Dnes je utorok, 20.apríl 2021, meniny má: Marcel
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

15 stratégií pre suché a krepovité vlasy

august 08, 2013 - 23:55
V teplom, vlhkom prostredí vlasy menia svoju štruktúru. Strácajú vlahu, otvárajú sa a prídu o hladkosť. Čo im neprospieva? Vlhkosť na povrchu vlasu spôsobí, že sa začne vlniť a správať sa ako suchý. Všetky stylingové produkty si dávajú za úlohu vlas ochrániť pred vlhkosťou zvonka. Obaliť ho vodovzdornou vrstvou, ktorá k nemu nepustí vodu. Či už nosíte rovné vlasy, alebo vlnité, ich povrch je hladký a odráža lesk.
Foto: 
 1. Zvoľte vhodný strih. Najprv odstráňte suché a rozštiepené končeky a nájdite štýl, ktorý vám pristane. Spýtajte sa na názor kamarátky, ktorá má kvalitou podobné vlasy ako vy, nechajte si poradiť stylistom alebo navštívte salón s odporúčaným odborníkom. 
 2. Nechajte si vlasy ošetriť profesionálnym hĺbkovým zásahom. Suché a rozlietané vlasy potrebujú oveľa viac výživy ako normálne vlasy. Raz do mesiaca darujte vlasom hĺbkovú hydratačnú kúru, keratínovú kúru alebo horúci olejový zábal. 
 3. Vytýčte si cestičku. Keď vyzerajú vlasy krepovito iba na určitej časti hlavy, skúste zmeniť delenie vlasov na cestičku. Možno vám pomôže len zmena česania a smeru.
 4. Menej šampónu, viac kondicionéra. Šampón obsahuje mydlové čiastočky a vysušuje vlasy. Používajte ho iba raz do týždňa. Namiesto neho vlasy umyte čistou vodou, naneste na ne výživný kondicionér a opláchnite ho tak, aby jeho časť zostala vo vlasoch. 
 5. Nie je bavlna ako bavlna. Na jemné osušenie vlasov po umytí je vhodné bavlnené tričko. Uteráky sú drsné a prispievajú ku krepovitosti vlasov.
 6. Sušte na vzduchu alebo s jemným prúdom fénu. Keď nechávate vlasy voľne vyschnúť bez fénu, neprečesávajte ich prstami, kým sú vlhké. Pri použití fénu s nízkou teplotou znížte aj prúd vzduchu. Fúkajte v smere rastu vlasov, nie oproti. Na uhladenie kučier je vhodný aj difuzér. Keď chcete vlasy upravovať kefou, vysušte ich fénom len čiastočne.
 7. Na vyrovnanie vlasov je vhodná veľká okrúhla kefa. Začínajte na koncoch, ktoré obkrútite okolo kefy smerom dovnútra a pokračujete s celým prameňom vlasov. Fúkate ho 30 sekúnd a vlasy potom necháte ďalších 30 sekúnd vychladnúť. Vlasy vyfúkaného pramienka musia byť suché aj pri korienkoch, aby sa zachovala ich hladkosť. „Chladnutie“ môžete urýchliť aj prepnutím fénu na studený vzduch.
 8. Nefúkajte suché vlasy, zdvojnásobilo by to ich krepovitosť!
 9. Ak máte kučeravé vlasy, vyhýbajte sa aj prestrihávacím nožniciam. Rôzne dĺžky vlasov v hornej časti znamenajú rozlietané končeky na povrchu účesu.
 10. Nepoužívajte ani hrebeň s tenkými hustými zúbkami. Vlasy po takomto česaní zostávajú krepovité.
 11. Keď za mokra vlasy jemne skrútite a necháte voľne vyschnúť, vlny zostanú hladké.
 12. Priveľa stylingových prípravkov účesu neprospieva. Pozor na preťaženie vlasov! Stratili by objem. Vyberte si jeden prípravok, ktorý vašim vlasom sedí, najlepšie bez obsahu vody.
 13. Pre krepovité vlasy sú vynikajúce oleje. Olivový, kokosový, arganový a iné druhy vzácnych olejov sa používajú v minimálnom množstve. Obalia vlasy a nahradia v nich chýbajúci keratín. Používajte ich aj ako masky. Stačí naniesť na suché vlasy pred umytím.
 14. Spávajte so zviazanými vlasmi. Ak sú dlhé, ochráňte ich pred trením aj počas noci.
 15. Vyhýbajte sa chlórovanej vode. Vlasy v nej vysychajú a vyplaví sa aj farebný pigment.


Autor: Gabriela Šírová
Foto: Thinkstock, Avon, archív značiek

- - Inzercia - -