Dnes je utorok, 11.august 2020, meniny má: Zuzana
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Chcete byť múdrejšia? Vyskúšajte cvičenia, ktoré vám vycibria mozog

august 15, 2016 - 16:41
Cvičenie sa pre nás stáva už samozrejmosťou. Pre dokonalé telo by sme spravili aj nemožné. Otázkou však ostáva: venujete rovnaký čas aj trénovaniu vášho mozgu? Na to, aby mozog fungoval je potrebné ho pravidelne trénovať. Odborníci vytvorili postupy rôznych duševných činností, ktoré môžete robiť pri bežných povinnostiach. Váš mozog sa vďaka týmto činnostiam dokonale precvičí. Ide o využitie zraku, sluchu, čuchu, chuti a hmatu.

Pravidelným cvičením, a to najme ráno, stimuluje rast nových nervových zakončení v mozgu a posilňujete mozgové bunky. Výsledkom cvičenia bude zlepšenie pamäti, budete pohotovejšia a ľahšie zvládnete úlohy počas celého dňa.

ČISTITE SI ZUBY ĽAVOU RUKOU

 

imtalking.org_.jpg

Foto: 
imtalking.org

Štúdie poukázali, že používanie nedominantnej ruky zapája do procesu menej používanú mozgovú hemisféru, čo ma za následok to, že vaše reakcie budú rýchlejšie a pohotovejšie. Ak ste ľaváci, čistite si zuby pravou rukou.

SPRCHOVANIE SO ZAVRETÝMI OČAMI

Neverili by ste aké dôležité sú hmatové vnemy. Dokážu aktivovať mnohé časti mozgu. Dotýkanie sa tela so zavretými očami spôsobuje, že náš mozog lepšie reaguje na vysielajúce signály z nervových zakončení na prstoch a koži. Pokúste sa pomocou svojej intuície so zavretými očami zapnúť sprchu a nastaviť si pre vás ideálnu teplotu vodu. Buďte však veľmi opatrný, aby nedošlo k zraneniu.

ZMEŇTE RANNÚ RUTINU

pinterest.jpg

Foto: 
Pinterest

Vedci sa zhodli na tom, že zmeny toho, čo ráno robíme, pôsobia priaznivo na mozgovú kôru a zlepšujú aktivitu mozgu. Každé ráno robte niečo iné, neprepadnite stereotypom. Po raňajkách teda zvoľte stále inú trasu pri venčení psa, inú cestu do práce či školy. Postačia aj obyčajné maličkosti. Napríklad prelaďte svoju obľúbenú rozhlasovú stanicu alebo prepnite svoj obľúbený televízny kanál. 

OTOČTE SI ZNÁME PREDMETY HORE NOHAMI

pinterest_mm.jpg

Foto: 
Pinterest

Položili ste si práve otázku: ČO JE TO ZA NEZMYSEL?  Rôzne výskumy dokázali, že náš mozog si po určitom čase zvykne na rôzne predmety, ich tvar a polohu. Otočte svoje rodinné fotografie, poprípade ich často premiestňujte. Aktivita vášho mozgu sa zameria na tieto predmety a bude sa ich snažiť v mysli ,,otočiť“, alebo nejakým spôsobom usporiadať. Pomáha to pri spolupráci obidvoch mozgových hemisfér. Váš mozog bude pripravený riešiť aj kreatívne úlohy. Otočte si napríklad obrazy, nástenné hodiny alebo kalendár. 

ZMEŇTE MIESTO PRI STOLE

pintererssst.jpg

Foto: 
Pinterest

Aj vy máte doma pri stole svoje zaužívané miesto? Odporúča sa tieto zaužívané pravidla zmeniť. Pri stole sa neustále striedajte. Každý deň sa vám tak zmení výhľad a vy budete oveľa lepšie pripravený na nečakané situácie a zmeny. Môžete zmeniť aj predmety na stole, napríklad soľničku či koreničku. 

ČÍTAJTE VO DVOJICI

Čítanie nahlas vám pomôže viac, ako si myslíte. Čítajte nahlas vy alebo počúvajte niekoho kto číta. V mozgu sa aktivujú viaceré oblasti. Vedci spozorovali obrovský rozdiel v mozgovej aktivite, keď čítate nahlas, ako keď čítame len v mysli. Zmeňte večerný rituál s priateľom a namiesto pozerania televízie si otvorte vašu obľúbenú knihu a nahlas si čítajte.

 

Nemusíte vyskúšať všetko, stačí ak si vyberiete jednu-dve veci a zaradíte ich do vášho bežného dňa. Pozitívne účinky cvičení sa začnú prejavovať už po niekoľkých týždňov. 

Zdroj: interez.sk

- - Inzercia - -