Dnes je nedeľa, 21.apríl 2019, meniny má: Ervín
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Zuzana Bezáková: Veci vidím cez srdce

november 11, 2014 - 09:20
Lukratívnu prácu v televízii jedného dňa zamenila za oveľa slabšie platené miesto zamestnankyne detského domova. Rozdiel na plate jej vynahradil pocit, že robí to, čo má skutočne zmysel. Po rokoch práce v sociálnej oblasti má ZUZANA BEZÁKOVÁ opäť pocit, že sa treba posunúť o kus ďalej. Chce sa pokúsiť meniť veci z pozície miestnej poslankyne.
Vidím veci cez srdce
 
„Keď niekomu rozprávam o tom, čo robím, môže sa zdať, že je toho veľa. Ale ja to tak nevidím. Robím stále len jedno: pomáham ľuďom,“ rozpráva Zuzana.
Vyrastala prakticky v televízii, kde jej otec pracoval, a od svojich osemnástich rokov tam nastúpila aj ona. Už vtedy sa však zaoberala myšlienkou, že si raz adoptuje dieťa, že bude pomáhať deťom, ktoré musia vyrastať bez rodičov. Netají, že ju k týmto úvahám priviedol aj fakt, o ktorom sa dozvedela na prahu puberty: že jej nevlastní súrodenci z predchádzajúceho otcovho vzťahu vyrastali v detskom domove... 
Popri práci v televízii pôsobila v občianskych združeniach, ktoré pomáhali deťom z detských domovov. Chodila s nimi do letných táborov, organizovala zbierky šatstva  a hračiek, navštevovala domovy. Stihla aj diaľkovo vyštudovať produkciu na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU, ale srdce ju stále ťahalo k sociálnej práci.
„Robila som vtedy produkčnú na rozbehnutom seriáli v komerčnej televízii, keď vo mne dozrelo presvedčenie, že práca v tejto brandži sa zdá naoko úžasná a štýlová, ale mňa vnútorne nenapĺňa. Pýtala som sa sama seba, aké hodnoty po mne zostanú – a odpovedala som si: nič. Prázdna nádoba. A tak som odišla pracovať do detského domova,“ spomína.
V tom čase bola už Zuzana vydatá, mala dvojročného syna a štrnásťročné dievčatko v pestúnskej starostlivosti. Jej manžel bol podobného zmýšľania, ešte ako bezdetní mali rovnaké názory na potrebu pomáhať a spolu uvažovali aj o adopcii. Preto manžel neprotestoval, keď sa Zuzana ako zamestnankyňa detského domova stala profesionálnym rodičom, čo znamená, že vo vlastnej domácnosti sa dočasne stará o jedno, dve alebo aj tri deti – dovtedy, kým sa pre ne nenájde náhradná rodina. Zuzanu jej nová práca napĺňala, ale ukázalo sa, že manžel jej úprimný vzťah k deťom nezdieľa. Možno aj to napokon prispelo k rozpadu manželstva, ale Zuzanu to v jej nasmerovaní nijako nevykoľajilo. 
 
 
Pomoc ľuďom
 
Ešte počas práce v televízii založila aj Club Lilly, v ktorom sa budúci rodičia učia rodičovským zručnostiam. „Stretávala som sa s mnohými ľuďmi, aj s rodičmi, ktorých deti boli umiestnenie do detských domovov. Pochopila som, že väčšine z nich deti odobrali nie preto, že sa nechcú, ale preto, že sa nevedia o ne postarať. A žiaľ, aj po dvadsiatich rokoch práce v tejto oblasti môžem povedať, že aj dnes sa značná časť budúcich rodičov viac stará o značku kočíka pre svoje očakávané dieťa ako o nastavenie rodičovských zručností.“ 
Preto Zuzana už takmer dvadsať rokov vedie kurzy pre budúcich rodičov, kde sa učia nielen manipulovať s novorodencom a malým dieťaťom, ale aj to, ako s ním komunikovať a lepšie mu rozumieť. Chodia k nej však aj rodičia, u ktorých sa už vyskytli problémy.
Pomáha zvieracím útulkom, deťom ulice aj rodinám v kríze, neodmietne pomoc neznámemu dieťaťu ani slobodnej matke v zúfalej situácii. Vytvorila podpornú skupinu Zuzany Bezákovej... Aby bola teoreticky fundovanejšia v práci, ktorú robí, vyštudovala sociálnu pedagogiku a neskôr aj sociálnu prácu a v súčasnosti študuje aj právo. Ak chce ľuďom pomáhať komplexne, právnické vzdelanie sa ukázalo ako nevyhnutné. Zuzana Bezáková je už teraz ragistrovaná v zozname mediátorov Ministerstva spravodlivosti a pomáha mimosúdnou cestou riešiť občiansko-právne spory.
Pozná ju mnoho ľudí z celého Slovenska – cez jej dobrovoľnú prácu, aj cez jej funkciu podpredsedníčky Fóra riaditeľov a odborných zamestnancov detských domovov SR, kde vedie sekciu profesionálnych rodičov.
 
 
Nová výzva
 
Raz jej bývalá kolegyňa v televízii povedala, že je ten typ, čo zbiera všetky opustené psíky a ďalšia kolegyňa dodala, že ak má Zuzana stovku navyše, priberie si ďalšie dieťa... V súčasnosti sa tieto slová potvrdzujú. Okrem syna, ktorý má už deväť rokov, sa Zuzana stará o tri deti ako profesionálny rodič. A už má vyplnené všetky tlačivá, potrebné k žiadosti o pestúnstvo. Cíti, že by sa u nej našli sily a  priestor aj pre ďalšie dieťa... A to všetko v období, keď sa rozhodla svoje vedomosti a doterajšie skúsenosti zo sociálnej práce  využiť v novej pozícii. 
„Roky sa pohybujem v tejto oblasti, dostala som sa hlbšie do problémov obyčajných ľudí, veď mnohým som musela veľmi intenzívne pomáhať – a dospela som k názoru, že často netreba veľa, len isté veci je nutné zmeniť. A ľahšie sa mi to bude robiť z pozície poslankyne,“ hovorí. „Urobila som to, čo môže urobiť hocikto – vytlačila som si z internetu petičné hárky a zozbierala s pomocou priateľov podpisy. Nebol to problém, ľudia ma poznajú... A ak sa pýtate, kde som vzala peniaze na kampaň, priznávam, že mám niekoľkomesačný dlh voči bytovému družstvu. No vždy zvažujem priority, a na istý čas mali bilboardy prioritu pred platbami za byt. Teraz už môžem začať dlh znižovať.“
A čo by Zuzana Bezáková, ktorá kandiduje ako budúca poslankyňa v bratislavskej Petržalke, chcela zmeniť? Je presvedčená, že je nevyhnutné stavať nájomné byty, pretože je veľmi veľa mladých ľudí, ktorí si nedokážu zabezpečiť vlastné bývanie s pomocou hypoték... Rovnako sú potrebné ubytovne, ktoré v tejto mestskej časti nie sú... Treba vybudovať bezbariérové prístupy do mnohých objektov, postarať sa aj o seniorov, ktorých bude v Petržalke stále viac – okrem penziónov sú potrebné aj denné stacionáre... Treba vytvoriť aj viac miest v materských školách... 
Zuzana Bezáková veľmi dobre pozná každodenné problémy obyčajných ľudí a je presvedčená, že by vedela nájsť aj cesty, ako ich riešiť.
 
Autor: ĽUDMILA GRODOVSKÁ
Foto: archív Z.B.

- - Inzercia - -