Dnes je streda, 30.november 2022, meniny má: Ondrej, Andrej
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

RIO 2016: Strieborný Matej Beňuš - Predviedol som dobrú jazdu a Francúz šiel trochu rýchlejšie, preto zaslúžene vyhral

august 09, 2016 - 22:37
Reprezentant vo vodnom slalome Matej Beňuš sa stal prvým slovenským medailistom na Hrách XXXI. olympiády v brazílskom Riu de Janeiro. Dvadsaťosemročný Bratislavčan nadviazal na éru Michala Martikána, ktorý na predchádzajúcich piatich OH získal v C1 dvakrát zlato aj striebro a raz bronz.
Foto: 
SITA

Slovenský reprezentant vo vodnom slalome Matej Beňuš vo svojej olympijskej premiére vybojoval striebornú medailu. V utorkovom finále desiatky najlepších singlkanoistov na Štadióne Whitewater vo štvrti Deodoro v Riu de Janeiro bol lepší ako on iba olympijský víťaz Denis Gargaud Chanut. V prospech Francúza rozhodlo 85 stotín sekundy. Bronz putuje do Japonska zásluhou Takuju Hanedu. Trio medailistov predviedlo rýchle jazdy bez trestných sekúnd. 

Zverenec Juraja Minčíka Beňuš sa v porovnaní so semifinále výrazne zlepšil, až o šesť priečok. Vtedy šiel vyložene na istotu a viacero nájazdov do bránok mu nevyšlo podľa predstáv. Vo finále to však na trati s 24 bránkami rozbalil naplno. S potrebnou mierou rizika, ale plynulo, zvládol náročné úseky s protivodnými bránkami a rýchlo sa ponáhľal do cieľa. Vzhľadom na ôsmu priečku v kvalifikácii 28-ročný Bratislavčan štartoval v desaťčlennom finále ako tretí a po skvelej jazde nasledovali v jeho prípade ešte dlhé minúty čakania na rozuzlenie. Napokon sa mu oplatilo počkať na najväčší úspech kariéry. 

Aké je striebro? 
Ťažké, ťažšie, ako som čakal.

Môžete zrekapitulovať finálovú jazdu? 
Pred finále som sa cítil dobre a trochu som zariskoval, pretože som vedel, že musím ísť rýchlejšie. Našťastie, podarilo sa mi to.

Po prejazde cieľom a zistení času ste tušili, že to bude na medailu? 
Keď som ho zbadal, tak som zistil, že je lepší ako najlepšia semifinálová jazda. Tušil som, že už by to mohlo zacinkať.

Nebolo zdĺhavé čakanie v cieli na ďalších pretekárov? 
Bolo celkom príjemné, lebo som vedel, že mám kvalitný čas. S chladnou hlavou som sledoval konkurenciu.

Aká bola vaša reakcia, keď ste už mali istotu medaily? 
Zakričal som si.

Neškrie vás, že to nie je zlato? 
Ani nie, pretože som do toho dal všetko. Predviedol som dobrú jazdu a Francúz šiel trochu rýchlejšie, preto zaslúžene zvíťazil.

Bolo dnes zlato nad vaše sily? 
Pred pretekmi sa nikdy nezamýšľam nad výsledkom, ale koncentrujem sa na jazdu. Keď prídem do cieľa a s výkonom som spokojný, tak väčšinou z toho je medaila.

Čo vás čakalo od záveru pretekov až po slávnostný ceremoniál? 
Nestihol som nič, iba som sa prezliekol a potom sme čakali za veľkoplošnou obrazovkou.

Aké ste mali pocity na stupňoch pre víťazov? 
Diváci skandovali moje meno, prišlo ich sem strašne veľa, za čo im ďakujem. Utvorili super atmosféru. 

- - Inzercia - -