Dnes je streda, 05.august 2020, meniny má: Hortenzia
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Recyklované mydlá z hotelov zachraňujú ľudské životy!

marec 02, 2016 - 13:49
Zatiaľ čo hotely len v USA každý deň vyhodia viac ako 2 milióny použitých mydielok, v rozvojových krajinách umierajú deti na zápal pľúc, hnačku a infekčné ochorenia, ktorým sa dá predísť správnou hygienou. Prístup k čistej vode a hygienickým pomôckam je však pre ľudí z týchto oblastí veľmi ťažký. Nezisková organizácia Clean the World prišla so skvelým nápadom, ktorý už siedmy rok zachraňuje životy. Recyklované mydlá nosí tým, ktorí ich potrebujú.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie by prístup k mydlu a edukácia o základných hygienických návykoch mohli každý rok zachrániť milióny životov. Jednou z ciest ako to dosiahnuť, je recyklovanie použitých mydiel z hotelov na nové, zdravotne neškodlivé mydlá, ktoré dostanú ľudia z najchudobnejších oblastí sveta. Na realizáciu tohto ušľachtilého cieľa sa podujala nezisková organizácia Clean the World (Vyčistime svet). V roku 2009 ju založil Shawn Seipler, ktorý často cestoval, prespával v hoteloch a zamýšľal sa nad tým, že mnohé mydielka z hotelov sú použité len raz a bez ďalšieho využitia končia na skládke.

Organizácia Clean the World v súčasnosti zbiera mydlá z viac ako 4000 hotelov po celých Spojených štátoch amerických a v Hong Kongu. Doteraz distribuovala viac ako 29 miliónov recyklovaných mydielok ku spotrebiteľom v 99 krajinách sveta.

recyklovane_mydla_003.jpg

Zlé hygienické podmienky zabijú v krajinách tretieho sveta viac ako 842 000 ľudí ročne
Foto: 
Shutterstock
Zlé hygienické podmienky zabijú v krajinách tretieho sveta viac ako 842 000 ľudí ročne

Ako prebieha recyklácia hotelových mydiel?

Upratovačky v hoteloch každé ráno zozbierajú použité mydielka, zabalia ich do vriec, ktoré vyzdvihnú dodávky Clen the World. Tie použité mydlá privezú do centrál v Orlande, Las Vegas a Hong Kongu. V centrálach mydlá nasekajú na menšie kusy, tie dajú do mixéra spolu s roztokom, ktorý zničí všetky prípadné baktérie nachádzajúce sa na mydlových hoblinách. Vyčistené mydliny prejdú cez lis, ktorý vytvorí malé mydlové hadíky, a ďalší stroj im dá konečnú podobu. Po jednoduchom zabalení sú recyklované mydlá pripravené na cestu do rozvojových krajín.

Clean the World má 50 zamestnancov, no s rastúcim úspechom organizácie sa bude rozrastať aj počet pracovníkov. Do konca roku 2017 by sa do boja s nedostatočnou hygienou malo zapojiť až 200 stálych zamestnancov. Okrem toho neziskovej organizácii pomáha množstvo dobrovoľníkov a príležitostní darcovia, ktorí si môžu zakúpiť balíčky recyklovanej kozmetiky, priniesť mydlá do centrál organizácie či poskytnúť pomoc priamou finančnou dotáciou.

recyklovane_mydla_002.jpg

Zlé hygienické podmienky zabijú v krajinách tretieho sveta viac ako 842 000 ľudí ročne
Foto: 
Shutterstock
Zlé hygienické podmienky zabijú v krajinách tretieho sveta viac ako 842 000 ľudí ročne

Organizácia Clean the World plánuje okrem recyklovaných mydiel distribuovať aj ostatné hygienické prostriedky ako sú šampóny, kondicionéry a podobne. Okrem hotelov plánuje nadviazať spoluprácu aj s inými priemyselnými odvetviami, ktoré produkujú odpad. Clean the World tak spolu so záchranou životov ochraňuje životné prostredie pre nasledujúce generácie.

Zdroj: Clean the World

Ako končia hotelové mydlá? Zachraňujú ľudské životy!

Recycling Used Bars of Soap to Save Lives

Autor: 
YOUTUBE/Associated Press

- - Inzercia - -