Dnes je štvrtok, 06.október 2022, meniny má: Natália
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Matej Beňuš, ktorý nás bude reprezentovaťv RIU: Pred pretekmi sa mi ruky netrasú

júl 11, 2016 - 14:45
Už pred olympiádou v roku 2012 sa o ňom hovorilo ako o veľkej nádeji a účasť v Londýne mu v dramatickom súboji s Michalom Martikánom ušla len o vlások. Tentoraz mu to vyšlo: na letných olympijských hrách v Riu de Janeiro nás vo vodnom slalome v kategórii Cl bude reprezentovať MATEJ BEŇUŠ.
Foto: 
Ramon Leško

Dvaapolročný Simonko má práve obdobie, keď chce byť vo všetkom ako tato. Len chvíľu ho držala túžba byť hokejistom, ale teraz chce mať veľkú loď ako tato a pádlovať ako tato. Vo svojom otcovi sa vidí a najťažšie z rodiny znáša rozlúčky, ktoré sú práve v tomto roku také časté. Ale zas, vďaka tomu sa tento malý špunt dokáže už sám pripojiť na skype, aby sa mohol s tatom na diaľku porozprávať a posielať mu cez monitor počítača pusinky...

„Nielen Simonkovi, ale aj Maťkovi býva smutno,“ prezrádza na svojho manžela Ivana Beňušová. „Obzvlášť v Riu, kam odišiel tohto roku trénovať už po štvrtý raz. Okrem dvojfázových tréningov tam vodáci nemajú čo robiť, kvôli bezpečnosti sa nevzďaľujú z areálu, kde sú ubytovaní. A tak si aspoň často skypujeme, telefonujeme aj dvakrát denne.“
Na tréningové sústredenia do brazílskeho Ria de Janeiro s ním ísť nemôžu, ale ešte začiatkom tohto roku boli všetci spolu mesiac v Austrálii, kde Matej naštartoval olympijský rok víťazstvom v pretekoch Australian Open. Vzali so sebou aj mladšieho syna Tobiáša, ktorý mal iba tri mesiace. „Zvládol to, veď v tom čase iba papal a spinkal,“ pochvaľuje si Ivana. V austrálskom stredisku v Penrithe bolo vtedy viacero vodákov z celého sveta aj s rodinami, malé deti sa spolu hrali, mamičky mali spoločnosť. S ročným synčekom Benjamínom tam prišla dokonca aj Maťova sestra Danka, ktorá žije v USA, kam sa vydala za vodného slalomára Scotta Manna. Bývalá reprezentantka Slovenska teraz  reprezentuje túto krajinu a účasť na olympiáde jej ušla iba tesne, keď na nominačné preteky musela nastúpiť krátko po pôrode. No veľa nechýbalo a na olympiáde v Riu by boli štartovali dvaja súrodenci z Bratislavy! Danke to nevyšlo, a tak bude držať palce svojmu mladšiemu bratovi. Ako prvému z rodiny sa mu splnil sen, o ktorom sníva každý športovec.

Vodácka rodina

Matej Beňuš je najmladší z troch súrodencov, ktorí prakticky vyrastali v karloveskej dunajskej zátoke. Ich mama Janka, bývalá reprezentantka Československa vo vodnom slalome, tam trénovala malé deti a bolo prirodzené, že veľmi skoro sa pádla ocitli aj v rukách jej vlastných detí. Keď dnes spomínajú, že vyrastali vo vodáckej rodine, majú na mysli nielen mamu a otca, ktorý sa z bývalého päťbojára stal kondičným trénerom vodákov. Myslia na všetkých okolo – starých i mladých, bývalých aj súčasných členov oddielu, ich manželky a deti. Družne spolu trávili čas v lodenici, Silvestre na horách aj lyžovačky. Z troch detí Beňušovcov všetky priniesli pre Slovensko medaily zo svetových súťaží. Danka má titul majsterky sveta v hliadkach spolu s Dukátovou a Kaliskou, Monika, ktorá je momentálne na materskej dovolenke, patrí k najlepším svetovým rafterkám ako členka tímu Mistral. No a najmladší Matej to dotiahol až k účasti na tohtoročnej olympiáde a všetci mu budú držať palce, aby sa odtiaľ vrátil s čo najlepším výsledkom.

Miestenka je len jedna

Vodný slalom je naším najúspešnejším olympijským športom a na Slovensku máme viacero vynikajúcich slalomárov, ktorí majú šance z olympiády priniesť medaily. Pravidlá však striktne určujú, že v záujme toho, aby bol tento šport zastúpený účastníkmi z čo najväčšieho počtu krajín, môže Slovensko v každej kategórii reprezentovať len jeden zástupca. Už pred londýnskou olympiádou v roku 2012 bol Matej Beňuš jedným z favoritov a o účasti na olympiáde sa rozhodovalo medzi ním a naším historicky najúspešnejším olympionikom Michalom Martikánom. Po mesiacoch plných napätia, keď sa výsledky z pretekov nakláňali raz na jednu, potom na druhú stranu, napokon rozhodli preteky, na ktoré Matej nastúpil oslabený tesne po liečbe antibiotikami. Miestenku do Londýna získal Michal Martikán.„Samozrejme, že som bol vtedy sklamaný. Najmä preto, lebo som nemal možnosť ukázať, na čo mám,“ spomína na to obdobie Maťo. Ale mal vtedy len dvadsaťštyri rokov a uvedomoval si, že ako vodák má pred sebou ešte najmenej dve, možno i tri olympiády, a tak ho neúspech neodradil. Vedel, že ešte nepovedal posledné slovo.

Vzorný tato

Olympijský rok 2012 zostane pre Mateja Beňuša pamätný ešte z iného dôvodu. Oženil sa s Ivankou, s ktorou sa poznali už tri roky. Dvadsaťštyri rokov sa mu nezdalo na ženenie málo, lebo si hovoril, že chce byť mladým otcom, aby stíhal s deťmi športovať a byť im parťákom. Aj tento sen sa mu čoskoro splnil. Bol pri pôrodoch oboch synov, pretože si ich s Ivankou naplánovali tak, aby sa narodili po skončení sezóny – Simonko prišiel na svet v októbri, Tobiáš o dva roky neskôr v novembri. S rodinou sa usiluje tráviť každú voľnú chvíľu a Ivanka potvrdzuje, že jej manžel je veľmi dobrým otcom. V období, keď trénuje v Bratislave, mu to celkom vychádza. Ak má preteky niekde v Európe, cestujú všetci spolu a Ivanka s deťmi, prípadne aj ďalšími príbuznými, fandia z brehu. No čím viac sa blíži termín olympiády v Riu de Janeiro, tým menej si Mateja rodina užíva.

Viac o Matejovi Beňušovi sa dočítate v aktuálnom čísle SLOVENKY č.26/27! 

 

- - Inzercia - -