Dnes je štvrtok, 22.október 2020, meniny má: Sergej
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Jarmila Hargašová Lajčáková: Tichá domácnosť u nás nehrozí!

august 29, 2016 - 16:26
Rozprávať sa s JARKOU HARGAŠOVOU-LAJČÁKOVOU je príjemné. Sympatická moderátorka, matka dvoch dcér a manželka slovenského ministra zahraničných vecí prezradila, prečo si v mladosti zvykla poplakať, čoho sa bojí, čo ju dokáže naplniť pokojom, ale aj to, prečo neuznáva tichú domácnosť.

Leto sa pomaly končí, aké bolo to vaše?

Už dávno som nemala také pracovné leto. Spôsobil to zhluk tohtoročných športových udalostí,  začalo sa to futbalovým šampionátom, potom Tour de France a v auguste olympiáda. Väčšina kolegov je ešte stále odcestovaná v zahraničí, ja som tu zostala, a tak Góly, body, sekundy zostali na mne. Ale nesťažujem sa. Len mi je smutno, že sa počas prázdnin nemôžem venovať dcére toľko, koľko by som chcela.

 Nemali ste žiadnu dovolenku?

Počas leta sme si stihli užiť s manželom a dcérami štyri dni spoločnej dovolenky. (smiech)

 A po olympiáde?

Koncom augusta sa už aj pre mňa začínajú povinnosti spojené s predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ. Začiatkom septembra tu bude neoficiálne stretnutie ministrov zahraničných vecí aj s manželkami, ktoré sa koná raz za pol roka.

 To znie veľmi tajomne. Aká je vaša úloha?

Samozrejme je na ministerstve tím ľudí, ktorí stretnutie organizujú. Snažím sa pomáhať, poradiť. Manžel je v tejto funkcii už pár rokov, takže som zažila viac takýchto stretnutí. Ako účastníčka si pamätám niektoré nedostatky, viem, s čím neboli dámy spokojné, mám predstavu, čo by sme mali urobiť inak.

 Ako dlho potrvá táto neoficiálna návšteva?

Začíname piatkovým obedom a končíme sobotným obedom. Nie je to dostatočný čas ani na to, aby sme im ukázali Bratislavu, nieto ešte, aby sme mohli cestovať po Slovensku. Takže program je zhutnený. Veľmi nám záleží na tom, aby si od nás odniesli pozitívny pocit a krásne zážitky.

diplomati_08.jpg

Foto: 
SITA

Jarka spolu s manželom Miroslavom Lajčákom

 Hovorí sa, že medzi herečkami nie sú priateľstvá. No ono to nie je také čierno-biele. Avšak existujú priateľstvá medzi manželkami politikov?

Ale áno. Nestretávame sa až tak často, ako by sme chceli, pretože na to nie je čas. Dnes už to nie je tak, že by manželky politikov či ministrov boli ženy v domácnosti, všetky sme pracovne vyťažené. Ľudia majú často pomýlenú predstavu o našej každodennosti. Pýtajú sa ma, aké je to cestovať po svete, chodiť po červenom koberci... Keď to počujem, v duchu sa pousmejem. V súčasnosti už diplomacia naozaj takto nefunguje. Život a udalosti idú nesmierne rýchlo, kontakt medzi ministrami zahraničných vecí je veľmi intenzívny. Na dvojdňové oficiálne návštevy, ktoré by sprevádzal kultúrny program, už dnes nie je čas. Určite aj medzi ministrami existujú normálne kamarátske vzťahy. Čo je podľa mňa veľmi dobre, pretože potom sa aj problematické témy riešia trochu ľahšie.

 Vráťme sa ešte k vašej profesii. Nie je to tak trochu nespravodlivé, že kolegovia si užívajú Rio a vy ste ostali v štúdiu?

Vôbec nie. Ani by som nemohla ísť, mám doma dcéru, o ktorú sa musím starať. Nezávidím im, práve naopak, želám im tie zážitky, lebo viem, že to vôbec nie je jednoduché. Ich nasadenie je naozaj obrovské. Takéto pracovné cesty som si užila v minulosti.

Celý rozhovor nájdete v aktuálnom dvojčísle SLOVENKY č. 33-34

 

- - Inzercia - -