Dnes je štvrtok, 06.október 2022, meniny má: Natália
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Tradíciám vrátila lesk šikovná fotografka Petra Lajdová: Toto sú slovenské skvosty!

máj 19, 2016 - 11:56
Fotografke Petre Lajdovej sa podarilo niečo, čo opäť vrátilo slovenským tradíciám a folklóru jeho lesk. Zbierka fotografií s názvom Slovenská renesancia, odhaľuje unikátne party a čepce v ich najkrajšom svetle.
Foto: 
Petra Lajdová

Začínala aktami a umelecky ladenými portrétmi, no dnes slovenské ľudové umenie opäť povzniesla na jeho piedestál. "Tématikou party a čepca, som chcela opäť poukázať na krásu ženy a osláviť slovenské ľudové umenie," hovorí talentovaná umelkyňa a lektorka fotografie, ktorá poňala vzkriesenie ľudovej tématiky naozaj vo veľkom štýle. Kolekciou devätnástich snímok sa jej podarilo ako prvej fotografiou moderne a umelecky stvárniť sčasti to čo vzácne a dokumentárne v časoch minulých sa podarilo Karolovi Plickovi, významnému slovenskému fotografovi, výtvarníkovi a zakladateľovi Akadémie múzických umení v Prahe. Petra Lajdová čerpala pre návrh obsahu projektu práve aj z jeho nafotených zbierok vrchných častí ľudových krojov.

Posolstvo, ktoré neumiera

Unikátny historický projekt Petry Lajdovej vznikal necelé dva roky. Umelkyni trvalo, kým zozbierala všetky umelecké artefakty, navštívila osobne dediny, a oslovila mnohých historikov i folkloristov. "Pri fotografii je pre mňa najdôležitejšie vyjadriť myšlienku a nechať odkaz. Pre mňa je to ženská krása, a projektom Slovenská renesancia som chcela osláviť tradičné slovenské umenie, ktoré vychádza z tieňa a nebolo poznané. Takisto osloviť verejnosť, aby sme na seba boli hrdí, oslávili umenie našich predkov a vzdali tradičnej kultúre úctu," vysvetľuje autorka diela, ktorá sa venuje fotografii už sedemnásť rokov.

Sme prepojení s celým svetom

Čepcov a párt je podľa umelkyne na Slovensku okolo tristopäťdesiat druhov. "Každá dedina, každý kraj má ten svoj. Slovákom chýba tak trochu identita, na ktorú by sme boli patrične hrdí, okrem samozrejme nášho foklóru, čo ma trošku mrzelo, a aj to bolo jedným z dôvodov, prečo som chcela slovenské umenie vyzdvihnúť na reprezentatívnej, umeleckej úrovni," hovorí Petra Lajdová, ktorej chýbalo, že tradičná kultúra Slovákov, nemá medzi širokou verejnosťou svoje pevné miesto. "Chcela som fotografie urobiť tak, aby sa páčili všetkým. Snažila som sa vyzdvihnúť krásu našich ľudových prác, a na konci som už nachádzala rôzne celosvetové prepojenia. Napríklad čepiec Veľký Lom je takmer identický ako čínska pokrývka hlavy," hovorí fotografka. Čepiec z oblasti Hubina, je zas podľa Lajdovej vzormi veľmi podobný aj talianskym ľudovým vzorom. Autorka fotodiela starostlivo vyberala čepce a party podľa tvarov, vzorov a zložitosti tak, aby zbierkou pokryla bohatosť a rôznorodosť celého Slovenska.

Tradičné originály

Nejde len o kolekciu pekne nafotených ľudových artefaktov, dielo vyzdvihuje umenie čepčenia, predávanie dedičstva z generácie na generáciu, prepojenie so svetom i oslavou ženskosti. "So zbierkou mi pomáhalo mnoho ľudí, od folkloristov, cez starostov a zberateľov, až po obyčajných ľudí. Napríklad v Čičmanoch mi pomáhala doma v obývačke čepčiť žena, ktorá ako jediná ovláda techniku, ktorá trvá vyše hodinu," uzatvára autorka unikátneho diela.

- - Inzercia - -