Dnes je piatok, 07.august 2020, meniny má: Štefánia
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Chren - zdravý poklad zo záhrady

marec 08, 2015 - 19:17
Je nenáročný na pestovanie, hravo si poradí s tuhou zimou a mrazom, má veľmi výraznú arómu i chuť a ak chcete byť zdraví, nemal by chýbať ani vo vašom jedálničku.
Predpokladá sa, že chren pochádza z juhu Európy, napríklad Egypťania poznali účinky chrenu už pred 3500 rokmi.
 
Chren v kozmetike
 
Možno ste nevedeli, že chren vás dokáže zbaviť čiernych bodiek, akné a dokonale vám vyčistí pleť. Do plnotučného mlieka namočte na kolieska nakrájaný chrenový koreň a nechajte v chlade lúhovať aspoň 24 hodín. Tento roztok následne aplikujte na aknóznu pleť. Ak potrebujete vybieliť pigmentové škvrny, naneste si na tieto miesta chrenový ocot. 
 
Babské recepty na bolesť
 
Reuma
 
Nastrúhajte 30 g chrenu, pridajte 50 g múky a 10 g bravčovej masti, zmiešajte a v gázových vreckách prikladajte na bolestivé miesta, kým vás chrenová masť nezačne páliť.
 
 
Neurologické bolesti
 
Strúhaný chren nasypte do uzatváracieho pohára a zalejte octom, ktorý by mal asi o dva centimetre prevyšovať jeho povrch. Nechajte týždeň stáť, potom pretlačte cez sitko, prelejte do fľaše, dobre uzavrite a uložte na chladné tmavé miesto. Výluh sa nanáša na citlivé miesto pri bolestiach zubov, hlavy, ischiase a iných neurologických bolestiach.
 
Kašeľ
 
Nastrúhaný chren zmiešajte s medom v pomere 1:1, užívajte pri nachladnutí, proti kašľu a nádche. Lyžička sirupu denne pôsobí ako vynikajúca prevencia proti chorobe dýchacieho ústrojenstva a posilňuje imunitu.
 
Viac o liečivých účinkoch chrenu nájdete v aktuálnom vydaní Praktickej Slovenky!
 

- - Inzercia - -