Dnes je nedeľa, 21.júl 2019, meniny má: Daniel
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Zlepšia farby bez názvu detskú predstavivosť?

október 05, 2015 - 12:22
Svet je plný najrozmanitejších farieb a ich odtieňov a pre mnohých ľudí je ťažké správne ich pomenovať. Aký je rozdiel medzi marhuľovou a broskyňovou či medzi námorníckou modrou a kráľovskou modrou? Okrem toho sa ich názvy v každom jazyku líšia. Japonská dizajnérska dvojica Ima Moteki vymyslela „Nameless Paints“, bezmenné farby, ktoré namiesto toho, aby povedali, že je v tubičke zelená, ukážu, ako ju namiešať.

„Tým, že nepridelíme farbám mená chceme rozšíriť definíciu toho, čo môže byť farba, a tiež rôzne odtiene, ktoré môžu vytvoriť tým, že ich miešame," povedal o bezmenných farbách ich dizajnér Yusuke Imai. Ten spolu so svojou kolegyňou Ayami Moteki tvorí duo Ima Moteki.

Ich inovatívnu maliarsku sadu tvorí 10 tubičiek s farbami, ktoré nie sú označené názvami. Na tubičke sú zobrazené farebné bodky, ktoré ukazujú, aké farby bolo potrebné zmiešať, aby vznikla farba v samotnej tubičke. Farebné bodky majú rôzne veľkosti, ktoré dokonca udávajú množstevné pomery jednotlivých farieb, keď si chcete farbu namixovať sami.

Dieťa tak pri výbere konkrétnej farby musí vynaložiť určitú dávku fantázie, aby zistilo, akú farbu si vybralo. Na druhej strane, ak sa mu minie tubička s oranžovou, bude vedieť, z ktorých tubičiek si ju namieša.

Nameless Paints alebo bezmenné farby získali v roku 2012 najvýznamnejšie dizajnérske ocenenie v Japonsku Kokuyo Design Awards. Odvtedy prešli ďalším trojročným vývojom, aby sa v októbri tohto roku dostali do predaja. V Japonsku budú stáť 1800 jenov, čo je v prepočte asi 13 eur.

Vedeli by ste si správnu farbu namiešať vy?

Zuzana Čapčíková 
Zdroj a foto: Spoon 
& Tamago, Bored Panda

- - Inzercia - -