sa smrť! To je prvé, čo nás pri tejto vete napadne. Nemusí to však tak byť. Aj s rakovinou sa dá žiť! Inšpirujte sa príbehom pani Danuše z Modry.
Danuša Sačurovská (64 r.)
 
Všetko sa to začalo zdanlivo nenápadným pádom pri umývaní okien. Danuša spadla na operadlo stoličky a prsník aj hrudnú kosť si poriadne udrela. Urobila sa jej veľká modrina, tak si povedala že radšej zbehne k doktorke. Tá ju poslala na mamograf. Tam ju ubezpečili že všetko je v najlepšom poriadku.  
Na ceste domov sa jej manžel spýtal prečo sa tak tvári, keď je všetko v poriadku? Vtedy mu povedala že nemá ten pocit že je to v poriadku…  
 
Od februára do septembra chodila po doktoroch, všetci sa tvárili, že všetko je ok, ale ona stále cítila, že niečo ju tam tlačí. Žiadnu hrčku si nenahmatala, ale vnútorný hlas jej stále hovoril že niečo nie je v poriadku. Rodina sa jej už smiala, že načo si to nahovára, že lekári by to videli keby tam niečo bolo... 
Až po siedmich mesicov sa dostala do onkologickej ambulancie, kde zistili, že na pravom prsníku má 8 cm nádor! Lekár sa jej vo dverách spýtal "a kde ste boli doteraz"? Odpoveď znela, už pol roka nič iné nerobím, len chodím po doktoroch…. 
Zobrali jej vzorku, poslali na rozbor, a na druhý deň jej zavolali, že nádor je zhudný. S telefónom v ruke zostala úplne paralyzovaná. Prvé čo jej napadlo bolo že určite zomrie! Bola práve na odchode do obchodu, potrebovala nové topánky. Pamätá si, že vtedy si povedala, že nejde nič kúpiť, veď načo! Už ich nestihne vynosiť… Bola si istá že zomrie. Nasledovala liečba, zobrali jej oba prsníky, vypadali všetky vlasy. Bez podpory muža a detí by to nezvládla. Ale zvládla.  Rok a pol bol pokoj, no potom nasledovala recidíva. Nové metastázy v rebrách, ďalšia operácia kde jej vybrali 3 postihnuté rebrá. Najťažšie chvíle v jej živote. Operácia bola náročná, bolelo ju celé telo, ožarovanie, chemoterapia… Keď sa prebrala po operácii dozvedela sa že sa stala babičkou. Vnuk jej vlial silu do žíl, a vtedy si povedala,  že svoj osud vkladá do rúk Boha, a prestala na svoju chorobu úplne myslieť. Prestala sa tým absolútne zaoberať.  
 
Postupne sa jej podarilo zotaviť, chcela začať pracovať vo svojej milovanej záhrade. Bolesti v kostiach jej to však nedovolili. Metastázy v kostiach spôsobili, že nevládala kvôli bolestiam ani vyjsť z domu.   Ako sa neskôr dozvedela od lekárov, poškodenie kostí metastázami často spôsobuje vážne komplikácie, najmä silnú bolesť, nezvratné kostné poškodenie a zlomeniny. Nezriedka musí pacient podstúpiť ožarovanie kostí alebo aj chirurgický zákrok. Metastázy v kostiach výrazne zhoršia kvalitu života pacienta a pokiaľ tlačia na miechu, môžu spôsobiť aj poruchy pohyblivosti, či dokonca ochrnutie.  
V súčasnosti je však už dostupná moderná cielená liečba, ktorá predchádza následkom kostných metastáz. Dokáže zabrániť odbúravaniu kosti spôsobeného nádorom, odďaľuje a zmierňuje bolesť a celkovo zlepšuje kvalitu života pacientov.   
 
Pani Danuša dnes aj vďaka liečbe žije s rakovinou plnohodnotný život. Pracuje vo svojej záhrade, stará sa o vnuka, o rodinu. Každý deň žije naplno.
   
Je vďačná všetkým lekárom a ani na tých čo ju pol roka presviedčali že je zdravá sa nehnevá. Naučilo ju to, že človek má vždy veriť svojmu vnútornému hlasu, pretože ten má vždy pravdu. Uvedomila si, že rakovinu dostala preto, aby zastavila. Celý život sa za niečím naháňala, a dnes ani nevie za čím. Teraz vie zastaviť, vie, že má myslieť viac na seba. A vie, šťastná, lebo má rodinu a vieru. Prognóza choroby nie je síce ružová, ale pani Danuša vie, že to zvládne. 
 
Zdroj: red
Foto: THinkstock

- - Inzercia - -