Dnes je piatok, 27.máj 2022, meniny má: Iveta
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Bulvár mi veľmi ublížil

august 29, 2014 - 16:41
„Som rada na tomto svete, teším sa z každého dňa a napriek všetkému by som ten náš svet nevymenila za najkrajší raj na svete,“ zvykla vravieť speváčka JANA KOCIANOVÁ na svojich koncertoch pred interpretáciou piesne Ja tu zostanem. Nedávno sa jej meno objavilo na titulných stránkach bulvárnej tlače, ktorá písala o jej boji so zákernou chorobou. Ona sama je z tejto medializácie nešťastná, pretože sa cíti byť zdravá, plná životnej energie, o čom nás presvedčila aj počas našej návštevy v jej bratislavskom byte...
Foto: 
Každý rok si chodievate počas leta oddýchnuť niekam do zahraničia alebo sa mimo republiky dostanete len výnimočne, keďže značnú časť prázdnin trávite na vašej chate v Modre-Harmónii?
Pravidlom to u nás nikdy nebolo. Keď som intenzívne koncertovala, nacestovala som sa do zahraničia pracovne viac než dosť a najradšej som bola doma. Radi chodievame na našu chatu, ale aj tam je to pre nás určitý stereotyp, keď riešime akurát dilemu, kto z nás dvoch ráno urobí kávičku. Pri chate máme zeleň, o ktorú sa starám, takže trošku aj pracujem.
Kto vybral vašu tohtoročnú dovolenkovú destináciu – vy alebo váš manžel?
Vybrali sme ju spolu. Rozhodli sme sa pre mestečko Garda, ktoré sa nachádza v severnom Taliansku pri obrovskom jazere Lago del Garda, okolo ktorého je veľa hotelov, ale aj pešia zóna, takže sa celé dalo obísť. Prvýkrát som si mohla bez strachu zaplávať v nádhernom hotelovom bazéne s čistou vodou. Veľmi nám obom ten pobyt prospel, veď každý občas potrebuje vypnúť a vrátila som sa domov dokonale oddýchnutá. 
 
Je u vás dovolenka odvodená od slova dovoliť si, teda míňate na nej viac peňazí ako počas roka? 
Samozrejme. Počas leta zjem na Slovensku možno jednu zmrzlinu, ale tam som si zahýrila a dala som si ich niekoľko. A keďže v týchto letoviskách sú aj trhy, kde sa dá nakúpiť všelijaké oblečenie – od tričiek cez klobúky až po nohavice, tak som tam tiež strávila dosť času.Manžel ma zatiaľ čakal niekde na kávičke alebo pri pivku, pretože jeho moje nákupy veľmi nebavia... 
 
Vaším manželom je hudobník Josef Skvařil, ktorý vás sprevádza na každej akcii, kde vystupujete. Dá sa povedať, že on je vaším manažérom alebo ako to vlastne medzi vami funguje v pracovnej oblasti?
Veľmi voľne a spontánne. Nemá určenú žiadnu konkrétnu funkciu. On je skromný, ale pravdou je, že niektoré úlohy zvláda lepšie ako ja. Napríklad má ohromnú výdrž pri šoférovaní, kým mňa čas strávený v aute oberá o energiu a po pár hodinách si musím urobiť prestávku a najesť sa. On akoby nič také ako únava nepociťoval. Ale ja som skôr tým dirigentom, ktorý musí rozkázať alebo rozhodnúť, čo sa bude okolo mňa diať. Josef sa nikdy necítil byť mojím manažérom, ale pomáha mi zvládať napríklad mailovú komunikáciu. Inak mi technické veci nerobia problém – ovládam mobilný telefón, píšem a posielam esemesky, vediem si elektronický diár. Klasického manažéra ani nemám, lebo som ešte nenašla človeka, ktorý by mi úplne sadol.
 
Prekáža vám niečo v oblasti súčasnej populárnej hudby, ktorej už dlhé roky neodmysliteľnou súčasťou?
Určite mi chýba viac hudobných relácií v televízii i rozhlase. Na obrazovke vidno len veľmi málo dobrých spevákov. Kedysi bolo programov a možností oveľa viac pre starších i mladších interpretov. A ešte ma mrzí, že sa dobrá slovenská hudba akosi prestala vysielať vo verejnoprávnom rozhlase, ktorý hráva oveľa viac zahraničnú a českú produkciu než slovenskú populárnu hudbu a takmer všetci predstavitelia stredného prúdu boli nenápadne zatlačení do úzadia. 
 
Na druhej strane vznikli hudobné televízne stanice, kde sa vysielajú hudobné klipy najrôznejších hudobných žánrov. Prečo aspoň s nimi nespolupracujete a nevidno vaše piesne na slovenských a českých obrazovkách? 
Patrím k ľuďom, ktorým záleží na kvalite. A keď ju niekde nevidím, tak radšej do toho nejdem. Volali mi z tých staníc, či by som nechcela byť súčasťou ich vysielania, ale myslím si, že po rokoch, ktoré som si v populárnej hudbe odkrútila, by som si možno zaslúžila byť prezentovaná na televíznej obrazovke adekvátnym spôsobom, teda na určitej úrovni, ktorá súvisí so scénou, sprievodným orchestrom, svetlami či zvukom. 
 
Viac sa dočítate v SLOVENKE!
 
ROMAN SLUŠNÝ
Foto: RTVS, archív M. V.

- - Inzercia - -