Dnes je sobota, 31.október 2020, meniny má: Aurélia
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Slovensko sa na populácii EÚ podieľa 1,1 percenta

júl 12, 2016 - 08:40
V celej Únii sa vlani narodilo takmer 5,1 milióna detí, pričom viac ako 5,2 milióna ľudí zomrelo. Je to teda historický prvýkrát, čo v EÚ viac ľudí zomrelo ako sa narodilo.

Obyvateľstvo Nemecka, Francúzska, Veľkej Británie a Talianska tvorí viac ako polovicu celej európskej populácie. Slovensko sa na nej podieľa 1,1 percenta. Pokiaľ ide o nárast obyvateľstva, ten zaznamenalo vlani celkovo 17 krajín, medzi nimi aj my. Najviac obyvateľov pritom pribudlo v Luxembursku, Rakúsku, Nemecku, na Malte, vo Švédsku, Dánsku a Belgicku. Naopak, najväčší pokles obyvateľstva bol v Litve, Lotyšsku, Chorvátsku, Bulharsku, Grécku a Rumunsku. Pri príležitosti dnešného Svetového dňa populácie údaje Eurostatu poskytla Ingrid Ludviková zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Podľa údajov Eurostatu vzrástol za posledné desaťročie priemerný vek európskej populácie skoro o tri roky, z 39,5 v roku 2005 na 42,4 roka. Najvyšší počet mladých ľudí bol pritom v Írsku (22,1 %), zatiaľ čo najmenej mladých tvorili Nemci (13,2 %). V celej Únii sa vlani narodilo takmer 5,1 milióna detí, pričom viac ako 5,2 milióna ľudí zomrelo. Je to teda historický prvýkrát, čo v EÚ viac ľudí zomrelo ako sa narodilo. Najviac detí sa narodilo v Írsku, Francúzsku, Veľkej Británii a Švédsku. Naopak, najmenej detí vlani pribudlo v Taliansku, Portugalsku a Grécku. 

Medzi najľudnatejšie krajiny EÚ sa stále radia Nemecko (82,2 milióna obyvateľov), Francúzsko (66,7 mil.), Veľká Británia (65,3 mil.) a Taliansko (60,7 mil.). Spolu tak tvoria viac ako polovicu celej európskej populácie. Slovensko sa na nej podieľa len 1,1 percenta. Podľa predpovedí by v roku 2080 malo byť v Európskej únii vyše 63 miliónov obyvateľov, ktorí majú 80 a viac rokov. Vlani túto vekovú skupinu tvorilo viac ako 37 miliónov ľudí. 

Slovensko sa v štatistikách vyníma ukazovateľom ekonomickej závislosti starších osôb, čo je pomer medzi počtom obyvateľov nad 65 rokov a ekonomicky aktívnym obyvateľstvom. Podľa odborníkov bude práve Slovensko na čele tohto rebríčka v roku 2080. Spomínaný ukazovateľ bude naopak najnižší v Litve, odhady počítajú s pomerom 34 percent, slovenské čísla dosiahnu 68,7 percenta. 

Svetový deň populácie si pripomíname 11. júla už 27 rokov. V tento deň ešte v roku 1987 dosiahol počet obyvateľov Zeme päť miliárd. Pokiaľ ide o populáciu Európskej únie, na začiatku tohto roka mala viac ako 510 miliónov obyvateľov, čo je nárast približne o dva milióny v porovnaní so začiatkom roka 2015.

- - Inzercia - -