Dnes je piatok, 22.január 2021, meniny má: Zora
Čas čítania
7 minutes
Zatiaľ prečítané

Mekkou módy sa stala Bratislava

október 27, 2010 - 11:38
Minulý týždeň sa v priebehu štyroch dní uskutočnili jesenné Bratislavské módne dni. Tí, ktorí nemali možnosť zúčastniť sa tohto veľkolepého podujatia osobne, si môžu jedinečnú atmosféru zo série módnych prehliadok priblížiť exkluzívne vďaka STAR-u.
Foto: 
V publiku je počuť čulý ruch, čo spôsobuje usádzanie sa posledných prichádzajúcich hostí. Hodinky na rukách prominentných hostí ukazujú o päť osem, čo predznamenáva najvyšší čas odštartovať najväčšiu módnu šou tejto sezóny. Všetci v priestoroch hotela Holiday Inn sú napätí a plní očakávaní, čím ich tentoraz zaujmú jesenné dni módy 2010, ktoré už pravidelne prináša Agentúra Promotion v spolupráci s mesačníkom La Femme. V zákulisí je ale situácia stále pomerne hektická, pretože mladí módni tvorcovia spolu s organizačným štábom dokončujú posledné úpravy svojich modelov. Zhon, stres a paniku rázom vystrieda príjemné napätie a ticho. Svetlá v sále sa zhasínajú, do rytmu hrá štýlová hudba a hostia obdivujú prvý zo série nádherných modelov...

Porota to má najťažšie
Úvodný model ale spočiatku nepredvádza profesionálna manekýnka, no moderátorka dnešného prvého večera, Adriana Poláková (34). Najskôr hostí zdvorilo privíta a následne na mólo pozýva organizátorku Bratislavských módnych dní, pani Máriu Rehákovú. Hostiteľka slovenského fashion weeku je plná očakávaní, nadšenia a všetkým prítomným praje krásny zážitok nielen z dnešného dňa, ale tiež z tých nasledujúcich. „Budúcnosť módy a Bratislavských módnych dní vidím v talentovaných mladých ľuďoch, im totiž patrí budúcnosť,“ vyslovuje svoj názor pani Reháková, za ktorý si okamžite vyslúži výrazný potlesk. Po týchto slovách už hostia začínajú sledovať videovizitku prvej návrhárky, ktorá sa rovnako ako ostatní siedmi snaží preraziť v dizajnérskom odvetví.

Do prvého radu obecenstva zasadli, ako inak, členovia odbornej poroty, ktorí s napätím očakávajú príchod prvých modelov na mólo. Medzi nimi, samozrejme, nechýba Mária Reháková, ktorá je riaditeľkou vydavateľstva STAR Production a súčasne hlavná organizátorka BMD. Okrem nej si na voľbu víťaza spomedzi mladých návrhárskych talentov brúsia zuby tiež Júlia Sabová –  vedúca Katedry textilnej tvorby VŠVU, scénická a kostýmová výtvarníčka Simona Vachálková, módne návrhárky Iveta Lederer a Veronika Hložníková, zástupca modelingovej agentúry Andrej Taraba, módna kritička Oľga Perušková, zástupkyňa spoločnosti Schwarzkopf

Professional Jana Lompartová, zástupkyňa kozmetickej spoločnosti Mary Kay Edita Szaboová,  manželka španielskeho veľvyslanca Emma Josefina Hernández Landaeta, Ľuboš Kekeši – managing director Top Auto Slovakia, zástupca spoločnosti Baldinini Paolo Bruno, majiteľka butikov Slávka Kallayová, Ľubica Surkošová zo slovensko-americkej Nadácie +421, Monika Reháková z Agentúry Promotion a šéfredaktor mesačníku La Famme Radomír Brhlík. Okrem toho sú im nápomocní tiež traja čestní hostia. Moderátorka Erika Judínyová, herec Vladimír Černý a Jana Heilmaier z Európskej spoločnosti dizajnérov.

Bratislavské módne dni, ktoré už piaty rok úspešne organizuje Agentúra Promotion a časopis La Femme, sa koná pod záštitou veľvyslanca Spojených štátov amerických – J. E. pána Theodora Sedgwicka, a rakúskeho veľvyslanca – J. E. pána Markusa Wuketicha. Čestnými hosťami podujatia sú veľvyslanec Rumunska – J. E. pán Florin Vodita, už spomínaná manželka 1. tajomníka pre administratívu SRN – pani Jana Heilmaier a veľvyslankyňa Talianska – J. E. pani Brunella Borzi Cornacchia. „Som veľmi poctená, že môžem byť prítomná na Bratislavských módnych dňoch, pretože podľa môjho názoru sa táto Slovenská módna šou môže pokojne rovnať zahraničným fashion weekom, ktoré dosahujú svetové rozmery,“ netají veľké nadšenie Jana  Heilmaier.

