Dnes je streda, 18.máj 2022, meniny má: Viola
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Ako sa oslavuje Veľká noc vo svete? Niektoré tradície vás šokujú!

apríl 09, 2020 - 19:30
Vajíčka a zajačiky sa stali univerzálnym symbolom Veľkej noci po celom svete. Zvyky a tradície sa však od krajiny ku krajine menia. Čím sú tieto sviatky výnimočné v Brazílii, Francúzsku či v Etiópii?
Foto: 

Veľkonočný karneval v Brazílii

Deň pred Popolcovou stredou sa končí obdobie fašiangov. Práve v tento deň na Fašiangový utorok sa v Rio de Janeiro usporadúva obrovský festival na počesť začínajúceho pôstu. Už niekoľko dní pred Fašiangovým utorkom sú ulice plné ľudí, ktorí pochodujú v sprievodoch, tancujú sambu a spievajú. Obliekajú sa do exotických kostýmov najrôznejších farieb a často si vyrábajú veľké drôtené konštrukcie, v ktorých vyzerajú ako obrovské motýle či vtáky.

Karneval v Riu má 250-ročnú tradíciu. Do Brazílie ho priniesli portugalskí kolonizátori. Pôvodne sa oslavoval tak, že po sebe ľudia na uliciach hádzali múku a vodu. Karneval „entrudo“, ako ho Portugalci nazývali bol čoraz násilnejší, a mnoho ľudí sa zranilo, preto tento zvyk v roku 1856 zrušili. Odvtedy sa začiatok pôstu oslavoval spevom a tancom a v 20. storočí k sprievodom pribudli aj alegorické vozy a karnevalové lode.

Etiópsku bohoslužbu dopĺňa zvuk bubnov

Počas pôstu Kresťania v Etiópii nejedia ani nekupujú žiadne zvieracie produkty ako sú mäso, vajíčka, maslo, mlieko, jogurty, smotanu či syr. Na Kvetnú nedeľu nosia čelenky a prstene z palmových listov, na ktorých sú vyobrazené kríže. Za prvý veľkonočný deň sa považuje Biela sobota, ktorá začína o ôsmej hodine večer a trvá do tretej hodiny ráno Veľkonočnej nedele. Počas tohto obdobia majú oblečené svoje najlepšie oblečenie, najčastejšie bielej farby. Majú so sebou sviečky vyrobené z bavlny a vosku s názvom Twaf.

O desiatej večer začnú bubeníci hrať na bubnoch, čím sprevádzajú kňaza pri modlitbe Geez. Po bohoslužbe sa ľudia vracajú do svojich domovov, kde si na počesť ukončenia pôstu dajú spoločné raňajky. Tradične ide o Dabo, kysnutý chlieb odrezaný kňazom prípadne mužom stojacim na čele rodiny. Hlavným jedlom, ktoré etiópski Kresťania konzumujú poobede sú palacinky z kysnutého cesta Injera s baraním alebo jahňacím gulášom Beg Wot.

Vo Francúzsku nesmú pred Veľkonočnou nedeľou znieť zvony

Veľkonočná nedeľa je vo Francúzsku oslavou zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Ľudia chodia na bohoslužby, jedia sviatočné pokrmy a hľadajú v záhradách veľkonočné vajíčka. Kostolné zvony počas Veľkého piatku ani počas Bielej soboty nezvonia na znak smútku. Naopak v priebehu Veľkonočnej nedele zvonia Veľkonočné zvony dlho pred bohoslužbou i po nej. Mnoho Francúzov trávi

Veľkonočnú nedeľu v kruhu rodiny a priateľov a jedia spolu slávnostné jedlá. Medzi najobľúbenejšie patrí pečené jahňacie mäso s jarnými fazuľkami či inou čerstvo zozbieranou zeleninou, pestrofarebné varené vajcia a omelety. Deťom sa ako darček dávajú čokoládové vajíčka alebo cukríky, pričom im dospelí hovoria, že tieto darčeky priniesli veľkonoční zajačikovia, králiky alebo Veľkonočné zvony.

K tradičným symbolom Veľkej noci vo Francúzsku patrí aj Osterlammele, suchý koláč jedený v Alsaskom regióne. Sú pečené v hlinenej forme a majú tvar jahniatka sediaceho na zemi. Tradične sa dávali deťom po bohoslužbe na Veľkonočný pondelok. V dnešnej dobe ich pekári predávajú ozdobené stuhou a papierovými menovkami.

Nemecko, Grécko a Taliansko v znamení bohoslužby

V Nemecku sa kňaz na bohoslužbu na Kvetnú nedeľu niekedy privezie na somárovi. V Portugalsku na Veľký piatok ľudia robia veľkú vartu, do ktorej neskôr hádžu bábiky zo slamy, ktoré vyzerajú ako Judáš.

V gréckych ortodoxných kostoloch sú počas bohoslužby na Veľký piatok často hroby umiestňované priamo v strede kostola. Ľudia vykonávajú bohoslužbu, akoby išli na pohreb. Bohoslužba na Bielu sobotu sa koná tesne pred polnocou. Kňaz dáva ľuďom sviečky, ktoré spoločne o polnoci zapália. Niekedy sa používajú aj ohňostroje, ktoré sú signálom, že sa začala Veľká noc. Na Veľkú noc sa podáva polievka z jahňacích žalúdkov, ktorá sa niekedy jedáva už na raňajky. Zvyšná časť jahniatka sa pečie ako hlavné jedlo. Tradičný grécky veľkonočný koláč sa vyrába z pomarančov a mandlí. Podáva sa so korenistou pomarančovou polevou.

Veľkonočný pondelok v Taliansku je známy najmä obrovskou bohoslužbou na Námestí svätého Petra vo Vatikáne. Táto bohoslužba sa prenáša prostredníctvom televízie i rádia do celého sveta. Pápež udelí tradičné požehnanie Urbi et Orbi (mestu i svetu). Na Kvetnú nedeľu pápež požehnáva olivové nie palmové ratolesti. Na začiatok pôstu sa v Benátkach uskutočňuje festival podobne ako v Rio de Janeiro.

Zuzana Čapčíková
Foto: Shutterstock
Zdroj: WhyEaster, TimeAndDate

- - Inzercia - -