Dnes je utorok, 11.august 2020, meniny má: Zuzana
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Ako prežívali teroristické útoky v Paríži známi Slováci žijúci vo Francúzsku?

november 14, 2015 - 19:23
Piatok 13. novembra 2015 sa čiernymi písmenami zapíše do novodobých dejín mierovej Európy. V hlavnom meste Francúzska došlo neskoro večer k sérii teroristických útokov, pri ktorých zahynulo 150 nevinných ľudí a 200 bolo ťažko zranených. Stúpenci Islamského štátu strieľali na ľudí v reštauráciách, odpaľovali bombové nálože v blízkosti národného futbalového štadióna, kde sa v tom čase hral zápas Francúzsko – Nemecko a najväčší masaker sa odohral v hudobnom klube Bataklan, kde teroristi postrieľali 120 návštevníkov metalového koncertu. Vo Francúzsku žije alebo sa v čase útokov nachádzalo aj niekoľko mediálne známych Slovákov a Sloveniek, ktorých sme sa opýtali ako vnímali a prežívali tieto dni hrôzy.
Emma Müllerová, študentka a módna manažérka:
 
V piatok večer priletela do Paríža z Benátok a z letiska sa ponáhľala domov, kde ju čakali priatelia, ktorí jej pripravili narodeninovú oslavu. „Našťastie boli doma, pretože za normálnych okolností by si asi išli sadnúť niekam do mesta. Keď sa o útokoch dozvedeli, tak už ani nemali náladu sa zabávať. Pozerali v televízii správy a boli z toho, čo sa v Paríži stalo veľmi smutní,“ povedala pre Slovenku Emmina mama – televízna moderátorka Soňa Müllerová.
 
 
Linda Nývltová, modelka:
 
Pracovné povinnosti ju akurát v týchto dňoch zaviali do metropoly Francúzska, ale našťastie sa nenachádzala na miestach, kde sa odohrali útoky islámskych teroristov. „Drahí priatelia dúfam, že ste všetci v poriadku a v bezpečí. Modlím sa za Paríž,“ odkázala krásna Slovenka svojim známym prostredníctvom najznámejšej sociálnej siete.
 
 
Lucia Láncošová, speváčka:
 
„Keď som sa to dozvedela, boli sme na byte s kamarátmi na malej párty a to, čo sa stalo nás šokovalo natoľko, že nás prešla chuť oslavovať. Cítili sme sa znechutení a hlavne bezmocní, lebo niečomu takému sa dá len ťažko zabrániť. Mrzí nás to aj kvôli mnohým našim kamarátom – moslimom, ktorí musia čeliť škaredým pohľadom čoraz viac, aj keď to nie je ich vina,“ hovorí bývalá finalistka súťaží Slovensko má talent a SuperStar, ktorá vo Francúzsku momentálne študuje. Po útokoch sa zrušilo veľa podujatí a boli posilnené hliadky na miestach, kde je pravdepodobnosť, že príde viac ľudí. „Bol vyhlásený trojdňový štátny smútok a všetci Parížania majú právo nejsť do práce. Zatiaľ sa totiž nevie, či boli zneškodnení všetci teroristi alebo budú ich útoky pokračovať. Problémom je, že nevieme, kde udrú najbližšie. Včera to bol Paríž, zajtra to môže byť Londýn alebo Praha. Aj keď pravdepodobnosť, že to schytáme práve my, je malá, tak situácia začína byť čoraz horšia. Máme obavy aj z toho, že naše práva budú znásilnené, že naši kamaráti budú v ohrození a že sa necháme zastrašiť pár idiotmi a informovanie o týchto udalostiach skreslí náš pohľad na vec. A to je podľa mňa ďaleko nebezpečnejšie než vlastný strach o život. Ide tu o našu kultúru, o náš druh, nemôžeme na seba strieľať či hádzať po sebe granáty.“
 
 
Martin Machaj – fotograf: „Paríž bol vždy mojou srdcovou záležitosťou, ale po týchto udalostiach chcem z neho čo najskôr odísť. Necítil by som sa tu už bezpečne. Neviem si ani predstaviť, že by sme sedeli s priateľmi niekde na káve a báli sa, že tam niekto vtrhne a postrieľa nás,“ uviedol pre mimoriadne správy televízie Markíza.
 
 
 
Nikola Žúriková, výtvarníčka:
 
„V piatok som nastúpila do novej práce v prestížnej reštaurácii na Avenue Montagne ako hosteska. Vôbec som netušila, že o pár hodín vznikne tento horor. Niekoľko minút po desiatej mi zavolal priateľ a informoval ma o tom, čo sa deje v centre Paríža. Teda, že bolo spáchaných niekoľko atentátov, pri ktorých bolo veľa ľudí usmrtených. Chcel, aby som si hneď vzala taxík a išla domov. Bola som z toho samozrejme v šoku!“ hovorí Nikola, ktorá žije vo Francúzsku už niekoľko rokov. „Po vyhlásení mimoriadneho stavu ľudia dnes radšej zostali doma. Mnohé verejné budovy zostali zatvorené a nefungujú ani niektoré trasy metra. V blízkosti miesta, kde bývam bol pred šiestimi mesiacmi tiež spáchaný atentát, pri ktorej zabil 24-ročný islamista jedného človeka, takže človek naozaj nikdy nevie, kedy sa v takej strašnej situácii môže ocitnúť. Francúzi si uvedomujú, že problém vznikol asi vtedy, keď prezident Holland poslal ich armádu do Sýrie a toto môže byť odveta, vlastne to viacerí vnímajú tak, že sme s Islamským štátom vo vojne. Priznám sa, že ani ja sa už nikdy a nikde nebudem cítiť bezpečne a som vďačná Bohu, že som sa nenachádzala na miestach, kde teroristi útočili. Stovky ľudí takéto šťastie nemalo. Na druhej strane som si vedomá, že nemôžeme miešať moslimov s Arabmi, ktorí vraždia a kričia: Allah Akbar. Určite sa nemodlia k tomu istému Bohu ako moslimovia, lebo tým špinia ich vieru a šíria nenávisť k iným ľuďom. Preto by sme sa mali všetci spojiť a spolu zastaviť teroristov, lebo to, čo robia, je neľudské a zabíjajú nevinným. A to treba zastaviť!“
 
Roman Slušný, foto FB

- - Inzercia - -