Pondelok 18. 10. 2010

Nové tváre sú na scéne
Počas úvodného večera piateho ročníka Bratislavských módnych dní predvádzajú svoje zručnosti nádejní mladí módni dizajnéri, ktorí verejnosti ukazujú, ako sa zhostili súťažnej témy – Bratislava. Nové tváre módnej scény vyberala porota z desiatok prihlásených. Do finále sa však dostalo iba osem najlepších v zložení Jana Ľuptáková, Katarína Halasová, Zlatica Hujbertová, Jana Jurčenková, Lucia Homoliaková, Michaela Balogová, Milan Cehlárik a Paulína Polonyová. A ich modely boli doplnené najnovšou kolekciou notebookov značky Hewlett-Packard.

Michaela Balogová (21), Lastomír
, Michalovce
Ako prvé sa na snehobielom móle objavujú modely z návrhárskeho pera Michaely Balogovej. Ide o popartové modely skombinované s pestrými farbami. Jednoduché biele farby totiž dopĺňajú farebné saténové inštalácie. Väčšinu modelov vytvorila rodáčka z Lastomíra v spojitosti s predimenzovanými objemami. Záverečný model prezentuje, ako to už býva zvykom, známa tvár v podaní modelky Lucky Senášiovej (26).


Milan Cehlárik (27), Bratislava
Po úvodnej kolekcii prichádza na rad jediný mužský návrhár spomedzi súťažiacich, Milan Cehlárik. Tento mladý tvorca vytvoril futuristický mix pozostávajúci z geometrických tvarov, ktoré miestami pripomínajú kryštály. Využil farebné materiály a posledný model na móle divákom absolútne bravúrne predvádza speváčka Zdenka Predná (25).


Katarína Halasová (25), Bratislava

Tretia v poradí predstavovaných nových tvorcov je pre zmenu o niečo skúsenejšia Katarína Halasová, ktorá svoje návrhárske vedomosti nadobudla vďaka štúdiu vo Viedni a tiež z čias, keď pôsobila ako asistentka Fera Mikloška. V jej tvorbe preto jasne badať prvky dlhoročnej zručnosti a fakt, že sa inšpirovala zahraničnými dizajnérmi. Kolekcia je plná kvalitných materiálov, no dominujú iba dve farby. A to vojenská zelená a biela. Takisto hostia vidia zaujímavé potlače a efektnú prácu s objemami a tiež extravagantnými doplnkami. Jeden z modelov predvádza moderátorka Lenka Šóošová (34), ktorej tento mierne futuristický štýl veľmi svedčí.


Lucia Homoliaková (29), Rimavská Sobota

Módna návrhárka Lucia Homoliaková sa taktiež nenecháva zahanbiť, a tak predstavuje síce jednoduchú kolekciu, no zato modely s dokonale prepracovaným krajčírskym vyhotovením. Farebnosť je neutrálna, nedominujú výrazne pestré odtiene a zaujímavým odhalením kolekcie sú šaty, ktoré má od začiatku šou oblečené moderátorka Adriana Poláková.Zlatica Hujbertová (33), Pezinok

Absolútnym prekvapením módnej prehliadky je tá časť, počas ktorej sa divákom predstavuje návrhárka Zlatica Hujbertová. Brunetka poňala modely naozaj svojsky, čím si podmanila celé obecenstvo. „Inšpirovala som sa bezdomovcami, ktorí žijú na uliciach a dennodenne sa s nimi každý z nás stretáva,“ vyjadruje sa na margo svojej tvorby skúsená dizajnérska autorka. Publikum zaujímajú rafinované kombinácie svetrov a rôznych iných zvrškov odevu, pričom návrhárka využíva len kvalitné materiály. Nechýbajú tiež dva pánske, rovnako extravagantné modely. „Vystihla každý detail, ktorý vo finále dotváral vtipný celok,“ nadšene jasajú prítomní hostia. Patrónkou tejto kolekcie sa stáva moderátorka Tamara Heribanová (25).

