Dnes je streda, 05.august 2020, meniny má: Hortenzia
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

6 najväčších letných nepriateľov žien

jún 17, 2016 - 09:37
Bezstarostné dni pri vode – na kúpaliskách, pri termálnych vodách, jazerách či riekach – môžu mať aj nechcené a najmä veľmi nepríjemné, a až bolestivé následky: mykózy, bakteriálne nákazy, plesne... Môžu sa prejaviť kedykoľvek, no práve v lete nás môžu potrápiť oveľa intenzívnejšie.

1 Vlhké plavky

Hlavnými pôvodcami vzniku vaginálnych mykóz sú vlhko a teplo. V lete po kúpaní by sme sa mali ihneď prezliecť do suchých plaviek, lebo tie mokré a pomaly schnúce na slnku sú živnou pôdou pre baktérie, spôsobujúce vaginálne ochorenia. Príčinou rozvratu prirodzeného pošvového prostredia je okrem toho aj nepriedušné a málo vzdušné oblečenie, tesné syntetické nohavičky, kúpanie v termálnych bazénoch a prehnané umývanie, a aj nápoje s privysokým obsahom cukrov či obľúbené keksíky... Kvasinka Candida albicans, ktorá zapríčiňuje vaginálnu mykózu, potrebuje na „prežitie“ a rast jednoduché cukry, ktoré získava z keksíkov, čokoládok a koláčov, ktoré tak rady maškrtíme... 

2 Dezinfekčné látky v bazénovej vode

Čistotu v bazénoch, wellnes centrách či saunách zabezpečujú moderné účinné chemické prostriedky, no práve na ne môže citlivo zareagovať ženský organizmus. Narušenie prirodzeného pH prostredia v pošve a náchylnosť na opakovaný vznik kvasinkovej infekcie môže urýchliť ochorenie. Najmä tie ženy, ktoré zvyknú trpieť mykózou opakovane, by sa mali vyhýbať kúpaniu v bazénoch a aj saunovaniu.

shutterstock_288329159.jpg

Foto: 
Shutterstock

 

3 Priveľa mydlových bubliniek

Problémy v intímnych oblastiach vôbec nesúvisia s nedostatkom hygieny, ako si mnohé ženy myslia. Naopak, uškodiť môže aj prehnané umývanie – parfumované mydlá a sprchové gély nepriaznivo ovplyvnia prirodzené pH a telo zareaguje. Pošvu zdravej ženy totiž obýva množstvo baktérií, laktobacilov, ktoré plnia úlohu ochrancov. Vďaka nej je pH pošvy kyslé s hodnotou okolo 4. Ak sa rovnováha naruší, poklesne množstvo laktobacilov a taktiež pH. Vtedy už nič nebráni baktériám a plesniam, aby sa dostali na miesta, kde ich nechceme. Výsledkom je neznesiteľné svrbenie, pálenie a výtoky. Nelikvidujme teda prirodzené prostredie pošvy prílišným drhnutím. Pozor: rovnováhu vie narušiť aj jedno umytie nevhodným mydlom. 

4 Stres

Problémy na intímnych miestach bývajú aj výsledkom reakcie tela na stres, psychickú záťaž, nevyváženú stravu, niekedy antikoncepciu, menopauzu a tehotenstvo. Prepuknutie mykózy je časté aj pri poruche imunitného systému, napríklad po chrípke, časté problémy mávajú aj diabetičky a hrozí aj pri užívaní antibiotík, ktoré rozrušujú aj normálnu vaginálnu flóru. Toto nepríjemné ochorenie nijako nesúvisí s vekom – trpia mladé dievčatá i dámy v rokoch.

5 Opaľovacie prostriedky vo vode

V prírodných jazerách neškodia, lebo ide o veľkú plochu a značné rozptýlenie. Nebezpečné sú v bazénoch: kopiace sa tukové vrstvičky a mapky z krémov môžu byť zdrojom množenia sa nežiaducich zárodkov. V horúcich dňoch sú bazény prehustené, preto by sme mali byť k sebe ohľaduplní a pred vstupom do bazéna sa dôkladne osprchovať, zmyť zo seba vrstvy krémov a aj tak prispieť k hygiene na kúpaliskách.

6 Sinice v prírodných vodách

Sinice (cyanobaktérie) sú jednobunkové vodné riasy, ktoré sú v každej vode. Problémom býva premnoženie následkom prehrievania v horúcom lete. Sinice nepríjemne zamútia vodu, na hladine vytvoria súvislý zelený povlak, vytvárajú tzv. vodný kvet. Takáto voda nás neláka, no podstatne závažnejšie je zistenie, že niektoré druhy siníc sú schopné do vody uvoľňovať toxíny, nebezpečné po požití. Pri bežnom kúpaní však vodu nepijeme, pár kvapiek nie je nebezpečných, no na toxíny môžu zareagovať alergici alebo malé deti – napríklad vyrážkami. Nadlimitný výskyt siníc znamená, že vodná plocha nie je vhodná na kúpanie

Autor: Beáta Vrzgulová

VIAC SA DOZVIETE V AKUTÁLNOM VYDANÍ SLOVENKY

- - Inzercia - -