Dnes je pondelok, 12.apríl 2021, meniny má: Estera
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Najkrajšie vesmírne divadlo začína už dnes v noci

august 11, 2016 - 19:34
Ste milovníkmi nočnej oblohy, padajúcich hviezd či meteorov? Po roku čakania sa nám VESMÍR predvedie v plnej kráse. Od 11. do 13. augusta môžeme na oblohe pozorovať najznámejší meteorický roj. Perzeidy sa tento víkend vybláznia do sýtosti a práve my môžeme byť svedkami celej tej parády.
Foto: 
Pixabay

Perzeidy patria medzi najvyhľadávanejšie meteorické roje z dôvodu ich žiarivej viditeľnosti, výdatnosti a dátumu, kedy dosahujú svoje maximum. Absolútne maximum môžeme očakávať zajtra (12. augusta) medzi 13:30 a 16:00 nášho času.  Pýtate sa, ako je možné vidieť padajúce meteory práve o takom čase, keď je vonku úplná viditeľnosť? Pravda je taká, že pozorovať meteory za bieleho dňa je možné len s pomocou radaru. Nemusíte sa však obávať, že o to prídete. Vyberte sa dnes alebo zajtra v noci na kopec a určite nebudete ľutovať. Uvidíte niečo, čo nám naša obloha ponúka len raz ročne a určite sa to oplatí vidieť minimálne jedenkrát za život. Výdatnosť Perzeidov dosiahne až 1-2 meteory za minútu.

4.jpg

Foto: 
Pinterest

Padajúce meteory hľadajte na nočnej oblohe vylietavať zo súhvezdia Perzea, podľa ktorého sa meteorický roj nazýva.

Ak ste rozhodnutý vybehnúť na kopec a poriadne si to užiť, odporúčame vám tak urobiť až niečo po polnoci, kedy to bude mať najväčšie ,,grády“. Vyberte sa na miesto, ktoré je dostatočne vzdialené od väčších miest, z dôvodu svetelného smogu, ktorý môže skaziť celý zážitok z vesmírneho divadla. Pri výbere mesta vám možno pomôže mapa svetelného znečistenia na Slovensku. Červenou farbou sú označene miesta s najväčším svetelným znečistením a modrou územia s najmenším svetelným znečistením.

perzeidy.jpg

Foto: 
interez.sk

Nezabudnite si zo sebou vziať hrubú deku a teplý čaj. Prajeme vám nezabudnuteľný zážitok a veľa žiarivých meteorov. 

Zdroj: interez.sk

- - Inzercia - -