Jana Jurčenková (37), Bratislava

Ďalšia módna návrhárka Jana Jurčenková sa nechala pri svojej tvorbe inšpirovať historickým centrom mesta, a tak majú hostia možnosť vrátiť sa vďaka jej modelom o pár storočí nazad. Slávnostné róby boli vytvorené z luxusných materiálov, a preto nechýba satén, hodváb alebo čipka. Rafinované strihy vyzdvihujú ženskosť, čo badáme aj na speváčke Sise Sklovskej (44), ktorá túto prehliadku ako známa tvár uzatvára.

Janka Ľuptáková (20), Lučenec

Siedmou predstavenou návrhárkou sa stáva mladučká Janka Ľuptáková, ktorú k šitiu priviedla babička. Študentka odevného dizajnu na zlínskej Univerzite Tomáša Baťu pripravila kolekciu, v ktorej zmiešala extravaganciu s eleganciou. Jej modely dýchajú ľahkosťou aj napriek prísnym geometrickým strihom. Prevláda biela farba a transparentné látky s dominujúcou žltou. Posledný model tejto nežnej kolekcie na móle predvádza modelka Petra Lenartová (28).

Paulína Polonyová (29), Bratislava

Ako posledná v poradí sa predstavuje módna návrhárka Paulína Polonyová. Dokonale prepracovanými detailmi preukazuje svoju zručnosť, v ktorej prevládajú jemné pastelové farby. Do piky premyslené koktailové a slávnostné šaty doplnila ručnými výšivkami z perál a pštrosieho peria a jej múzou sa stáva krásna tanečníčka Ivana Surovcová (24).Víťaz nemôže byť len jeden

Po záverečnom defilé ohlasuje moderátorka večera odchod odbornej poroty do zákulisia, kde majú možnosť v pokoji rozhodnúť o tom, kto si z odprezentovaných mladých tvorcov preberie cenu víťaza. Počas ich neprítomnosti diváci nerušene pokračujú vo vychutnávaní si šou, no tentoraz ide o prezentáciu vlasovej tvorby z dielne kaderníkov Schwarzkopf Professional v spolupráci so značkou Toni & Guy. Všetci porotcovia sa po návrate z porady zhodujú na tom, že išlo o náročné rozhodovanie, no napokon sa dohodli. Absolútnou víťazkou sa stáva Zlatica Hujbertová, ktorej kolekcia bola inšpirovaná svetom bezdomovcov a nadchla nielen porotu, ale aj všetkých divákov.

Cenu La Femme získavajú hneď dvaja tvorcovia: Katarína Halasová a Paulína Polonyová a cenu internetového hlasovania na portáli Ženský web vyhráva Jana Jurčenková. „Talent, ktorý títo mladí ľudia majú, a jeho prezentácia, to je niečo úžasné. Pri voľbe víťaza som sa snažila zohľadňovať tiež nositeľnosť modelov na bežné príležitosti. Víťazný model má ale vyslovene hodnotu veľkolepej šou. Malo to svoj charakter, preto víťazku tohto večera veľmi kvitujem, “ hodnotí podujatie členka poroty, kostýmová výtvarníčka Simona Vachálková. Jej kolegyňa z rady čestných porotcov, vedúca Katedry textilnej tvorby na VŠVU Júlia Sabová, má veľmi podobný názor na výherkyňu súťaže. „Bolo trošku cítiť, ktorí dizajnéri sú študovaní a ktorí nie, ale nebol medzi nimi nejaký výrazný rozdiel. Prehliadka má byť skôr o šou, pretože modely majú zaujať diváka. A najmä spontánne reakcie na modely víťazky dokázali, že výhru si jednoznačne zaslúžia.“

Okrem toho sa udeľuje aj cena Osis Cup za najlepší vlasový styling z dielne Schwarzkopf Professional. Jej absolútnym víťazom sa stáva Michal Roháč a cenu si preberá tiež kaderníčka Anzelma Habanová. Po skončení prehliadok sa prítomní hostia plní úžasných zážitkov a dojmov spokojne poberajú na čašu vína a malé občerstvenie, ktoré na nich čaká v prízemných priestoroch hotela Holiday Inn. Na raute sa objavuje okrem úspešných podnikateľov tiež viacero mediálne známych tvárí ako Sisa Sklovská spolu s priateľom, vizážistka Alena Schultzová, speváčka Marcela Molnárová a mnoho iných.    

Autor: VERONIKA VANDRAŠEKOVÁ
Foto: Daniel Kaplavka, Tibor Géci, Tony Štefunko

- - Inzercia - -